Voňavý život: kadidlo

Kadidlo najdeme ve složení mnoha vůní, zvlášť teď, když je zrovna trendy (ale honem, za čtvrt roku už zase nebude!). Pokud ovšem milujete to opravdové, ničím nerušené, kostelní kadidlo, budete mít na policích parfumerií těžké hledání. Proč si raději nedopřát autentický zážitek?

Kadidlo najdeme ve složení mnoha vůní, zvlášť teď, když je zrovna trendy (ale honem, za čtvrt roku už zase nebude!). Pokud ovšem milujete to opravdové, ničím nerušené, kostelní kadidlo, budete mít na policích parfumerií těžké hledání. Proč si raději nedopřát autentický zážitek?

Do kostela za ním nemusíte, pokud jste ateisté nebo vyznání, které křesťanské kostely nenavštěvuje. Existují prodejny, kde si můžete všechno potřebné koupit a začoudit si vlastní domov; a jedna z nich je i na internetu, takže nemusíte nikam jezdit a horko těžko shánět. Církevní potřeby se prodávají ve specializovaných obchodech, z nichž jeden je zcela jistě v Praze, neboť jsem tam kolem něj kdysi šla, bohužel už si vůbec nevzpomínám kde (mám pocit, že někde v širším okruhu kolem náměstí Republiky); celkově jich ovšem po Česku moc nebude. Ten internetový se jmenuje Prema Czech a najdete ho na adrese www.prema-czech.com .
Druhou možností jsou obchody s takovými těmi drobnostmi, jimiž si mnozí ‚ateisté‘ nahrazují chybějící víru - kameny, feng shui potřeby, aromaterapeutické esence, sošky Buddhů a talismany. I v těchto obchodech často prodávají kadidla (často přímo od Premy) a další potřeby. Vonné pryskyřice prodávají i některé obchody s bylinami (např. www.vegetalismus.cz - kromě různých legálních zkuřovadel tu koupíte i vykuřovadla (benzoe, damar, kadidlo, myrhu a další), většinou za dobré ceny). Třetí možnost samozřejmě skýtá naše milovaná eBay, kde, jak známo, koupíte úplně všechno.

Kadidlo v užším významu tohoto slova je pryskyřice z kadidlovníku (stromy rodu Boswellia); v širším významu se často používá pro jakoukoli pryskyřici, pálenou za účelem vykuřování, přestože by bylo lepší používat termín ‚vykuřovadlo‘ nebo ‚kuřidlo‘, aby nedošlo k matení pojmů. V křesťanských kostelích se obvykle pálí právě kadidlo, možná proto k tomu zobecnění došlo.
Materiál k vykuřování lze pálit přímo (všichni známe vonné tyčinky, což jsou v ideálním případě santalové piliny spojené přírodním lepidlem, případně navoněné nějakou vonnou esencí), nebo - pokud sám nehoří, což je případ pryskyřic - na něčem horkém, obvykle na žhavém uhlí nebo na nějakém rozpáleném povrchu, jako vánoční purpura na plotýnce. Zatímco pod purpurou se musí topit mírněji, aby se nepřipalovala a místo vůně nevydávala pach spáleniny, pryskyřice snese hodně a může se nasypat přímo na kus rozžhaveného uhlí.
Vykuřovadla používaly a používají snad všechny kultury na zemi a jejich historie sahá nejspíš až kamsi k vynálezu ohně. Nejčastěji se využívala k náboženským účelům. V našem křesťanském světě znají kadidlo i naprostí neznabozi jako jeden z darů, který podle bible přinesli tři králové novorozenému Ježíškovi; i druhý dar, myrha, je pryskyřice (ze stromu Commiphora myrrha) určená k vykuřování. Z křesťanských církví kadidlo nejvíc používá římskokatolická a ortodoxní pravoslavná církev. Kouř stoupající z kadidelnice je symbolem modlitby stoupající k nebesům. Zrnka kadidla se také kladou na paškály a do oltářů. Vykuřovadel v podobě různých vonných tyčinek hojně využívají východní náboženství (buddhismus, šintoismus, taoismus). První, kdo začal vykuřovadla ve svých rituálech používat, byli zřejmě hinduisté; i oni denně nabízejí libou vůni jako oběť božstvům.
My vonné tyčinky pálíme většinou proto, že nám prostě voní, ale existují také moderní náboženské směry, které se vracejí k vykuřovadlům coby součásti různých rituálů (neopohané, wiccané).

Jaké pryskyřice se nejčastěji používají? Většinu z nich budete nejspíš znát z parfémů:
kadidlo - pryskyřice z kadidlovníku, obvykle druhu Boswellia sacra. Existuje několik druhů kadidla označovaných podle oblasti, kde roste - somálské, jemenské, ománské a další.
myrha - pryskyřice z myrhovníku (Commiphora myrrha); má teplejší, voskovější aroma než kadidlo. Oblíbená je směs kadidla a myrhy.
kopál - pod tímto názvem se prodávají různé pryskyřice, někdy i směsi; původně jde o pryskyřici ze stromu rodu Copaifera. Kopál je vykuřovadlo původem ze střední Ameriky a dodnes je velmi oblíbené v Mexiku.
benzoin - pryskyřice ze stromu Styrax tonkinensis (siamský benzoin) nebo Styrax benzoin (sumaterský benzoin). Siamský benzoin má sladkou, vanilce podobnou vůni.
damar - Agathis dammara, pryskyřice oblíbená v Indii, Malajsii a Indonésii
dračí krev - červená pryskyřice ze stromu Daemonorops draco. Oblíbené v magii, jeho kouř a vůně prý posilují účinnost kouzel.
opoponax - Commiphora holtziana; sladká vůně s náznakem karamelu

A teď konečně přejdeme k praxi. Co potřebujete, abyste si mohli provonět domov kadidlem? Kromě vlastního kadidla nebo jiné vonné pryskyřice ještě uhlí a kadidelnici. Můžete sice použít normální dřevěné uhlí, na kterém se griluje, a hodit na něj pár krystalků pryskyřice, to ovšem vyžaduje složitější přípravu; proto se do kadidelnic prodávají speciální uhelné tablety. Pokud kouříte vodní dýmku, určitě je znáte. Existují dva druhy - samozápalné a obyčejné, přičemž ty první jsou nejpohodlnější, neboť se po ‚nastartování‘ zápalkou během několika sekund zapálí celé a pak postupně odhořívají (výdrž je cca 30-40 minut). Uhlíky koupíte nejen v Premě, ale i v orientálních obchodech - kdekoli prodávají vodní dýmky, prodávají nejspíš i uhlíky. Kadidelničku si můžete koupit podle vkusu, ale stačí jakákoli malá mistička z nehořlavého materiálu, třeba keramická pod květináč. Uhlí má při hoření vysokou teplotu, mističku nebo kadidelnici je proto potřeba umístit ještě na bezpečnou podložku, kterou teplo nemůže poškodit.

Keramická kadidelnice s uhlíkem. Průměr uhlíku je 38 mm.Keramická kadidelnice s uhlíkem. Průměr uhlíku je 38 mm.

Na rozpálený uhlík nasypte několik zrníček - zdůraznila bych to ‚několik‘, protože stačí opravdu pár kousků, pokud nepotřebujete vykouřit celý kostel; lžička krystalků zahalí průměrně velký byt neproniknutelnou clonou kouře. Za chvíli se pryskyřice začne tavit, pálit a vydávat krásnou vůni.
Na otestování různých pryskyřic se chystám, zatím se držím tradičního kadidla z nabídky Premy; při nákupu jsem zvolila kadidlo Rafael a Zlatá galilea. Pro autentický kostelní zážitek bych doporučila spíš Rafaela, jehož vůně je taková ‚chladnější‘, Zlatá galilea je o něco sladší. Pozor, některá kadidla jsou lehce aromatizovaná vonnými esencemi (skořice, citron). Zcela obyčejné, čisté kadidlo bez aromatizace je Millenium nebo zmíněná Zlatá galilea (která je pouze obarvená na zlato). Aromatizovat si kadidlo můžete i sami, stačí na zrnka kadidla nakapat třeba levandulový vonný olej.


Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek

Reklama

Anonym41 24.08.13 00:27

Ahoj, mohl by mi prosím někdo napsat, kdo si někdy objednával kadidlo ze stránky prema-czech.com, za kolik cca dní by mi mohl přijít balík od objednání?
 Děkuji

Anonym41 22.08.13 23:02

Prosba o radu

Zdravím je mi 15 let a mám moc rád vůni kadidla. Podle ceny je podle mě nejlepší nakupovat na: prema-czech.com, jenže mě docela mrzí, že je tam nabídka dobírky pouze u české pošty, se kterou obvykle nemají lidi moc dobré zkušenosti. Dále nevím, jak mám vysvětlit rodičům, že si to chci koupit, protože moji rodiče a ani já do kostela nechodíme a myslím si že by se jim to zdálo divné a mohli by si o mně myslet, že jsem cvok. Mohl by mi dát někdo radu, jak jim to mám říct nebo vysvětlit?
Děkuji.

Příspěvek upraven 23.08.13 v 14:12

rostigue 25.11.12 20:05

Poděkování

Vůně obecně mě fascinovaly už od dětství. Nikdy nepochopím jak někdo může slušně řečeno nevonět. Myslím, že mám docela citlivý čich na pachy.
Vonné tyčinky od ťamanů, je podle mě brak. Navíc asi souhlasím s články, že toto může být docela dobře karcinogenní.

Proto mě vždy přitahovaly přírodní, mystické vůně. Jako je například kadidlo. Ještě za minulého režimu otec nějak sehnal pár zrnek, ani jsme nevěděli jak prakticky na to. Z alobalu mistička a na sporák. :lol:

Asi před dvěma lety jsem si koupil v jednom obchůdku s křesťanskými symboly, biblemi, svíčkami a podobně taky konečně kadidlo.

Zase další léta jsem netušil jak na to, až díky vám, jsem před týdnem narazil na vás. Je bomba zjistit, že je někdo podobně ulítlej jako já. ;)

Hned jsem běžel koupit uhlíkové tablety. Je to super, funguje to !!!

Zítra se chystám na nějakou akurátní nádobku. Kadidelnice za několik set se mi moc kupovat nechce. Zkusím nějakou keramiku. Něco zkombinovat, ať nemusím pálit v kuchyni na plotýnce ze sporáku.

Zkusíte mi poradit nějakou inspiraci ?? :hug:

Příspěvek upraven 25.11.12 v 20:13

Arome Radka 05.08.11 22:39

Ahoj našla jsem dobré stránky zkuste se tam kouknout a uvidíte že jsem nelhala :-) http://www.prodejbylin.cz/…e/index.html

Necromancer 24.01.11 21:57

Já jsem si kadidelnici vyrobil z plechovky a při rituálech používám nejčastěji cedrové nebo santalové dřevo

Sixi 16.11.10 20:09

„Kostelovou“, úplně přírodní pryskyřici prodává pod názvem Olibanum Eoné, a kromě ní mají ještě pryskyřici Benedictus, která voní jako smůla z borovice. Já je dávám na elektrickou plotýnku na nízkou teplotu na kousek kachličky, teplota musí být nízká, aby se pryskyřice pomalu rozpouštěla a odpařovala. Při vyšší teplotě se spíše připaluje a to není tak příjemné. Na teplotě hodně záleží. Je lepší nespěchat.

Míla Vr 10.08.10 21:13

Na vegetalismus.cz objednávám už léta a nikdy jsem nebyl zklamán, ovšem nikdy jsem si neobjednal kadidelnici :) Jako vůni bych doporučil Styrax (Styrax Orientalis?)a Tonkové boby a nedoporučil jantar. Osobně pálím pryskyřice nikoli přímo na uhlíku, ale v alobalové mističce 2-3mm nad uhlíkem (možno kápnout trochu vody) - nedochází ke spálení a vůně mi připadá čistší. Zdar M

Vendula 13.01.09 16:31

Internetový obchod www.wegetalismus.cz mě velmi zklamal. Objednala jsem si mosaznou kadidelnici „mešitu“, ale to co mi přišlo bylo ubohost sama, navíc s ulomenou nohou (nožičky jsou k tělu kadidelnice totiž přikápnuty velmi spoře a tudíž drží jaksi na heslo). Výrobek je velmi nekvalitní. Takže vegetalismus.cz nikdy více.
S internetovým obchodem prema-czech.com to bylo jiné kafe, ti jsou spolehliví.Všem, kdo chtějí kadidlo i s kadidelnicí vřele doporučuji. Obchod vegetalismus obejděte obloukem.

Arome Evča 03.04.08 17:18

Dík za návod,jak si doma vytvořit ,,kostelní,,vů­ni.Zbožňuji vůni kadidla od dětsví i když kostel jsem navšívila za vůj život jenom párkrát-něco jsem si však z těchto míst odnesla a to zálibu k této zajimavé vůni.Léta jsem myslela,že kadidlo voní jenom mně,takže jsem se s tím nikde nechlubila-vidím ale,že mám spřízněné duše :-)!

Agátka 03.02.08 22:13

Kadidlo, myrhu i benzoe seženete i na adrese www.nobilis.cz :-)

Přidat komentář

Nejčtenější