Žena, která archivuje vůně zašlých časů

Měli bychom poznávat a zažívat svět všemi pěti smysly. Přesto jsou v naprosté většině případů preferovány jen tři z nich. Je tomu tak i v případě poznávání naší minulosti. Vizuálně, hmatem či sluchem zkoumáme staré záznamy, předměty, dokonce lze i chuťově zkoumat staré recepty. Ale co vůně zašlých časů?

Naštěstí se vědecká obec čím dál víc obrací ke zkoumání tohoto dosud zanedbávaného smyslu.

Novým způsobem se snaží zachovat historii Cecilia Bembibre, doktorandka na University College v Londýně. Umí katalogizovat pachy.

„Vůně nám pomáhá proniknout do historie lidštějším způsobem,“ říká Cecilia. Její projekt kombinuje chemii, elektroniku a prostředí staletých anglických zámků.

Cecilia jezdí po Anglii a vyhledává historické objekty. V současné době se zaměřila na dva domy dýchající historií – Knole House, nemovitost z patnáctého století obývanou jednou a tou samou rodinou, a knihovnu v katedrále sv. Pavla v Londýně, místnosti plné knih a stovky let starého nábytku.

Knihovna se otevírá pouze výzkumným pracovníků na vyžádání, a to pomáhá zachovat její specifickou vůni.

Knole House, skutečný poklad co do vonící historie, je dům s 365 pokoji, rozsáhlý historický komplex nabízející neuvěřitelné množství historických předmětů.

Právě z předmětů, ale i z celých místností zvolila Cecilia několik se specifickou vůní. Její výběr tak zahrnuje třeba staré kožené a parfémované rukavičky z roku 1800, jedinečný recept na pot-pourri z roku 1750, nalezený v rodinných archivech, vosk na leštění nábytku, staré knihy, celou místnost nazvanou „Benátský velvyslanec“, ale i třeba vinylové desky z rodinné sbírky.

Ale jak lze z takových objektů vůně získat a uchovat?

Doktorka Bembibre používá několik technik. Jedna z nich, známá jako „headspace technika“ je umístění předmětu do čistého uzavřeného vaku s těsnícím ventilem. Do ventilu se pak umístí vložka z absorpčních uhlíkových vláken, která zachytává těkavé organické látky, které se uvolňují z předmětu ve vaku.

Další metodou je pasivní difuze za pomocí podobné absorpční vložky, která je však ponechána volně, a absorbuje tak pachy v okolí. Třeba právě v pokoji benátského velvyslance.

Když je taková „uhlíková houba“ nasáknutá vůní, použije Cecilia plynový chromatograf a hmotnostní spektrometr, které jí umožní analyzovat složení vůně. Vznikne jakýsi molekulární recept, který umožní vytvořit stejnou vůni kdykoli.

Analýzy takových pachů mohou být někdy překvapivé. Například vůně staré knihy je primárně tvořena chemickými látkami, jako je kyselina octová, furfural (voní sladce, jako chleba a mandle), benzaldehyd (má velmi sladký, mandlový a skořicový pach), vanilin, který voní vanilkou, a hexanol, který je přirovnáván k čerstvě posekané trávě.
Všechny tyto látky dohromady jsou ale příznakem buněčného rozkladu. Je to vůně, jež se nám líbí, ale je to zároveň vůně zmaru.

Protože ale čich je smysl úzce spojený s emocionálním centrem mozku, nestačí identifikovat vůni na základě chemické analýzy. Vůně jsou ukotveny v konkrétním čase a prostoru. Doktorka Bembibre se snaží nejen o uchování pachů jako takových, ale o zachycení všech kulturních a sociálních souvislostí. Toho, jak působí na lidi, zda jsou pro lidi příjemné či nikoli, jestli stojí za to je zachovat, či nikoli.

Uchovávání vůní je dalším z rozměrů, díky kterému udržujeme kulturní a historické povědomí. Má význam nejen pro zkoumání minulosti, ale i pro budoucnost. Můžeme tak předat dalším generacím dědictví našeho každodenního života, ať už je to vůně zeleninové zahrádky, dne na pláži nebo ranního šálku kávy u čtení novin.

Autor: munu

Autorka je kmenovým autorem blogu frangipani.cz

Témata článku

Váš příspěvek
parfumylacno 27.10.16 17:30

Super, zaujímavý článok :)

Dubari 25.10.16 19:32

Krásne čtení…historie času uzavřená ve vůních…mě se vždy líbila vůně kostelů a starých knihoven na zámcích a hradech…proto sbírám ty staré flakony, flakony od čistých parfémů a miniatury parfémů…třeba jednou to muzeum bude :P krásné čtení…krásné snění…díky :kytka:

Rosa N. 24.10.16 05:29

Mirko, diky! :kytka: Taky jsem si se zaujetím článek přečetla. A tentokrát i s obrázky, na které se hezky dívá. :dance: Jsem obrázková, už je to tak. ;)

alibi 21.10.16 18:43

Děkuji za zajímavý článek :kytka: … A teď docela chápu, proč někomu voní Majda Bekkali J'ai fait un rêve clair po chlebu :)

Ify 20.10.16 23:53

Velmi zajímavý článek. Už se moc těším na další články s touto tematikou.

Kajla 20.10.16 15:00

Boží !
Například vůně staré knihy … je to vůně, jež se nám líbí, ale je to zároveň vůně zmaru. JO, v knihovnách bych dokázala trávit celé dny. Čtenářstvo děkuje a bude napjatě očekávat další rozbory vůní a pachů.

munu 20.10.16 14:10

@Medojedka Děkuji.

Jinak na téma vůní, pachů a čichu existuje spousta zajímavého materiálu. Ráda bych se tomu věnovala i dál. Pokud čtenářstvo dovolí.

Samozřejmě střídavě s parfémovými tématy.

Medojedka 20.10.16 13:18

Tleskám!

Tak to je hodně zajímavé počteničko, děkuji :kytka: Čekání se vyplatilo :D :potlesk:

Přidat komentář

Nejčtenější