Jak si vyrobit domácí opalovák krok za krokem

Výroba domácího opalováku není složitá a navíc budete 100% vědět z jakých ingrediencí se skládá. Oslovili jsme náš oblíbený obchůdek Liška Mazaná, který založily dvě kamarádky Petra Herzová s Terezou Máčelovou, a zeptaly jsme se na jejich recept.

* Opalovací krém si můžete vyrobit sami doma. Zdroj: Canva

Recepty na přírodní opalovací krémy: Buďte mazané jako lišky

Základem opalovacích krémů jsou rostlinné oleje, které svým bohatým obsahem vitamínů přispívají k výživě a regeneraci pokožky. Samy o sobě poskytují pouze malé množství ochranného faktoru SPF. Pro představu je to cca 18 u mrkvového oleje a 6 u jojobového oleje. Právě proto je potřeba doplnit je o minerální složku – v našem případě oxid zinečnatý.

Dále budete potřebovat:

 • mangové máslo, které zmírňuje podráždění pokožky, hloubkově vyživuje a rychle se vstřebává.
 • poslední ingrediencí je vosk – podle vámi zvolené varianty vyberte buď včelí nebo kandelilový, vyráběný z listů Candelilla pěstované v Mexiku, který krém ztuží do požadované konzistence.
Nejdříve si vyberte konzistenci podle toho, zda máte radši krém nebo olej.Nejdříve si vyberte konzistenci podle toho, zda máte radši krém nebo olej. Zdroj: Canva

1. Krok: Nejprve si zvolte variantu krému

Můžete vybrat tekutou, krémovou nebo veganskou variantu.

Tekutější do pumpičky (asi 50 ml)

 • 3,5 g včelího vosku
 • 10,5 g mangového másla
 • 13 g kokosového oleje

Hustější do obalu na krém (asi 50 ml)

 • 6 g včelího vosku
 • 10,5 g mangového másla
 • 13 g kokosového oleje

Veganský do kelímku (asi 50 ml)

 • 3,5 g kandelilového vosku
 • 10,5 g mangového másla
 • 13 g kokosového oleje

2. Krok: Připravte vodní lázeň

Pokud máte vybráno, nyní už je postup pro všechny varianty stejný. Zvážené ingredience nechte roztavit ve vodní lázni.

3. Krok: Přidejte oxid zinečnatý

V druhé misce mimo vodní lázeň pečlivě promíchejte pomocí stěrky:

 • 8–13 g oxidu zinečnatého
 • 20 g olejů (náš nejoblíbenější mix je: 14 g jojoba + 6 g mrkev)

„Krém podle našeho receptu chrání nejen před slunečním zářením, ale zároveň i pečuje o kůži a neškodí přírodě. Bezpečnou ochranu před slunečním zářením v našem krému poskytuje zejména oxid zinečnatý, který na kůži vytvoří účinnou vrstvu odrážející paprsky, které tak neproniknou do kůže,“ vysvětluje Nikola Pospíšilová. Dodává, že i tak je potřeba opalovací krém mazat během slunění opakovaně a dbát na zásady zdravého opalování.

Vhodným esenciálním olejem je léčivá levandule.Vhodným esenciálním olejem je léčivá levandule. Zdroj: Canva

4. Krok: Dodejte opalováku více vůně

Přírodní kosmetika je voňavá sama o sobě, pokud si ale chcete do krému přidat esenciální oleje, dejte si pozor, aby nepatřily do skupiny fotosenzitivních či fototoxických olejů. Ty nejsou pro kůži na slunci vůbec vhodné a jen by jí ubližovaly. Jsou jimi například citron, limeta, bergamot, grep, hořký pomeranč a zázvor.

„My doporučujeme levanduli, která navíc pokožku zklidňuje a má hojivé účinky. Při výrobě opalovacího krému se také vyhněte oleji z vinných hroznů, pupalkovému a lněnému oleji. Proč? Oxidují na slunci a mají nízký obsah vitaminu E přispívajícího k ochraně buněk před oxidativním stresem,“ doplňuje Nikola.

Rozmíchaný oxid zinečnatý v oleji nalijete k roztavené směsi ve vodní lázni. Můžete přidat i 20 kapek levandulového esenciálního oleje.

Máte hotovo? Nezapomeňte pravidelně pokožku mazat ještě před vstupem na sluníčko.Máte hotovo? Nezapomeňte pravidelně pokožku mazat ještě před vstupem na sluníčko. Zdroj: Canva

5. Krok: Mazat, mazat a mazat

Misku zvenku otřete dosucha z vodní lázně (ať se do krému nedostane ani kapka vody) a přes trychtýř nalijte krém do příslušné nádobky a dobře uzavřete.

A pak už můžete používat podle libosti po celé léto. Krém je vhodný pro celou rodinu. Nezapomínejte mazat sebe i své děti pravidelně několikrát za den.

opalovací krém, výroba opalovacího krému, jak vyrobit opalovací krém, Liška MazanáZakladatelky Lišky Mazané mají tipy, jak si vyrobit opalovací krém doma. Zdroj: Liška Mazaná

V e-shopu Lišky Mazané najdete suroviny na výrobu domácí kosmetiky. Také se věnují kurzům, ve kterých učí, jak si vyrobit přírodní kosmetiku právě z pohodlí domova.

Autor: Martina

Dekorativní kosmetiku vybírá velmi pečlivě s ohledem na citlivou pokožku. Miluje výrazné rtěnky a jemné oční stíny a minimalistické řasenky. Velmi ráda objevuje novinky z oblasti dekorativní i pečující kosmetiky.

Váš příspěvek

Nejčtenější