Yves Saint Laurent: L'Homme 4x jinak

Oblíbená pánská vůně L'Homme od Yvese Saint Laurenta má již několik různých verzí. Vyzkoušela jsem pro vás L'Homme Cologne Gingembre, La Nuit de l'Homme, La Nuit de l'Homme Le Parfum a samozřejmě originál, ať máme s čím srovnávat.

L'Homme.jpg

L'Homme je vůně z roku 2006, a pokud ji náhodou neznáte, určitě vám bude povědomý alespoň flakon se šestihranným uzávěrem připomínajícím velkou matku. Patří mezi Laurentovy nejúspěšnější pánské vůně a není divu: dokonale odpovídá vkusu běžného muže. Nechce po něm ani luštění složitých kompozic, ani ho neuráží příliš lacinými pachy. L'Homme není příliš intenzivní a nemá ani moc dlouhou výdrž. Hodí se pro univerzální použití.
Začátek je spíš vodně svěží, než že by nějak výrazně voněl po slibovaném bergamotu a zázvoru. Cítím v něm stopy Calonu (látky s melounovou-ozonově-mořskou vůní, kterou všichni velmi dobře znáte, i když o tom ani nevíte), trošku fialky a pačuli. Závěr sladce dřevitý - cedr, ambra, tonka.

L'Homme Cologne Gingembre.jpg

U Yvese mají ve zvyku vytěžit každou vůni až do dna, takže i L'Homme už má nějakých šest variací. Nejnovější je letošní (2011) letní L'Homme Cologne Gingembre, ovšem pochybuji, že bude poslední. Voní opět poněkud univerzálně, melounově, mořsky, zeleně, základ je vetiverově dřevitý. Fajn osvěžení, ale že by se něco takového mezi pánskými parfémy už nenašlo? Jestli si potrpíte na svěží vůně, nejspíš už máte doma na poličce nějakou podobnou. Na zázvor, slibovaný v názvu, se nějak zapomnělo. Na papírku (oblečení) je cítit víc než na kůži, ale ten zatracený meloun ho stejně přebíjí.

La Nuit de l'Homme.jpg

Nějakou dobu už je v módě dělat nejen svěží, letní verze parfémů, ale také intenzivní, ‚temnější‘. L'Homme má tedy i variaci La Nuit de l'Homme. Ta je tak zjemněná a přislazená, že by v pohodě prošla i jako unisexová, takže, dámy se zálibou v lehce pánských vůních, připište si ji na seznam!
Cítím trochu podobu s Body Kourosem - kopec koření, hlavně kardamomu; spousta jemné levandule; sladká ambra, vanilka a sametová dřeva. Překvapily mě pudrové tóny, známé spíš z dámských parfémů.
Verdikt? Pro muže, zvlášť pro české muže, bude La Nuit de l'Homme asi sladká a jemná až příliš. U nás se nosí spíš svěží, případně klasické ‚mužné‘ vůně, kdežto ty sladší se netěší takové popularitě jako v zemích, kde jsou si samečkové víc potrpí na krásu než ti naši šikovní, hodní, ale občas kapánek zanedbaní šmudlové. Pánové, pokud se vás předchozí řádky týkají, vřele doporučuji La Nuit a jí podobné (např. zmíněná Body Kouros) vyzkoušet a odhodit předsudky - tyhle vůně mají jednu dobrou vlastnost, a sice že se líbí ženám. I když vás jemné a sladké parfémy neoslovují, otestuje někdy nějaký na rande, do práce nebo kamkoli, kde chcete zapůsobit na ženy.

La Nuit de l

I to, co již bylo zintenzivněno, lze zintenzivnit znovu: přivítejte ve zkušebně La Nuit de l'Homme Le Parfum! I když tady bylo záměrem možná spíš odsladit, co bylo přeslazeno, a nabídnout La Nuit jiné části trhu. Le Parfum totiž není silnější verzí La Nuit de l'Homme, intenzita i výdrž jsou zhruba stejné - vůně je ovšem jiná.
Ze všech čtyř testovaných je tato varianta zřejmě nejklasičtější: je to opět fougère s levandulí v srdci, ale výrazně převládá labdanum a kouřově dřevitý vetiver. Vanilku jsem necítila, ovoce snad jen trochu a ne po celou dobu. Možná ucítíte i trochu kůže.


Reklama


Reklama

 Váš příspěvek

Reklama

donsalieri 14.07.11 16:55

Zkoušel jsem kromě cologne postupně všechny a měl jsem z nich trochu rozpačitý pocit. Takové „zavoní a nepoškrábe“, hlavně aby to nebylo moc silný a aby to náhodou někoho nějakou výraznou složkou neodradilo.

Nejčtenější