Za parfémy do kláštera. Kladrubskému míchají vůně na míru

Spojit klášterní prostředí a svět parfémů? V Kladrubech ví, jak na to. Ve zdejším unikátním archivu si přivoníte k více než 120 vonným látkám. Pro tachovskou národní památku navíc parfumérka Petra Hlavatá míchá vlastní vůně. Letos parfém vytvořila na počest šlechtičny Eleonory Windischgrätzové.

Zdroj: Archiv vůní Kladruby.

Eleanora je už čtvrtá v řadě


Parfém Eleanora, věnovaný manželce zemského velitele, voní po bílých květech. Je už čtvrtou vůní, kterou parfumérka Petra Hlavatá namíchala na míru klášteru v Kladrubech. Předcházel mu triptych vůní s názvem Monastery s náboženskou a historickou symbolikou.

První parfém z triptychu z roku 2015 věnovala Hlavatá staviteli klášterního kostela Janu Blažeji Santinimu Aichelovi. Vůni Stella Santini tvoří orientální složky, jako je cedr, oud, kadidlo, santal nebo myrha. Rok poté prostory kláštera provoněla kompozice bylin v čele se šalvějí, levandulí a meduňkou. Parfém získal mýtický název Apotheosa, tedy zbožštění. Také loňská vůně využívá náboženských prvků, o čemž svědčí její název Madona. Čistotu panenky Marie symbolizují jemné květinové tóny.

Klášter Kladruby se pyšní i speciálně namíchanými směsmi kadidel a vykuřovadel, které vůně doprovázejí. Tato kadidla jsou vytvořená pro jednotlivé části kláštera, jako je kostel Nanebevzetí Panny Marie nebo lapidárium soch.

Zdroj: Archiv vůní Kladruby.

Kladrubský archiv vůní pro milovníky parfémů i historie


Ve zdejším archivu vůní se dozvíte víc o vonných kompozicích parfémů sestavených pro klášter i o procesu jejich výroby. Kromě toho si v rámci stálé expozice přivoníte k více než 120 vonným látkám, esencím, rostlinám a dalším parfumérským produktům. Dozvíte se také zajímavosti ze světa vůní a jejich historie.

Pokud se o historii zajímáte hlouběji, nahlédněte v rámci mimořádné prohlídky do Lapidária vůní v ambitové chodbě. K deseti vystaveným sochám z řecké a římské mytologie z dílny Matyáše Bernarda Brauna vytvořila parfumérka Petra Hlavatá další speciální vůně. Jejich pečlivě vybrané složky vystihují božské vlastnosti mýtických postav.

Chystáte se do archivu vůní v klášteře Kladruby? Dejte nám vědět do komentářů, která vůně vás tu zaujala nejvíc.

Autor: Eliška

Make-up byste na její poličce nenašli, zato bez svěží květinové vůně nedá ani ránu. Stejně tak neodolá neustálému zkoušení novinek ze světa přírodní kosmetiky.

Váš příspěvek
hanulk@ 13.04.18 15:04

Tak to mě zaujalo, díky moc :palec: :-* . Bezva tip na výlet, navíc Kladrubský kláštěr je sám o sobě magickým místem, na kterém se podílel fenomenální architekt Santini ,–).
Přidávám odkaz
 https://www.klaster-kladruby.cz/cs/archiv-vuni

Příspěvek upraven 13.04.18 v 15:11

gerti 07.04.18 12:06

kúpa

Kde sa dajú kúpiť a ešte aká je cena! :palec:

hafik 04.04.18 19:40

Eliško, je fajn, že jste napsala pěkný článek k vůním :palec: :palec: :rose:

Příspěvek upraven 04.04.18 v 19:40

mmaat 03.04.18 13:40

Konečně něco o vůních, díky.