Jak jim zachránit kůži? Sáhněte po značkách, které netestují na zvířatech

I když je situace s testováním kosmetiky na zvířatech oproti minulému desetiletí nesrovnatelně lepší, stále není vyřešená. Víte, komu se dostane kosmetika pod kůži předtím, než se dotkne té vaší? Jak poznáte kruté značky?

* Testování kosmetiky je v EU zakázané, jednotlivé složky se ale nadále testují. Zdroj: Profimedia

Jeden test za život

Evropa i samotná Česká republika v minulosti přijala zákony a opatření proti testování na zvířatech. Bohužel to ale neznamená, že se vše po čem v drogerii sáhnete nedostalo předtím pod kůži králíka nebo krysy. Některé předpisy jdou proti sobě a také velká část světa testování stále dovoluje, nebo dokonce vyžaduje.

Ve velké většině případů se k testování na zvířatech přistupuje při testování jednotlivých složek, které se dají označit za chemické látky. Pokud si tedy představujete, že se králíček natře finálním krémem, tak už to v našich končinách nechodí.

V této fázi už nastupují dermatologické testy na lidech. Smutným faktem ale je, že když už se zvíře využije, poslouží vždy jen k jednomu testu. Pokud nepojde při průběhu, je následně utraceno.

Jde se takovému testování vyhnout?

V mnoha případech ano. Některé reakce lze prověřit pomocí pokročilých počítačových technologií, v uměle vytvořených podmínkách nebo na nezpracovaných částech zvířat, které byly utraceny k další spotřebě.

Velmi často se už testuje na umělé kůži. Podle některých vedoucích institucí a států ale není takové prověření dostatečné. A to hází vidle do velké snahy o vyřešení této problematiky.

Ve finále tedy záleží na aktivitě a morálce každého z nás. Nemusíte začít otevřeně bojovat za práva zvířat. Bohatě stačí, když v drogerii, lékárně nebo parfumerii sáhnete po značkých s certifikátem Cruelty-Free. Nebo si doma otevřete e-shopy jako NILA, BiOOO, Nuspring a svým nákupem podpoříte lokální značky.

Zjistěte, jaká kosmetika je testovaná na zvířatech. Zdroj: Ingimage Zjistěte, jaká kosmetika je testovaná na zvířatech. Zdroj: Ingimage 

Jak se vyznat ve všech těch značkách?

Jedinou opravdovou zárukou toho, že kosmetika neprošla testováním na zvířatech je certifikát HCS. Poznáte ho podle loga skákajícího králíčka. Toto ocenění doprovází přísně kontroly splnění podmínek. Nejdenou se tedy stalo, že byl certifikát značce odebrán.

HCS prověřuje i jednotlivé přísady, které daný kosmetický kousek tvoří, ne jen finální produkt. Obdobou mu je certifikát HHPS, který funguje na stejném principu, jen se uděluje prostředkům pro domácnost.

Loga ušatého králíčka s růžovým nápisem cruelty free jste si mohli všimnout třeba u značek Purity Vision, Zao, Zuii a dalších. Jedná se o certifikaci americké organizace PETA, která už dlouhé roky bojuje za práva zvířat. U tohoto symbolu byste ale měli zbystřit. PETA dlouhodobé dodržování podepsaných zásad nekontroluje. Záleží tedy spíše na vaší důvěře v konkrétní značku.

Další uvedená log jsou na tom velmi podobně. Krom dalších závazků by měly zaručovat i to, že se předtím kosmetika nedostala na kůži žádného zvířátka. Jejich dodržování ale nikdo nekontroluje.

Ne každá značka opravdu zaručí, že neproběhlo testování na zvířatechNe každá značka opravdu zaručí, že neproběhlo testování na zvířatech

Kosmetické značky, které netestují na zvířatech

Manufaktura

Oblíbená česká značka drží jedno významné prvenství. Manufaktura získala HCS certifikát jako první kosmetická značka v Čechách. Udělen ji byl už v roce 2009 a může se jím pyšnit až do teď.

Jeffree Star Cosmetics

Kosmetická značka kontroverzního infuencera Jeffree Stara. Jeho slavné paletky si nekoupí žádný fanoušek v Číně. Ta totiž testování na zvířatech vyžaduje a proti tomu se youtuber rázně vymezil.

Any Cosmetics

Další český zástupce – kosmetika youtuberky Not so funny Any (Anežky Chudlíkové). Anežce se nedá upřít, že svou značku vybudovala od základu a svědomitě. V jejím arsenálu zatím najdete jen hrstku kosmetických kousků, ale věštíme jí mnohem větší budoucnost.

InLight

InLight je vkusně vypadající kosmetika, kterou najdete na stránkách Vogue. Připlácíte si za přírodní, organickou a netestovanou péči.

The Body Shop

Zasloužilá anglická značka s více jak 40 letou tradicí, která není k problematice testování lhostejná. Navíc se snaží prosazovat fair traide filozofii ve světě kosmetiky.

Dermalogica

Dermalogica je podle mě skvělý příklad větší značky, která si udržela kvalitu i morální standardy. To vše je ale možná vykoupeno vyšší cenou pro zákazníky.

Proč v seznamu chybí Lush?

Většina z vás, si tuto firmu spojí s obrovským aktivismem proti testování na zvířatech. Lush sám tvrdí, že jejich vlastní standardy v mnoha případech převyšují ty, které nastavují Cruelty free organizace. Pak dochází k nejasnostem v tom, do jaké škatulky ho tedy vlastně přiřadit. Transparentně se rozhodli mluvit o nové REACH legislativě, která postihla nejen je, ale také mnoho dalších velkých kosmetických značek. Tato směrnice se týká každé firmy, která používá některé syntetické ingredience, které se v EU vyrábí nebo do ní dováží v množství nad 1 tunu. Takové složky pak podléhají testování a jejich dodavatelé do tohoto procesu mohou být nepřímo zapojeni. Celou problematiku vysvětluje Lush ve videu:

Jak se k tomu stavím já? Je to ukázkový příklad, že proti testování na zvířatech je potřeba bojovat na mnohem vyšších místech, než jsou jen kosmetické firmy samotné.

Seznam všech značek najdete na stránkách organizace Netestováno na zvířatech nebo na oficiálních stránkách Leaping Bunny.

Autor: Natálie

Kosmetický nadšenec, milovník sladkých parfémů a právě v boji za hezčí pleť. Hledá neustále kosmetické svaté grály, které už na poličce zůstanou.

Nejčtenější