Memo Paris

dzona 25.11.12 19:55

Memo Paris

Memo, sídlící v Paříži, je jedna z nových značek s raketovým startem. Dobrý rozjezd firmy byl promyšlený. Do detailů ho propracovala ctižádostivá Španělka Clara Molloy, která se do té doby bez výraznějšího úspěchu snažila prosadit jako spisovatelka. Pak ji napadlo vsadit na některý z kontaktů ze své knihy „22 parfumérů“ a zkusit se proslavit založením exkluzivní nikové značky. Oslovila Aliénor Massenet, parfumérku, která zatím pracovala pro Firmenich, L'Oréal, Florasinth a také IFF.
Aliénor projekt zajímal, neboť dostala šanci probudit k životu zcela novou značku a dát jí tvář. Inspirující byla i představa Clary Molloy, která si přála parfémy jakožto luxusní voňavé pohlednice exkluzivních turistických cílů. Jakmile měli hotové první čtyři vůně (Inlé, Lalibela, Siwa, Sundance) a bylo co nabídnout zákazníkům, vznikla v roce 2007 oficiálně značka Memo.
Od té doby přibylo dalších sedm vůní, u dvou z nich (Moon Safari, Granada) je jako nos uvedena snaživá Clara Molloy. Ačkoli neprošla klasickým parfumérským výcvikem, její touha vyniknout nové značce prospěla, vůně mají nesporně úroveň. Přestože jsou rozmanitě laděné, všechny obsahují myrhu, kterou značka považuje za svou typickou ingredienci. Pro rok 2013 Clara Molloy oznámila nové vůně a to s módním oudem a kůží s vanilkou.
Značka vyrábí a prodává také luxusní interiérové vůně, parfémovaná mýdla a také dvě knížky Clary Molloy inspirované parfémy Lalibela a Jannat.

dzona 25.11.12 19:59

Především se omlouvám za nové založení vlákna o této značce, vím, že tu jedno z loňska je, ale jen ve stylu dotazu Znáte někdo tuto značku… A nic moc se tam nedá dočíst. Tak doufám, že nebude vadit, že jsem ho založila znovu jako vlákno informační, o značce se už také více ví.

A taď něco z důkladného zkoušení:

Lalibela
Lalibela patří mezi vůně, jež není radno rozkládat na složky. Rozkrájená na části příchází o značnou část dojmu, který umí vyvolat. Člověk si pak řekne, aha, to je vlastně jenom… (radši neřeknu, nezkazím jí to). Přitom si Lalibela nic nezaslouží méně než slovo „jenom“. Bez rozptylování a s minimalistickou čistotou vyvolává vzpomínku na kůži smažící se v prudkém slunci, vlastně nejen na kůži, ale i na opalovací olej, který horko rozpálilo. To je ta hladká část. Ta hrubá voní po pryskyřici, mazlavé a štiplavé, tavící se v polední výhni a současně pod povrchem ještě velmi studené. Z ostrého setkání přímého slunce a velmi chladného stínu se až ježí chloupky na kůži. A tohle rafinované dráždění vůně ještě prohlubuje zvýrazňováním oleje vtíraného do kůže.
Podle oficiálního popisu je Lalibela voňavou pohlednicí ze starobylého etiopského města s křesťanskými chrámy vysekávanými ojedinělou technikou přímo do skály. Co skutečně zprostředkováná, je žhavost a pocit slunce, které stojí přímo nad hlavou.
Lalibela je poměrně intenzivní a dobře drží, zvlášť na oblečení.

dzona 6.1.13 20:41

Lalibela má mezi dalšími vůněmi značky dvě rodné sestry. Není to jen shodný rukopis autorky, který je všech třech znát, ale hlavně to, že ze stejného dřevitě pryskřičného základu, stejných „genů“, vznikla pokaždé vůně jiného charakteru. Lalibela s vůní opalovacího oleje, tavícího se na slunci, je nejmastnější a nejžhavější, Shams je nejdřevitější, je hrubě papírová jako staré knihy, a Manoa, ta stojí někde mezi nimi, nasládle dřevitá, velmi uklidňující a vláčná jako tělový balzám.
Všechny jsou velmi intenzivní, výdrž je nejkratší u Manoy a to 6 až 7 hodin.

Manoa
Má to být olfaktorická pohlednice bájného Eldorada nebo také El Dorada, místa plného zlata. Proč, to mi zůstalo záhadou. Vůně kovu, třpyt, chlad, nic takového ve vůni není.
Naopak, Manoa patří mezi vůně, které vyvolávají pocit komfortní péče o tělo. Je jako vzácný balzám, vláčný a krémově jemný, s vůní nasládlého dřeva. Ve dřevu jsou schované nenápadné květy, takové jako ty, které provoní seno a samy se neukazují.
Jsou v něm i tvárné pryskyřice, některé voní sladce, další zpočátku citrusově a po hodinách krémově vanilkově, jak to umí labdanum. A to vše splývá do jednoho lahodného proudu, kterým vůně hýčká a rozmazluje.

Shams
Staré knihovny a tajemné lesy, vybavil se mi okamžitě s prvním přivoněním nápis na balíčku opopanaxu k vykuřování. Přesně tak doutnající opopanax také voněl, dokud ovšem nezačal čmoudit a štípat v nose. To Shams nedělá, jen si tak příjemně voní po prastarých knihách a suchých trouchnivějících pařezech, měkkých jako vata. Nad tím se vznáší atmosféra takové malebné tajuplnosti, že by se Shams klidně mohla rozprašovat jako čichová kulisa k filmům o Harrym Potterovi.
S jistotou jsem tedy čekala opopanax jako hlavní složku a velké překvapení – vůbec ve vůni není. Parfuméři jsou opravdu iluzionisté, když z řady ingrediencí poskládají vůni, kterou by snadno dostali z jedné pryskyřice.
A ještě něco je na Shams zajímavé, její plastičnost, vyvolává pocit starého zpuchřelého papíru tak věrohodně, až je cítit i jeho hrubá struktura a vláknitost.
Je to nejkrásnější dřevitá vůně, jakou jsem poznala.

Zkoušel někdo Siwu? Věnovala jsem vzorek neparfémové kamarádce, které se okamžitě zalíbila tak, že s ji chtěla koupit. Tak jsem to to dala, ať se radši rozmyslí.
Mohl by někdo Siwu popsat?

Luciak 7.1.13 11:44

Ja som Siwu skusala, bola to prva vona od Memo, s ktorou som prisla do kontaktu. Ako ju popisat…mne prisla ako typicka a vydarena orientalka, tepla a upokojujuca, je v nej citelne hlavne korenie, trosku vanilky a drevo. Ale nie je v ziadnom pripade presladena.

zdensy 7.1.13 17:27

Pár krátkých poznámek, které jsem si udělala při letmé zkoušce, než jsem je poslala dál:
Sundance: kokos, tuberóza, nadzvedávala
Inlé: celkem pěkná kytičková, bergamot s jasmínkem
Siwa: příjemný unisex, teplejší narcis, trochu alkoholu, ve složení je popcorn a taky jo - jakoby máslo v kukuřici
Manoa: typ á la Shalimar
Granada: typ jako 24 Faubourgh s lopatou mýdla navrch
Lalibela: připomněla mi Dunhill Desirée, dojem levnější vůně
Luxor: první dojem plesnivina, po chvíli pačuli a tonka, oudu štipec, nakonec se mi líbila nejvíce, tu bych chtěla
Jannat: citrusy utlumené do mdla, klidně by mohla být pánská letní
Moon Safari: pro mě jednoznačně pánská, hořký pomeranč plus tuna mýdla

dzona 7.1.13 17:37

Luxor jsem měla jen půjčený vzorek a co si pamatuju, opravdu to mělo nějaký vlhký zemitý začátek, něco jako zatuchlý sklep. Další vývoj si bohužel nepamatuju.

Ještě mám vzorek Quartier Latin a s tím jsem už dlouho ve stavu nepřekonatelného odporu. Není hnusná, ale voní mi jako čerstvá jehličnatá větev zapařená v plastovém sáčku. Ta plastovost je dominantní, je nasládlá a syntetická. Myslím, že to tady dělá santálové dřevo, už jsem se s tím setkala i v jiných vůních.

Lubo1983 19.5.19 21:00

.

Váš příspěvek