André Courrèges: básník kosmického věku

Módní návrhář a zakladatel stejnojmenné značky, André Courrèges, zemřel 7. ledna tohoto roku v úctyhodném věku 92 let.

www.vogue.co.ukwww.vogue.co.uk

Hodně z vás na tomto fóru asi zná především vůně, které vznikly pod značkou jeho módního domu. Za všechny můžeme jmenovat dvě nejpopulárnější: klasickou kolínskou s nádechem mojita, Eau de Courrèges a nebo krásnou aldehydovku ve vintage stylu, Empreinte .

Stěžejní dílo pana André Courrèges ale spočívá v jeho progresívních, futuristických nápadech na odívání. Vždyť právě jemu, společně s Mary Quant, je přičítán vynález minisukně. Ale to není zdaleka vše. Jeho přínos módě je obrovský. Se svými současníky, Paco Rabannem a Pierre Cardinem úplně změnil vzhled módy 60. let.

luxurystudies.blogspot.comluxurystudies.blogspot.com

André Courrèges se měl při svém prosazování moderního stylu o co opřít. Ač vystudoval stavební inženýrství, jeho kariéra začala v roce 1950 v módním domu Balenciaga, kde pracoval jako asistent samotného Cristobala Balenciagy, kterého velmi obdivoval a považoval za svého učitele po celý svůj život. U Balenciagy André potkal Coqueline Barriere, ženu, která se stala jeho manželkou a tvůrčí spolupracovnicí po zbytek života.

www.vogue.frwww.vogue.fr

Jedenáct let André zdvořile čekal, než Cristobal řekne, že jeho učedník je připravený. Teprve poté, společně s Coqueline, založili v roce 1961 Courreges haute couture maison, svou vlastní značku.
Po třech letech tvrdé práce vzbudil rozruch svou první, radikální futuristickou kolekcí nazvanou Space Age.

Své technické vzdělání, obdiv ke geometrickým tvarům a k ruskému konstruktivismu 20. let, vtělil i do tak stavebnictví vzdálených materiálů, jako jsou látky. André své modely nenavrhoval, on je „stavěl“. Skládal k sobě čtverce, trojúhelníky, kruhy a vždy z celkového pohledu. Vše muselo do sebe dokonale zapadat, od bot až po sluneční brýle.

pinterest.compinterest.com

Do svých „staveb“ používal do té doby nevídané materiály – plasty jako vinyl a PVC, ale i acetát celulózy, což byl plast z přírodních vláken a ne z ropy. Základní tvary doplňovaly geometrické vzory v primárních barvách se základní bílou.

André miloval čistotu a jeho představa moderní ženy budoucnosti byla aseptická. Bezpohlavní bytost v oblečení strohých tvarů, rukavicích a přilbách, potlačujících křivky a tedy i ženskost.
Lem sukně se posunul až o tři palce nad kolena a vznikla Moon Girl.

vogue.comvogue.com

Později v šedesátých letech André ještě posunul hranice, experimentoval s flitry a transparentními materiály a vytvářel průsvitné minisukně i topy z organzy.

Své kolekce rozdělil do tří úrovní: kolekce Couture Future byla haute couture, vysoká krejčovina, (jedinečné kusy), kolekce Hyperbole představovala pret-a-porter a Prototype byla určena pro masovou konfekci.

pinterest.compinterest.com

V sedmdesátých letech změnil návrhář směr. André změkčil dosavadní ostré a hranaté siluety použitím křivek a pletených materiálů. Dokonce vytvářel romantické šaty s květinovými vzory. Výraznou barevnost zaměnil za bílou barvu.

V té době také rozšířil svou nabídkou o pánskou kolekci, navrhoval i sportovní oblečení a v roce 1972 dostal příležitost obléci olympioniky na Letních olympijských hrách.

pinterest.compinterest.com

Andrého výrazný styl měl obrovský úspěch a rozšířil se jako lavina po celém módním světě. Oblékal takové osobnosti jako Jacqueline Kennedy, Catherine Deneuve, Bridgite Bardot či Francoise Hardy.
Nově jsme pak mohli vidět modely Courrèges třeba na Miley Cyrus a na několika dalších protagonistech předávání cen MTV v roce 2015.

I když André prodal svou značku a odešel do důchodu, aby se věnoval malířství a sochařství, jeho pokračovatelé citlivě navázali na esprit značky a kreativní odkaz Courrèges tak žije dál.

Autor: munu

Autorka je kmenovým autorem blogu frangipani.cz

Nejčtenější