Après l'Ondée

Dnes jsem se rozhodla přerušit zkušebníkový deníček článkem, jímž doháním jeden z mnoha trestuhodných restů, které tady na Arôme mám. Ještě jsem totiž nenapsala nic o Après l'Ondée, jedné z klasických vůní klasické značky.

Nejprve nějaká ta fakta. Vůni Après l'Ondée vytvořil v roce 1906 parfumér Jacques Guerlain (průvodce rodem Guerlainů najdete v této recenzi - kurzívou ve stati o Chamade). Hlavními složkami jsou anýz a fialky. Guerlain aktuálně nevyrábí Après l'Ondée ve verzi čistý parfém, ale pouze jako eau de toilette. Shání se tak jako tak špatně. A teď si povíme, proč byste se o to měli pokoušet.

Après l'Ondée je květinová vůně, ale ne úplně ryzí, a líbí se i mně, ačkoli si na květinové vůně jinak příliš nepotrpím. Přesto, jestli květiny opravdu nemusíte, můžete přestat brečet nad nesehnatelností téhle vůně, protože pro vás nejspíš nebude.

Aktuální flakon Après l'OndéeAktuální flakon Après l'Ondée

Après l'Ondée je také velmi nepodobná tomu, co si většina z nás představí pod pojmem „typická guerlainovka“. Shalimar, Chamade, Nahéma, Samsara, exkluzivní orientální řady… kdepak, nic takového, žádné syté baroko, které tu a tam rádo položí svého nositele na lopatky. Après l'Ondée je lehká, vzdušná vůně. Parfumérovým záměrem ostatně bylo napodobit atmosféru procházky vegetací svlažené deštěm.

Výsledek je ten, že Après l'Ondée je vyvedena v lehkých pastelových barvách, nikoli v sytých, výrazných odstínech. Respektují to i mé synestetické vjemy: zatímco Samsaru vidím rudě a tmavě zeleně, Nahému zlatohnědě, Shalimar zlatě a tmavě šedě a třeba takovou Champs-Elysées ve svítivě žlutých a bílých odstínech, Aprés l'Ondée je pro můj mozek jemně zelenošedofialová jako lehké kosatcové vůně. S občasnými záblesky zářivější fialové, nutno dodat - to se vnucují fialky, kterých Après obsahuje poctivou porci. Na letmý počich jsou asi nejzřetelnější, jednou jsem se přestříkla v blízkosti osoby, která okamžitě hlásila: „Jé, ty máš pěknou fialkovou vůni!“

Fialky v Après jsou skutečně vlhké, jako by je opláchl deštík. Znáte-li vůni Météorites, tak to je pěkný příklad fialek pudrových, jako z voňavých líčidel (synestetický spoj mi tu ostatně hlásí světlou růžovofialovou barvu); jsou také fialkové vůně bonbonové (Insolence), případně realistické (Verte Violette), ale fialky v Après l'Ondée jsou méně prvoplánové a abstraktnější, bez bonbonů i pudru. Doprovází je kosatcový kořen (zemitý podtón), anýz (nazelenalý, vlhký, lehce větrový a vůbec těžko popsatelný tón - kupte si pytlík anýzu, pár semínek rozmačkejte a studujte) a v pozadí špetička vanilky, která v guerlainech nemůže chybět.

Celkový dojem je zasněný, trošku melancholický, ale bez té depresivní tíhy; je to spíš romantika, zasněnost s úsměvem na rtech, vítané osvěžení po teplém dni. Je to vůně, které si vaše okolí určitě všimne, ale nebude jí obtěžováno.

(Testovala jsem eau de toilette.)


Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek

Reklama

Melissa 04.06.12 20:34

Taky jsem ji kdysi měla a ve vzpomínce zůstal hlavně ten anýz a celkově takový zelený, vodní dojem. Stojí zato vyzkoušet, je opravdu jiná než ostatní guerlainy. Výdrž na mně byla dobrá.
Jo a sehnala jsem ji ve Vídni.

Příspěvek upraven 04.06.12 v 20:35

Baru-čan 03.06.12 21:56

Hezká recenze.. Kde jste ho sehnaly/očuchaly?.. Díky!

ijáček 03.06.12 03:25

Krásná je velice, ale ta výdrž:( Padesátku jsem spotřebovala asi za měsíc. Škoda, že se vyrábí jen EdT.

klara53 01.06.12 19:12

asi to možná byla autosugesce na základě názvu, ale když jsem ji prvně ucítila, napadlo mě: napršelo na šeříky! je v ní kromě těch květinek i krásně zachycená vůně rozmočeného prachu v dešti a vůbec, je krásná! chodím na ni slintat v hamburku do alsterhausu, kdyby jste ji někdo nutně potřeboval, můžu případně zakoupit :)

Fleur 01.06.12 17:55

Já zase na začátku Apres l´Ondée cítím něco tvrdého, teprve potom nastoupí ta melancholická průzračnost.

Myskamauska 01.06.12 10:20

Mě by ani tak nevadil anýz,spíš něco co neumím pojmenovat a co mě vadí ve všech starých Guerlainech a proto je nemůžu nosit ani náhodou.

kwitek 01.06.12 08:56

Já mám taky problém s anýzem. Nebýt jeho, byl by Aprés L´Ondée jedním z top Guerlainů, všechno ostatní se mi tam líbí. Jenže jak někde ucítím větrovky… :nevim:

barbucha 01.06.12 08:06

Hezky rozdělený fialky! :palec: Škoda, že mi v Aprés leze ven hlavně ten anýz…

Přidat komentář

Nejčtenější