Bezobalová kosmetika: Je lepší a levnější než klasická?

Opravdu lze ušetřit peníze při bezobalovém nakupování. Nejlépe se nakupuje tělová kosmetika, zato na bezobalovou dekorativku se rovnou vykašlete.

* Vyzkoušejte kosmetiku bez obalů. Zdroj: Profimedia.cz.

Baví mě ekologické otázky, a tak mám na sociálních sítích občas pocit, že už snad všichni nakupují bez obalu… jenže realita vypadá naprosto jinak. Takzvaný zero-waste přístup, tedy snaha o minimalizaci odpadu, je pořád v plenkách ve světě i u nás. Přesto už existuje několik vlaštovek, které se právě vyplatí podpořit svým nákupem.

Ale jaké značky používat, když se chci vzdát pouze obalu, nikoliv kvalitní kosmetiky? A čím začít, aby mě to nestálo spoustu peněz a času při shánění?

Mýdlo, nejlepší start a sázka na jistotu

Pokud existuje nejsnazší způsob, jak snížit spotřebu kosmetických obalů, začala bych jednoznačně v koupelně. Tekuté sprchové gely totiž snadno vyměníte za tuhá mýdla. Trh s mýdly se naštěstí za poslední roky výrazně proměnil – dávno už totiž neplatí, že tuhé mýdlo vysušuje, kolikrát je to přesně naopak. Dneska si můžete vybrat konkrétní druh podle svého typu pokožky.

Dívejte se na mýdla, která neobsahují vodu, zato v sobě mají přírodní olej vhodný právě pro vaši pleť. Mýdla pořídíte v bezobalových obchodech nebo na design marketech, moc fajn je třeba značka Naturinka nebo Almara soap (která má ale zrovna kolem sebe papírový proužek, takže úplně 100% eko nejste stejně).

Šampon v kotouči

Jako druhý krok bych doporučila výměnu tekutého šamponu za tuhý. Tady ale velmi záleží, jak jste zvyklé o své vlasy pečovat. Pokud máte melírované, často žehlené vlasy nebo vás baví vlasový styling, tuháče na vás budou příliš přírodní a nedostačující. Na druhou stranu, tuhé šampony potěší všechny, kteří se snaží zbavit chemie kolem sebe.

Zrovna šampuk od britské značky Lush byl mým úplně prvním bezobalovým kouskem – a rázem jsem se přesvědčila, že nic lepšího na cestování neexistuje. Vydrží totiž mnohem déle než klasický šampon, můžu ho vozit v příručním zavazadle a zaručeně se mi nevylije do krosny.

Právě Lush byl vůbec prvním velkým propagátorem zero-waste přístupu v kosmetice, do velké míry tedy stojí za rostoucí vlnou bezobalového nakupování. Příznivci čistě přírodní kosmetiky značce vyčítají, že používá spoustu syntentických jedů. Mně však jejich kousky připadají právě jako ideální varianta, jak začít se zero-waste. Jednak je značka dostupná v e-shopu nebo ve velkých obchodních centrech, jednak si nepřipadáte hned jako lesana. Ty barvičky a vůničky jsou něco za něco…

Make-upový otloukánek

Bezobalová dekorativní kosmetika je zatím nedostatkové zboží a zřejmě bude i nadále. Mínusem tady není samotný (neexistující) obal, ale přírodní složení, které jde s bezobalovým přístupem často ruku v ruce. Bohužel přírodní dekorativní kosmetika stojí mnohonásobně více než běžná dekorativka a hlavně nefunguje tak dobře. Dokonce i řada zarputilých zerowasťaček přiznává, že přírodní/bezobalová dekorativní kosmetika jim nevyhovuje, a postupem času se akorát líčí méně než dřív.

Na internetu putuje spousta tipů, jak se pustit do výroby domácí tvářenky nebo dokonce řasenky – osobně bych do citlivé oční sítnice opravdu necpala černé uhlí! K tomuto kosmetickému segmentu bych byla proto shovívavá. Snažím se zkrátka nenakupovat víc, než spotřebuju, klasickou řasenku si holt párkrát do roka dopřeju. Na obalech se snažím ubírat spíš v sekci koupelna nebo kuchyně, kde je množství odpadu razantně větší.

Tip pro Pražandy a všechny, co mají namířeno do metropole: Zajeďte se podívat do Nuslí do bezobalové drogérie Nebaleno. Větší výběr v kamenném obchodě u nás zatím nenajdete.

Vsaďte na vratné obaly

Stále více výrobců kosmetiky řeší původ ingrediencí i produkci jednorázového odpadu, který přírodě škodí podobně jako chemická složení kosmetiky. Proto některé značky zavádějí vratný systém – poslat do druhého kola můžete obaly od slovenské značky Navia nebo českého výrobce Naturinka.

Vrátit obal můžete také do konkrétního e-shopu. Například obchodu Nuspring bere zpět prázdné obaly od slovenských značek Soaphoria nebo Mylo. Kosmetický kelímek se dá poslat dál v bezobalovém obchodě nebo zkrátka znovu použít doma na cokoliv jiného.

Z větších výrobců točí obaly zmiňovaný Lush. Své skleněné a kovové obaly přijímá také Weleda. Ta se ale stará o jejich zpracování, nepoužívá je k dalšímu doplnění.

Tipy, jak ušetřit přírodu i peněženku

Nižší spotřeba obalů vás nemusí stát víc korun, právě naopak!

  • Pleťové masky kupujte ve větším obalu od 50 ml výše. Všechny jednorázové plátýnkové nebo gelové masky s dvěma dávkami produkují více plastu… a hlavně vás ve výsledku stojí mnohem více korun.
  • Přírodní oleje si načepujte v bezobalových obchodech nebo prodejnách se stáčenými oleji (Kardamom a Vom Fass). Sice jsou určené k použití v kuchyni, ale kvalitou jsou téměř totožné jako kosmetické oleje. Například makový olej, který fantasticky odličuje, koupíte několikanásobně levněji než v jednorázovém obalu kosmetické značky.
  • Vyzkoušejte 100% bavlněné odličovací tamponky. Perou se v ruce nebo na 30 °C a používají se opakovaně. Chce to mít zásobičku minimálně 10 kousků, abyste je stihli prát. Nemusíte pak chodit do drogérie pro další zásobu vaty v plastu. Já osobně tamponky používám jen na odlíčení očí – jsou šetrné a velmi dobře mi na nich funguje odličovací emulze (těch klasických jednorázových jsem se bohužel úplně nevzdala, při péči o problematickou pleť mi připadají mnohem hygieničtější).
  • Při nákupu přihlédněte k zemi původu. Český meruňkový olej bude zaručeně víc „eko“ než avokádový, který sice doporučují všechny blogerky, ale cestuje z druhé strany planety.
  • Nevyhazujte v záchvatu zero-waste kosmetické zásoby, které jste už koupili, vyrobili byste tím dvojitý odpad. Spíš uspořádejte s kamarádkami kosmetický swap nebo nevyužité kousky darujte do azylových domů.

Nakupujete bezobalovou kosmetiku? Které značky se vám osvědčily a které vůbec?

Autor: Monika

Minimalistka v dekorativní kosmetice, nadšenkyně do pleťových krémů. Nejraději testuje českou přírodní kosmetiku. Už deset let je věrná jablíčkům DKNY.

Nejčtenější