Caron: Narcisse Noir

Narcisse Noir byla představena už v roce 1911 a patří mezi největší klasiky firmy Caron. Překlad jejího názvu zní ‚černý narcis‘, což zní temně a mysticky - a to se tehdy nosilo. O jedenáct let později vznikl i parfém Narcisse Blanc (‚bílý narcis‘); oba se točí kolem pomerančového květu (a jasmínu a růže), ale každý jinak.

Černý narcis je květinová vůně temnějšího charakteru. Nic jásavého; představte si kytici z růží, pomerančových květů a jasmínu, naaranžovanou ve váze na toaletním stolku v pokoji staré dámy. Je tam šero, trochu zatuchlo, stříbrná pudřenka má černou patinu a pudr uvnitř dávno ztratil jemnou fialkovou vůni - nasál aroma tváří zpocených při bláznivém charlestonu v nějaké třpytivé tančírně. Stará dáma přichází, čekáte nějakou shrbenou babku, ale ona má postavu rovnou jako svíčka, na hlavě místo obligátního natrvaleného květáčku dlouhé vlasy stočené do drdolu à la Carmen, v jejích pohybech je ještě stopa kočičí pružnosti a v očích si můžete číst o dávných divokých dobrodružstvích. Živočišnost Narcisse Noir mi silně připomínala stejný charakter (jinak úplně jiné) L'Heure Bleue.
Narcisse Noir s ní sdílí i jistou melancholii; jenže melancholie Modré hodiny je taková… neškodná, řekla bych - ačkoli fialky a kosatec v L'Heure Bleue se taky někde zapotily, vůně decentně tají, jak k tomu došlo, a místo toho nám předkládá večerní romantiku v modrých, fialových a šedých barvách soumraku. Narcisse Noir otevřeně mluví o sexu, svádí a neslibuje žádnou postel posypanou růžovými poupátky a plaché polibky; ale ani rudozlatou opulentnost orientální ložnice a harémovou tanečnici, která si chce zkoušet polohy z Kámasútry. Žádné zbytečné okrasy, žena Narcisse Noir jde přímo na věc, ale na sílu jejích emocí hned tak nezapomenete.

Než se z recenze stane erotická povídka, vraťme se raději ke složení :) Abych to shrnula, v centru vůně se nachází zmíněná květinová kytice, zastřená stínem; základ je teplejší, obsahuje živočišné pižmové tóny, trochu koření a pudrové suchosti, snad i se slaboučkým mýdlovým podtónem. Představíme-li si čistou, jasnou květinovou vůni jako vodu a orientální parfém jako hutný olej, Narcisse Noir by byla něco na způsob glycerínu - prostě někde mezi.
Doporučuji všem odvážným ženám, které unesou těžší květinový parfém se silnou osobností.

Autor: Ada

.

Témata článku

Nejčtenější