Černé a bílé koření

U pánských vůní lze vysledovat jeden zajímavý fenomén. Když je flakon vůně čistě bílý nebo černý, můžete takřka stoprocentně očekávat kořeněnou vůni; černá bude do kadidlova nebo do sladka, bílá do buď květinova nebo to bude totální úlet. Otestovala jsem tři pánské/unisexové vůně, které se z regálu hlásily svými výraznými barvami-nebarvami.

U pánských vůní lze vysledovat jeden zajímavý fenomén. Když je flakon vůně čistě bílý nebo černý, můžete takřka stoprocentně očekávat kořeněnou vůni; černá bude do kadidlova nebo do sladka, bílá do buď květinova, nebo to bude totální úlet. Otestovala jsem tři pánské/unisexové vůně, které se z regálu hlásily svými výraznými barvami-nebarvami.

Pánská novinka od firmy Lalique se jmenuje objevně White a flakon je neprůhledný a s výjimkou stříbrného víčka celý bílý. Složení slibuje fialky, ale já bych White označila spíš za kořeněnou - i když na mě působí jako pěkný chameleon a sama jsem zvědavá, co v ní kdo ucítíte.
Začátek je zvláštní, nasládle bylinný s jemným vanilkovým ocáskem, postupně White přechází do suše kořeněné vůně a zdá se, že by to mohlo být něco jako neslazený Lalique Homme Equus, nakonec se však rozvine do úplně jiné podoby. Nabyla jsem okamžitě přesvědčení, že cítím intenzivní hřebíčkovou vůni, teprve složení mě donutilo se zamyslet, zda to nejsou fialky upravené jinou složkou do pronikavé, až nekvětinové podoby - možná trpkým černým čajem? Pod záhadným srdcem je nenápadný dřevitý základ se suchými tóny.
Lalique White určitě doporučuji k vyzkoušení, ostatně stejně jako všechny vůně této značky.

Unisexový Hamlet od Carly Fracci je naopak černý jako noc. Proč ne čistě pánská, když se jmenuje Hamlet? Carla Fracci si totiž střihla hlavní roli v baletu Hamlet a nebyla rozhodně první ženou, která si dánského kralevice zahrála, stačí připomenout slavnou Sarah Bernhardtovou. V alžbětinském divadle platila zase opačná tradice - obsazování ženských rolí muži.
Parfém kombinuje dřevité a kořeněné tóny obvyklé pro černé pánské vůně se svěžím ovocem a květinami. Cítíte tedy temnější, dřevitý, nasládlý základ, jaký byste čekali v pánské vůni, a na tom je naroubovaná čistě dámská kompozice ze svěžích květin, hrušek a jablek. Vývoj směřuje od výraznějších kořeněných a temných tónů k čistým, ovocným, ženským, až nakonec se vůně rozplyne v obláčku vodní spršky s pozůstatky dřeva, magnólie a hrušek. Přestože ani jeden pól Hamleta není sám o sobě moc objevný, takhle dohromady je to příjemné - po navonění si chvíli užijete s výraznou vůní, ale než stihnete otrávit sebe nebo okolí, už voníte úplně jinak a jemně. Měla bych nutkání využít toho v ročních obdobích, kdy je ráno chladno a odpoledne teplo - Hamlet ráno probudí a zahřeje, odpoledne osvěží.
Možná vás nezaujme natolik, abyste po něm zatoužili, ale budete-li mít možnost, vyzkoušejte (vůně Carly Fracci u nás prodává FAnn).

Kulatý Boss In Motion je očividně populární, protože Hugo Boss stále představuje nové verze. Po stříbrné, modré, zelené a černé verzi je tu bílá. Hodnotím-li originalitu Bossových vůní, nemám pro ně většinou vlídného slova a ani o In Motion White nemůžu vykládat žádné nadšené ódy, protože je to celkem standard. Ale v podstatě slušný, zkrátka průměr, který nenadchne, neurazí a dá se věnovat jako bezpečný dárek.
Ze začátku voní White sladce, naznačuje, že by se chtěl ubírat sladce kořeněným směrem, nakonec se z něj však vyvine suchá vůně se dřevy, vetiverem a pepřem.

Výdrž In Motion White je bohužel mizerná, po hodině už je z ní jen slabý závan suchosti zbavený všeho zajímavého. O něco lépe je na tom Hamlet, ten má výdrž běžnou. Lalique White je držák, ráno se navoníte a večer bude pořád s vámi.


Reklama


Reklama

 Váš příspěvek

Reklama

Svatka 03.02.10 14:28

Lalique White bych klidně označila za unisex.Podobně jako Ada cítím hřebíček,černý čaj Earl Gray a něco lehce mléčného (že by to byla ambra s cedrem?)

Mitzi 14.08.09 22:07

Hamlet mě lákal od prvního dne, kdy jsem uviděla jeho flakon. Neodolala jsem a koupila ho naslepo. Líbí se mi dřevito-pepřový start, ale bohužel mi připadá úplně stoprocentně pánský. (Bohudík - manželovi se líbí). S recenzí souhlasím hlavně ve dvou bodech. „Sám o sobě není moc objevný“, to je přesné! Jako bych totéž cítila už mnohokrát, první půlhodinu nepřekvapí. Pak se mi líbí obrat „rozplyne se v obláčku vodní spršky“. Líp bych nedokázala vyjádřit to, co nastane, když vyvane koření… vůně „vody“… kdo zná všechny Omnie, pro toho bych vůni popsala jako „to, co mají společného“ (hlavně hnědá a bílá). Pro mě je to prostě „voda“, i když ta by sama o sobě asi vonět neměla :)
Parfém je o hodně kořeněnější než EdP, slabší ředění je mi osobně příjemnější.

ezalia 01.06.09 15:18

Hamleta a White :-) A ódy jsem pěla na White, který scarlet popsala naprosto skvěle. Manžel je poměrně vybíravý co se vůní týče, leta už používá Isseyho - L´eau Bleue, ale tahle odbočka k Lalique je velmi osvěžující :-) Eza.

Veru 29.05.09 20:53

Ještě tak vědět, které „oba“ Ezalia zkoušela, a který z těch tří nám tak krásně popsala scarlet (předpokládám, že scarletin popis se vztahuje k White).

scarlet 25.05.09 17:48

První fáze je bylinná, pánská, má za úkol zaujmout kupujícího a přesvědčit o tom, že se jedná o pánský parfém, protože následující dvě fáze jsou téměř čistě dámské.
Druhá fáze je jemně kořeněná, muškátový oříšek zbavený typické pryskyřičné ostrosti , který ve spojení s citrusy a sladkostí na mně dělá dojem pomerančového lipa, zespodu je jen trochu cítit štiplavost pepře.
Třetí fáze je zcela květinová. Pronikavá vůně fialky, myslím si, že pronikavosti je docíleno dalšími květinami, asi jasmín, i když ho necítím, pak růže (je cítit nějaký ovocný tón, pokud tam není dodán k fialce ovocný tón záměrně) , to vše na jemném mýdlovém obláčku. Takto mi to značně připomíná Secret Obsession od CK (jasmín, tuberóza, růže, muškátový květ, mýdlo).
Pak do třetí fáze začíná pronikat základ, a tady bych řekla trošička tabáku (+ kůže) a hlavně výrazná pryskyřičná složka, která se nádherně linula z papírku, občas nepatrná kouřová stopa (kadidlo) a občasný kalafunový závan. Možná mě nos mýlí a základ je pouze kombinace pižma, ambry a cedru s troškou kadidla.

Ezalia 20.05.09 08:43

Oba jsem zkoušela a nezaujal mě ani jeden, ale fikaně jsem vyzkoušela i na manželovi a ejhle - white se rozležel ale do tak přitažlivé vůně, ze jsme ho nakonec později zakoupili! Vřele doporučuju testovat na polovičkách dámy - voní fakt neotřele až záhadně. Doteď jsem nerozklíčovala, co tomu dodává tu jiskru :-)

Veru 18.05.09 22:33

Mám vyzkoušeného Hamleta, a na mě se tedy rozležel do nálože pepře, černého, pořádně štiplavého a v ukrutném množství. Takřka nic jiného jsem z něj necítila - možná trochu kytek na začátku, ale to je tak vše. Každopádně, nic pro mě. Osobně se mi víc hodí na pány, na dámu mi přijde moc tvrdý.

jerry 18.05.09 18:10

Tak přeci jen na mě ta škola zanechala nějakou stopu. Nebude to s naším školstvím až tak zlé :)))

Ada 18.05.09 18:01

Máš pravdu, jak jsem dumala nad Sarah, tak jsem to zmotala, opraveno. A to jsem viděla Zamilovaného Shakespeara :)

jerry 18.05.09 17:48

Flakon White je ve své jednoduchodti nádherný. Ale k Hamletovi - ta zmínka o alžbětinském divadle mě nějak znejistila - nebylo to náhodou naopak, tj. že ženské role byly obsazovány muži?

Fleur 18.05.09 17:48

White a Hamleta jsem zkoušela, obě vůně se mi líbily, ale žádná nevydržela tak dlouho, abych se rozhodla do nich investovat. White byla na začátku krásně citrusově-kořeněná, vůně Hamlet mi připomínala Image od Cerruti.

Přidat komentář

Reklama


Reklama

Nejčtenější