Emanuel Ungaro: Apparition Sky

Nebeská letní vůně, koho by to nelákalo! Dívám se z okna přesně na takové blankytně modré nebe, jaké flakonek naznačuje, a přemýšlím, jak by moje ‚Sky‘ vůně vypadala. Asi by voněla tak jako letní vítr, který přináší horkou vůni lučních květin, sena a zrajícího obilí, a zvláště tady, uprostřed začouzeného Brna, ve mně vzbuzuje neodolatelnou touhu se vším praštit a utéct někam daleko.
Vůbec vůně léta by byly zajímavými náměty na parfémy: neméně zajímavá je chladná večerní vůně, případně aroma, které vznikne, když začne najednou pršet na rozpálenou zem. A jinak voní v takovém případě zahrádka a jinak zaprášená asfaltka za vsí, po které před dvaceti lety proháněl děda svého žlutého wartburga…
Ale to jsem se jen tak zasnila, po přičichnutí k Apparition Sky veškeré nostalgické představy komplexních parfémů zmizely jako mávnutím kouzelnou hůlkou. Místo žlutého dvoutaktu se dostavila jiná vzpomínka z dětství, proslulé mýdlo Zelené jablko. Složení Sky jablíčko slibuje a také ho dostanete, a to v takové dávce, až se vám zatmí před očima - kampak se hrabe Light Blue, která je skoro víc o citrusech než o jablku, nebo nedejbože Be Delicious, která má jablečný akorát flakon! Zbytek Sky je nenápadný a jen přicmrdává jablku - trochu nějakého lotosu, jemné pižmo v základu, šťavnatá zelená kamarádka karambola. Takže milovnice jablka, utíkejte zkoušet - doufám, že váš nos neucítí něco jiného a nebudete zklamané, ale podle mého testu je jablko v Apparition Sky tak výrazné, že to prakticky nepřipadá v úvahu. Než ovšem zakoupíte, stavte se ještě u Yvese Rochera a vyzkoušejte toaletku Les Plaisirs Nature: Pomme , což je také vývar ze Zeleného jablka, ovšem citelně levnější. A pokud na vás Sky bude moc jablečná, zkuste - kromě Light Blue - ještě Funny!, ve které je také cosi jablečného a celkově bych ji ve skupině ovocenek zařadila poblíž Apparition Sky.

Pro velký úspěch jablečného aspektu vůně tu mám milou vzpomínku pro pamětníky. Legendární mýdlo přežilo v naší domácnosti, zapadlé v hlubinách skříně, téměř dodnes, zcela neporušené a pozor - stále intenzivně vonící!
Mýdlo vyráběl koncernový podnik Povltavské tukové závody Nelahozeves, vážilo 150 gramů (o něco víc než standardní stogramová mýdla) a neslo název ‚výběrové toaletní mýdlo s osvěžující vůní zelených jablek‘. Stálo na tehdejší dobu poměrně hodně - 8,50 Kčs. Výběrových mýdel v lesklém obalu s podobným designem bylo víc, ještě např. černorybízové a šeříkové.

Autor: Ada

.

Témata článku

Nejčtenější