Fík story

Taky tak neradi jezdíte do Chorvatska? Městečka jsou tam všechna na jedno brdo, s cenami si Chorvati už nevidí do úst stejně jako pražští taxikáři, v přímořských restauracích najdete akorát škrobové hranolky na sto způsobů, drahé ryby a „mješano maso“.

A přece často v létě skončíme v zase Chorvatsku. Protože je to pořád nebližší relativně teplé a čisté moře a milí lidé, dokud nedojde na placení.

Z igelitky do parfému

Chorvatsko je zkrátka takové moje love and hate. Na jedné z chorvatských dovolených jsme bydleli v privátu u moc milé staré paní, která se o nás vzorně starala. Což, mimo jiné, obnášelo jednu plnou igelitku zralých fíků denně pro dvě rodiny. Zkuste to sníst! Ze začátku jsme se opravdu snažili, jenže to způsobovalo jisté, ehm, zažívací obtíže a tak jsme museli zvolit jinou taktiku: zatímco jeden hlídkoval, druhý se nepozorovaně vykrádal s onou igelitkou, vysypat ji do nějaké vzdálenější popelnice. Ano, vím, co namítnete. Měli jsme jí říct, že nám stačí méně fíků. Zkusili jsme to. Zkusili jsme také nechat tašku s hnijícími fíky ležet. Vše marné. V té chvíli jsem fíky nenáviděla. Proto mne ani nenapadlo, že bych si někdy chtěla pořídit nějaký parfém s vůní fíků. Ale změnila jsem názor poté, co mi prošlo několik fíkových vzorečků rukama a nosem. Našla jsem mezi nimi své „love“ i „hate“.

Miller Harris Figue Amere: semišový fík

Semišový fík (Lyn Harris) začátek je jako když ulomíte nezralý fík z větvičky – vlhkou a natrpkle zelenou vůni mléka vytékajícího z poraněné větvičky má na svědomí zřejmě galbanum. Pak se ale vůně radikálně změní: Dokonalá souhra komba pižmo, kouř a lehká slanost dává představu luxusních bílých semišových rukaviček. Opravdu je tato fáze velmi podobná vůni Bottega Veneta, jak se zmiňuje mnoho recenzentů. Podoba trvá několik hodin. Nesladká, suchá, na hraně unisexu, ale pokud pro vás není pánská Bottega Veneta, pak nebude ani tato. A pokud hledáte semiš ve vůni, je pro vás ta pravá. Detail parfému Figue Amere v databázi.

L'Artisan Premiere Figuier Extreme: santalový fík

Santalový fík (Olivia Giacobetti) je ukázkový sladce mandlově (nebo kokosově) mléčný santal. Sladký a krémový, téměř gurmánský. Dovedu si představit nějaký haute cuisine dezert s takovouto vůní. Blízko pokožky ale najdete lehký kouřový podkres, který vám na poslední chvíli zabrání okousat si ruku. Po dlouhé době tento kouř vystoupá nahoru, smísí se s krémem, vůně ztrácí na sladkosti a stává se transparentní, jak už vůně L’Artisan bývají. Premiere Figuier nemám, ale je prý více zelený, méně krémový a kokosový. Vůně v databázi .

Demeter Fig Leaf: plážový fík

Dostane se vám krátkého, až kovově chladného zeleného záblesku na úvod, což by mohl být ten fíkový list. Rychle ale přiklušou kokosově mléčné tóny a máme tu opalovací krém. Výdrž je velmi chabá. Než vyslovíte „slunečník“ je po všem.

Diptyque Philosykos: meditační fík

Olivia Giacobetti

Tato vůně není o fíku, to je óda na fíkovník. Sedněte si, naneste vůni, zavřete oči a nechte plynout představy: malý ostrov ve Středozemním moři a na něm roste osamělý, houževnatý strom. Nízký a rozložitý, na skalách nad mořskou hladinou, léta odolávající větru, nemilosrdnému slunci a slaným sprškám z tříštících se vln. Přesto každý rok neúnavně plodí. Cítím zprvu trpkou vůni nezralých fíků. Postupně zrají – nalévají se mlékem, sládnou. Nakonec fíky opadají a zůstane zase jen strom…

Parfumerie Génerale Bois Naufragé: akademický fík

Pierre Guillaume

Vůně byla inspirována černobílou fotografií z roku 1971 „Nu au Bois Flotte“ francouzského umělce Luciena Clergue a tak i působí. Je to studie na téma dřeva vyplaveného na břehu moře, vyběleného solí a ohlazeného pískem, provedená lehkou, ale jistou a přesnou rukou. Je jemná, éterická, je v ní vzduch i moře, je sladká i slaná. Je intimní. A je krásná.

Thierry Mugler Womanity: fík jako zbraň hromadného ničení

Mane a Alexis Dadier

Tenhle vzorek jsem musela oddělit od ostatních, přesto, jen jsem jej zala do ruky, bylo to cítit všude. A co? Gumový jasmín. Jen tady je, na rozdíl od Aliena, naložený do soli. Zkoušet to zároveň s ostatními? Ani náhodou! Vše živé se totiž utíká schovat do kouta. Au, bolí mě hlava a kde je sakra ten fík?!

Annick Goutal Ninfeo Mio: fík v džungli

Velmi věrné citrusy na začátku i se strouhnutou kůrou jsou vystřídány rozdupanou plevelnou zelení. Takovým tím pachem, když se člověk prodírá zanedbaným lesem poblíž vody – kopřivy, lopuší a bez. To se galbanum urvalo ze řetězu. Pak se prosadí mléčně sladké fíkové listí a to už je snesitelné, ale kdo má vydržet ten začátek?

A co vy? Máte své love and hate fíkové vůně?

Autorka je kmenovým autorem blogu frangipani.cz


Reklama


Reklama

 Váš příspěvek

Reklama

Maijoue 21.04.15 18:00

Moja laska, Philosykos, fiky, ktore sa zmenia na kokosove mlieko ale neostane prilis sladke. Naozaj ukludnujuca vona, ktora vie nadherne sprevadzat jarne dni ale pritom je velmi neobycajna.

munu 13.04.15 08:41

Věřím, že se Womanity líbí, má zkušenost je ale taková, jak jsem ji popsala. A ještě jednu zkušenost mám - návštěva v práci ve vedlejší kanceláři byla taky navoněná Womanity. Jednou prošla přes chodbu a Womanity tu vyplňovala veškeré prostory ještě asi tři hodiny poté :D

Arlet 09.04.15 18:18

No do Chorvatska taky už nejezdím ráda…v tom s tebou souhlasím..ještě bych přidala to že moře je samý ježek..tam kde jsou písečné pláže je těch malých uřvaných sprtk..hmm dětiček jak vší , tam kde by byl klid není přístup do moře…atd. našlo by se toho dost proč raději zůstávám u nás nebo jezdíme na Slovensko na hory…
a ted k vůním fíku…

  • Womanity - naproslá láska !! opravdu tuto vůni miluji…nebyla to láska na první počich ale dneska je to jedna z těch mých nej…jasmín tam nemám ani na moment …jen fíky , z prvu slanější kaviár ..ale ten luxusní , labužnický , samotný kaviár zbožnuji a jeho vůně mi velmi lahodí…no a pak fíkové dřevo…nasládlé , do mléčna i s nějakým tím uschlým fíkem..vydrž je skvělá , projekce taktéž a přesto si myslím že to určitě NENÍ zbraň hromadného ničení!
  • Ninfeo Mio - pro mě překrásná…celkem jsi jí popsala verně ona taková opravdu je ..jen s tou zelení to nevidím tak tmavě , na mě to nejsou lopuchy atd. spíš něco jako štovíky , zaječí zelí :think: jako dítě jsem toho natrhala nepočítaně takže si to vybavuji celkem přesně akorát nevím jak tyto zelené " skvosty" nazvat spisovně…


a mě se to líbí…líbí se mi uplně celá Ninfeo Mio ..to jak se dokáže otočit o 180 stupnů to jak je dynamická , optimistická a energii dodávající..a navíc nic co by pusobilo chemicky.
Ostatní které jsi popsala neznám…snad jednou poznám…
už jsem dávno vypozorovala že na mé kůži se intenzívněji rozvoní květiny (víme ne ;) )a taky některé ovoce ..např. grep , mango , granátové jablko…a právě i fíky..takže já mám krásné fíky i v Tuscan Soul od SF ano vím je to hodně citrusová vůně takže jim dá trošku práci se přes ty citrusy a bergamot prodrat , ale zvládnou to a po čase je z vůně vnímám velmi dobře.Typická fíkovka to ale určitě není.Navnadila si mě popisem vůní ..jdu si sehnat vzoreček Figue Amere :mavam:

Alex 09.04.15 17:49

ach Womanity… nádherná, voňavá, sladučká, krémová, úplne neškodná… :oops:

Nejčtenější