Hermès: Un Jardin Après La Mousson

‚Zahrada po monzunu‘ se jmenuje nová vůně zahradní řady a stejně jako předchozí dvě ji navrhl Jean-Claude Ellena. Složení napovídalo něco zajímavě kořeněného (kardamom, koriandr a zázvor je přímo extatická kombinace perníčkové voňavosti, pikantnosti a sladkosti) a všichni se na vůni od ohlášení těšili jako malí.
Na většině parfémových blogů také bylo možno hned po vydání najít recenzi. Victoria Bois de Jasmin ji hodnotí jako lehkou, příjemnou, jemnou, delikátní a průsvitnou; konstatuje, že kdo nemá rád Ellenovy minimalistické výtvory, nebude se mu příliš líbit ani Mousson. Robin z Now Smell This je trochu zklamaná, i když to srdnatě zamlouvá, protože je také Ellenova fanynka; čekala podle všeho něco sytějšího a trvanlivějšího. Marie-Helene ve svém blogu Scented Salamander píše hlavně o melounu a o mléčných a máslových tónech, o koření se zmiňuje jen letmo a v závěru píše, že Mousson je ‚a must-have‘, čili vůně, kterou prostě ve své sbírce musíte mít. Pokud umíte anglicky a zajímá vás Jean-Claude Ellena, recenzi si určitě přečtěte, je dlouhá a má podrobný úvod věnovaný právě Ellenovi.

Mám ráda suché, kořeněné vůně - Lalique pour Homme Equus, Body Kouros, Gaultier2 (často jsou pánské nebo unisexové). Některé jsou sladké, některé ani moc ne a z většiny mám takový ‚sypký‘ pocit, jako bych drobila mezi prsty mletý koriandr, nikoli hladký, který je typický třeba pro bílé květinové nebo některé gurmánské vůně. Často mi připomínají horký písek. Proto jsem byla na Un Jardin Après Mousson zvědavá, ale po vyzkoušení jsem zjistila, že tuto představu splňuje jen napůl. Suché koření je nepřehlédnutelnou součástí vůně, je tu všechno - suchost, pikantnost, jako přímo z kořenky; ale nevydrží to bohužel příliš dlouho. Koření si užijete asi tak hodinku a potom už hraje jen nenápadné druhé housle. Středem parfému je meloun (tak jako v Nilu bylo zelené mango a v Méditerranée fíky), zpočátku masitý a cukrový, později zelenější a šťavnatý, a je to krásný meloun, který nemá nic společného s protivným, okoukaným pseudomelounem v mnoha zvláště levnějších ‚melounovkách‘.

Pokud jste si jako zahradu po nájezdu monzunu představovali něco prudšího, silnějšího, budete zklamaní - Mousson je opravdu lehká a jemná, a bohužel ani nemá moc dobrou výdrž (možná to bude lepší na oblečení).


Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek

Reklama

cat_deveraux 30.12.10 15:45

Já nevím, ale připomněla mi dovolenou na plachetnici…Ale unisex ne, přijít mi domů tak vonící přítel, tak eeeee to by se mi nelíbilo.

tormale 05.02.10 14:00

Mě se tedy také bohužel vůbec nelíbí…:-( Vodní vůně obecně moc nemusím, ale tahle mě tedy obzvlášť zhnusila. Tak trošku mi připomněla zahnívající vodu někde u špinavého rybníka. Nemůžu si pomoct :(

anonymní 03.07.09 13:20

naprosto vystihuje současnou vůni vzduchu v lese (teplota 30, vlhkost 95, každou chvíli bouřka nebo rovnou přívalová vlna).

Laika 31.03.09 19:38

Tak tedy pro mne je tato vůně strašný puch všedního koření do guláše. Má být unisex, ale mně tedy nepříjde ani jako pánská. Je otřesná a dokonce bych řekla, že je mé číslo jedna mezi nejhoršími smrady.

micak 26.03.09 07:58

Tak jsem ji včera zkusila na zápěstí a první dojem byl opravdu ze zahrady, vzpomněla jsem si jak sbírám do kýblu popadané přezrálé ovoce, které už trošku nakváší, ale mělo to něco do sebe :-) Poté se dojem vytratil a zbyl mi na ruce přezrálý meloun, který se statečně 4 hodiny držel, než jsem ho umyla. Nevím jestli je to vůně, kterou bych nosila, to spíš ne, ale nakonec se mi líbila a nějakému mikromnožství bych se nebránila.

ewe 20.11.08 21:14

Krásná vůně, jemňounká a moc zajímavá. Skoro bych si ji i pořídila. Zkouším všechno možné, ale většina ženských vůní má potenciál přivodit mi migrénu po celodenním nošení, jedině „zahrady“ od Hermes jsou neškodné.

Janca 07.11.08 09:54

Koupila jsem si tuto vůni naslepo, protože se mi obě předchozí zahrady líbí. Bohužel mi vůbec nesedí, cítím z ní otravnou, intenzivní salátovou okurku a to notně opepřenou. Po hodině trošku zjemněla, ale přesto pro mne stále obtěžující. Dovedu si ji dobře představit jako pánskou. Co se týká výdrže na mně drží jako přibitá. Každopádně zvláštní vůně. Pokud by měl někdo zájem nabízím ji na fóru.

Mitzi 02.09.08 21:12

Slíbila jsem této Zahradě druhou šanci a tady je moje zpověď po pár dnech používání. Miluju meloun, okurky, pepř, koriandr i zázvor. Vetiver taky „můžu“. V této vůni asi není nic, co bych neměla ráda a přece je to namícháno tak, že jsem si musela pomalu zvyknout. Krásně to napsala Ada - cítím vůni jako PŘÍMO z kořenky, žádný náznak, prostě úder :-) ne jako facka, ale je to nekompromisní. Jako to chladivé ráno, o kterém se zmínil(a) Snílek.
Na kůži držela málo, ale na oblečení ji cítím i druhý den, takže výdrž chválím.
Nil je pořád moje nejmilejší Zahrada, nejmilejší Hermes a asi úplně nejmilejší parfém. Mousson jeho postavení na mém žebříčku neohrozí, ale kdybych ho dostala jako dárek, určitě by mě potešil. Nejspíš to ale dopadne tak, že ho jako dárek dostane manžel, ten se do něj zamiloval a jistě mi ho občas půjčí :-)

Arome Smilla 30.08.08 09:57

Jelikoz jsem nadsenou uzivatelkou Nilu a Eau de Merveilles, byla jsem zvedava na Mousson. Je to zajimava vune, velmi originalni, jako ostatne Hermes byva. Akorat jsem byla trochu zklamana, ze ma tak malou vydrz, presne jak Ada pise v recenzi. Po hodine jsem ji na zapesti zaznamenala uz jen nepatrne. Takze ji nebudu kupovat :( skoda.

Violette 01.07.08 14:00

Nejdřív jsem cítila okořeněný meloun, potom okurkový salát, ze kterého mi chvíli bylo až nevolno, potom směs koření na nasládlém základu. Trošku pánská. Je rozhodně zvláštní, pro někoho bude zajímavá, ale nic pro mě. Určitě nekupovat naslepo.

Snílek 27.06.08 18:26

V první fázi asi kamion melounu a tak sladkého až jsem se bála, že na mě půjdou vosy,, jak kdybych se koupala v melounové šťávě až mi tekly sliny. Pak ale přešel přes kořeněnou notu a změnil se spíš v citronovou vůni. Silně mi připomíná limetk a citronovou trávu, svěží, celkem příjemné ale dost kyselé. Meloun už necítím jen blízko u kůže. A pod kysele svěžími tony se začíná rozvíjet něco zajímavého, nevím ale evokuje mi to ranní mlhu a chladivé ráno. Úplně vespod je cítit něco společného se Sur Le Nil,, ale né tak silně jako v Nil a né tak sametově. Spíš mě přijde trošku štiplavá. Drží ale jak blázen mám jí na sobě už 8 hodin a přijde mi pořád dost intenzivní,, dokonce víc než Nil. Asi opravdu záleží na kůži každého ale na mě obě tyhle vůně drží jak přibité stačí maličká kapička a mám okolo sebe doslova obláček vůně, a to jsem si je zkoušela jen v parfumerce. Navonět se s nimi intenzivněji tak už to na mě bude asi moc. Ale favoritem na nákup mi zůstává Nil

Mitzi 25.06.08 17:54

Já jsem se na ni TOLIK těšila… a nic. Respektive - abych byla spravedlivá - na papírku vydržela nádherná, ale na mně ne :´(
Dám jí druhou i třetí šanci, až seženu vzoreček, ale zatím ji tedy mít nemusím (což je v podstatě i pozitivní). Lásky na druhý pohled bývají lepší, tak třeba časem ještě verdikt změním.

anonymní 19.06.08 20:40

Suché bílé víno, s jemným ovocným nádechem.

Pichjit 17.06.08 12:00

Garfield cítí to, v co jsem doufala, že ucítím já, ale bohužel mi připomíná opepřený salát z okurek v lehce kyselém nálevu. Není špatná, ale od Hermes bych si za ty peníze představovala něco zajímavějšího.Ale krabička se slonem se mi líbí!

Ronna 16.06.08 17:17

Meloun a hořkost, ale ne ta co mám ráda. A příliš mnoho melounu. Vlastně nemusím ani jednu z trojice.

Fleur 15.06.08 18:17

Koření v nahořklém oparu, působí na mne velice osvěžujícím dojmem a na zápěstí mi vydržela tři až čtyři hodiny. Zkoušela jsem ji už třikrát a líbí se mi stále víc a víc.

macska 14.06.08 19:46

Cítím hlavně kardamon, suchý, chladný, jemně citrusový, ze začátku opravdu hodně do pánska, ale časem se zjemní. Meloun se tam trochu objevuje, ale není to žádná ulepená mrtvolně sladká pecka, jak jsem se obávala. Když se snažím, vyčuchám i jiné koření. Není to to, co jsem čekala a v co jsem doufala, ale se zahrad mi sedne asi nejvíc. V Nilu je cítit lotos, který nesnáším ještě víc než meloun, a Mediterranée je už dost sladký. A taky je to první zahrada, kterou si (ačkoliv jsou všechny označovány jako unisex) dovedu představit na chlapovi.

Sylva 14.06.08 19:35

Pro mě je to trošku zklamání, kořeněné tóny brzo vypšely a zůstal jen meloun. Sice krásně plný, kulatý a šťavnatý, ale jenom meloun:-)

Garfield 14.06.08 18:55

Je to krásná decentní vůně, nic pro orientální polévačky.Tolik obdivovaný Nil jí nesahá ani po kotníky.Meloun cítím jenom slabounce, jinak zeleno - kořeněná vůně, asi jako když v horku prudce zaprší a pak se vláha začne vypařovat.Na mě držela dobře.

anonymní 13.06.08 18:32

Ještě jsem chtěla říct, že už čtvrtou hodinu drží stále dobře. Takže zkoušejte, třeba Vám také sedne ;-)

anonymní 13.06.08 18:02

Nádherná, záleží na chemii pokožky, jsem naprosto okouzlená, ostatní „zahrady“ jsou u mne buď ostrý citrón, nebo zkažený citrón, tato ne. Opravdu voní jako zahrada po dešti, úplně „dýchá“. Meloun jsem u mne nezaznamenala, spíš zeleň, zázvor a koření.

atyzek 12.06.08 17:14

Já v téhle vůni cítím bohužel jen poctivou vůni melounu a nechci vonět jako jeden druh ovoce!!!

Širín 12.06.08 13:43

Dnes jsem při nákupu dostala vzoreček. Hned jsem jej vyzkoušela a byla jsem potěšena jeho svěžestí. Melouny, zmiňované v diskusi jsem cítila jen chviličku, hned se zase někam vytratily. Když jsem pak čichala k zápěstí, byla na mě vůně ostrá, doufala jsem, že to přejde, ale nepřešlo. Ve výsledku mi připoměla pánský zelený Crossman. Nosil jej můj dědeček a má první láska, takže to byl příjemný čichový vjem, evokoval mi dva skvělé muže, ale… právě, že muže. Postrádám v tom závan ženskosti a spíš bych jej přiřadila k pánským. Takže vůně hezká, ale podle mě spíš pro pány.

eva 10.06.08 22:51

Zahrada po monzunu mě překvapila svou nesladkou jedlostí: cítím naprosto stejné koření jako je kořenící směs „Ryby“. Kořeněně suché vůně nemám ráda, zvlášť pokud působí ryze pánským dojmem (a začátek „monzunové zahrady“ na mne působí bohužel čistě pánsky), proto jsem si oddechla, že koření celkem rychle zmizelo (asi po půl hodince) :-) Měla jsem zato, že pryč je i celá vůně, ale vydržela: jen se transformovala do velice jemné, heboučké a nežně mazlivé podoby: škoda že by člověk musel mít nos velmi blízko kůže, aby tento jemný vánek cítil. Do jisté míry zklamání, hlavně pokud jde o výdrž, pokud jde o nápad - částečně příjemné překvapení - nejsem velký stoupenec citrusových záležitostí jako je Nil, bohužel nevýdrž vůni pohřbívá. Nošením na oblečení si nejsem jistá, aby nezůstaly dominantní prvky „rybího“ koření. Snad v chladnějším počasí by mohla vonět déle. Un Jardin Après La Mousson není špatná, ale opět se mi potvrdilo, že není dobré mít příliš velká očekávání speciálně od novinek :-))

Přidat komentář

Nejčtenější