Lupénka: Zbavte se jejích projevů jednou provždy!

Lupénka nebo také psoriáza je chronické zánětlivé kožní onemocnění. Není infekční, ale pro postiženého je velmi nepříjemné. Jak vzniká, koho může postihnout a jak co nejúčinněji zmírnit její projevy?

* Trápí vás lupénka? Vyzkoušejte osvědčené rady. Zdroj: Shutterstock, Inc.

Lupénka se nejčastěji projevuje bílou nebo zarudlou šupinatou pokožkou. Během tohoto onemocnění se stejně jako u ekzému střídají dvě fáze: akutní vzplanutí a klidnější období remise. Lupénka se může objevit v jakémkoli věku, nejpravděpodobnější období je raná dospělost a pozdější věk – po padesátém roku.

Jak lupénka vznikne a jaké jsou její druhy?


Lupénka má hned několik možných spouštěčů. Některým se bohužel dá jen těžko předcházet. Patří mezi ně dědičnost, infekce v těle (nejčastěji streptokok), užívání určitých léků (např. léky na snížení tlaku, lithium, antimalarika) a stres.

Není lupénka jako lupénka. Toto onemocnění má několik podob.

  • Plaková lupénka je nejčastější a tvoří asi 80 % všech lupénkových případů. Projevuje se jako rudě zbarvená kůže se suchými šupinkami, obvykle v oblasti kolen a loktů, na vlasové pokožce nebo v dolní části zad.
  • Kapkovitá lupénka se projevuje malými červenými body na celém těle nebo končetinách. Stává se, že se objeví i v dětství nebo náhle kdykoli během života.
  • Inverzní lupénka představuje červené, hladké a lesklé léze. Vyskytuje se především v kožních záhybech, jako je podpaží, třísla, pod prsy.
  • Pustulózní lupénka s sebou nese bílé hnisavé puchýře se začervenalým okolím. Objevuje se především u dospělých. Může být doprovázena horečkami.
  • Erytrodermická lupénka se objeví na většině těla v podobě zarudnutí a odlupujících se šupinek na velkých plochách. Je nejvíce nepříjemná a bolestivá. V tomto případě je nejlepším řešením okamžitá návštěva lékaře a případná hospitalizace.

Jak lupénku léčit?

Léčba vždy závisí na druhu, závažnosti a konkrétních projevech lupénky. Nejčastěji však spíše zmírňujete příznaky, než že byste usilovali o úplné vyléčení.

Koupele mohou lupénce dost ulevit. Jako například olivová nebo octová, kdy do vany nalijete 2 deci olivového oleje či octa. Na pokožku skvěle působí i koupel s levandulovým olejem.

Masti rovněž ulevují od pnutí pokožky, navíc napomáhají v odlupování suché kůže. Všechny krémy nebo mastičky by měly mít zvlášť hydratační a zvláčňující efekt. Výborná tělová mléka jsou například s obsahem Urey nebo vitaminem D.

Dieta na lupénku sice neexistuje, ale v mnoha případech se potvrdilo, že se pacientům uleví, pokud vysadí lepek, cukry, pikantní uzeniny či koření a smažené přílohy. Také pomáhá pít minerálky s obsahem hořčíku.

Pobyt u moře působí pro pacienty s lupénkou blahodárně. Koupání ve slané vodě dezinfikuje postižená místa a pomáhá odstranit odumřelé kožní buňky. Ve vodě jste vystaveni i vlivu slunečního záření, což umocní léčebný efekt. Příjemný pobyt u moře navíc snižuje stres, který, jak už jsme si řekli, může být i samotným spouštěčem. Jen pozor na příliš dlouhé slunění – to naopak kůži dráždí, vysušuje a lupénku zhoršuje.

PUVA terapie, při které jsou do organismu nebo na pokožku aplikovány UVA a UVB paprsky. Tato terapie simuluje právě pobyt u moře.

Léky, které jsou nezbytné při akutní formě lupénky. Antibiotika, vápník a antihistaminika pro zmírnění svědění kůže.

Trpíte lupénkou? Máte nějaký osvědčený recept na zmírnění jejích projevů?

Autor: Adriana Martinovičová

Věčný snílek, který často nahlíží na svět přes růžové brýle (a s růžovým účesem) a rád zkouší novinky dekorativní i pečující kosmetiky. Píše lifestylový blog Something Sometimes www.somethingsometimes.cz.

Témata článku

Nejčtenější