Jak vybrat dobrý lubrikant a kterým se vyhnout?

Někdy jde jen o zpestření sexuálního života, ale v mnoha případech lubrikační gel pomáhá s řešením problému vaginální suchosti. Tou trpí až 50 % žen ve starším středním věku, především z důvodu hormonálních změn z přicházející menopauzy. Snížené množství poševní tekutiny může vést k problémům v intimní oblasti, které následně komplikují partnerský život. A právě zde pomůže správný lubrikant!

* Olejové složky mohou poškodit kondom. Zdroj: Canva

Jaký lubrikační gel vybrat a čemu se vyhnout? Pečlivě čtěte složení. Ne všechny produkty jsou to pravé ořechové a některé mohou nejen narušit vaginální mikroflóru, ale dokonce třeba ohrozit funkčnost kondomu.

Lubrikant se hodí nejen pro lepší prožitek při předehře i samotné souloži, ale může vám pomoci i se zavedením venušiných kuliček či menstruačního kalíšku a předejít tak poranění.

Obecně platí, čím méně složek, tím lepší lubrikant. Cenově pak nechoďte pod hranici dvou stovek. Přírodní produkty zakoupíte spíše od 300 Kč výše a speciální lubrikanty „pro pokročilé“, například s přidaným afrodiziakem, se mohou pohybovat i v řádu tisíců.

Bez parfému a bez parabenů

Tohle jsou hlavní kritéria, která by měl lubrikační gel splňovat. Přidané vůně v podobě laciných chemických parfémů či vonných olejů mohou způsobit alergickou reakci a narušit vaginální prostředí. Raději si je odpusťte.

U přidaných parabenů (např. methylparaben a methylparaben sodný) a silikonů je zkoumáno závažné podezření, že mají špatný vliv na lidský organismus. V případě silikonů EU pracuje na tom, aby byla látka zakázána také z ekologických důvodů.

Vyberte nejlépe přírodní produkt bez obsahu chemie, jako je například lubrikační gel na bázi vody s výtažky heřmánku a aloe vera You & Oil Lubrikační gel OMG Yes!

Nahý pár se líbá.Některé přidané vůně v lubrikantu mohou způsobit alergickou reakci. Zdroj: Canva

Lubrikanty na bázi vody zaručí bezpečný sex

Vaginální gely a lubrikanty jsou vyrobeny na bázi vody, oleje nebo silikonu. Produkty na vodní bázi lze bez obav použít v kombinaci s kondomem nebo sexuálními pomůckami. Nemusíte se obávat, že by se narušila jejich funkce, a tím i bezpečnost sexu. Snadno se ale vstřebávají, proto počítejte s častější aplikací.

Lubrikanty na olejové bázi jsou velmi příjemné a často se spojují s masáží nebo s masturbací. K sexuálnímu styku se příliš nehodí, protože je nelze používat v kombinaci s kondomem, který by olejové složky mohly poškodit. Také se nejhůře perou a na povlečení mohou zanechat mastné flíčky.

Silikonový lubrikant se vyznačuje tím, že při jeho výrobě nebylo použité žádné aroma, jsou tedy hypoalergenní. Silikon obecně vydrží mnohem déle než voda, protože se nevstřebává do pokožky, ale také se o to hůř umývá a může způsobit „lepkavý“ pocit.

Existují také kombinace výše zmíněných lubrikantů. Například tento silikonový lubrikant s přidanými oleji pro velmi suchou pokožku.

Vytlačování gelu do ruky.Sledujte složení nejen lubrikantů, ale i pracích prášků a intimní kosmetiky. Zdroj: Canva

Koktejlový efekt

Lubrikant s nežádoucí chemií sám o sobě pravděpodobně velké riziko nepředstavuje, i když vstřebání sliznicí může být jiné než kůží. Dalo by se říci, že „nic víc“ než kvasinková infekce či jiný diskomfort v intimní oblasti vám asi nehrozí. Nekvalitní lubrikanty ale mohou přispět k celkovému vystavení nežádoucím chemikáliím – takzvanému koktejlovému efektu. Celkové množství nežádoucí chemie, kterou do svého těla pouštíte může být problematické a nebezpečné. Dbejte proto při výběru nejen na složení kosmetiky, ale také pracích prostředků a samozřejmě jídla.

Čím méně ingrediencí ve složení zvoleného lubrikantu najdete, tím lépe pro vás i vaše zdraví.

Autor: Kristina

Práce vás musí bavit a naplňovat a někdy se musí stát něco velkého, abyste si uvědomili, co je v životě důležité. Pro Kristinu to bylo právě mateřství, které nastartovalo její práci pro online media a pomohlo ji určit si priority.

Témata článku

Nejčtenější