Není kolagen jako kolagen. Jak vybrat ten správný?

Kolagen se stal hitem v boji proti stárnutí pleti. Jak ale vybrat ten pravý kolagen, který skutečně funguje a nezatěžuje tělo chemií?

* Kolagen je pro pleť důležitý. Zdroj: Profimedia.cz.

Stavební kámen kůže

Anna Brandejs vystudovala biochemii.Anna Brandejs vystudovala biochemii.

Kolagen tvoří až 80 % lidské kůže. Dodává jí pevnost, pružnost a objem.

Podle Anny Brandejs, zakladatelky kliniky krásy Brandejs Clinic a společnosti Medaprex, se schopnost produkovat kolagen snižuje od 20. roku. „Po čtyřicítce už naše tělo produkuje o 30 % méně kolagenu a po šedesátce dokonce o 50 % méně,“ vysvětluje Anna, která se ve světě krásy pohybuje řadu let. Ztrátu kolagenu poznáme snadno. Pleť se začne ztenčovat, snižuje se její pevnost, objevují se vrásky a celkově se povoluje.

Proč ztrácíme kolagen?

Kromě věku ke ztrátě přirozeného kolagenu přispívají ještě další faktory, kterými jsou:

  • sluneční záření
  • nekvalitní strava
  • znečištěný vzduch
  • stres
  • kouření
  • alkohol

Anna Brandejs poukazuje na to, že člověk dokáže z masa a potravin využít pouhé 1 % kolagenu. „Je to tím, že molekula kolagenu je příliš velká. Kolagenové peptidy se dostávají do krve přes tenké střevo a dále do celého těla stejně jako jiné živiny. Pokud je molekula velká, tenké střevo ji není schopné vstřebat. Proto je potřeba dostat do těla rozštěpený neboli hydrolyzovaný kolagen, který tenké střevo snadno propustí.“ Řešením je podle ní užívání kvalitních doplňků stravy s obsahem dostatečně rozštěpeného kolagenu.

Jsou lidé, kteří se mylně domnívají, že nezáleží na typu kolagenu ani na jeho množství. Někteří ho užívají ve velkých dávkách, protože věří v lepší účinky. Anna toto tvrzení vyvrací s tím, že nezáleží na množství, ale na kvalitě. Navíc existují různé typy kolagenu, které jsou vhodné buď na pleť a vlasy, nebo na klouby a šlachy. Při nesprávném výběru tak můžete užívat doplněk stravy, který nemá žádoucí účinky.

Jak poznat ten „pravý“?

Pokud toužíte po pevné a pružné pleti, dbejte na to, aby se jednalo o rybí kolagen I. typu „Vyhýbejte se II. a III. typu, mezi které patří hovězí, prasečí a drůbeží kolagen. Dále je potřeba zaměřit se na 100% čistý kolagen, který je rozštěpený na malé části, takzvané peptidy. Jedině tak ho dokáže organismus maximálně využít,“ vysvětluje Anna Brandejs. Dodává, že ten nejkvalitnější kolagen I. typu získáte například z ryb a má vyšší kvalitu než hovězí nebo prasečí kolagen. Ostatní dva typy jsou vhodné na klouby a šlachy, ale pleť po nich neomládne.

Vyvinula vlastní doplněk stravy

Doplněk stravy 100% přírodní kolagen od Anny Brandejs.Doplněk stravy 100% přírodní kolagen od Anny Brandejs.

Anna Brandejs toužila po kvalitním kolagenu, který bude pleti dávat vše, co potřebuje. „Když nemáte jistotu, že kupujete 100% čistý kolagen, můžete klidně zaplatit za špetku kolagenu smíchanou s tukem, sacharidy, antibiotiky nebo jinými toxiny. Podobné je to se štěpením kolagenu. Obecně platí, že čím lépe je kolagen rozštěpený na menší části, tím lépe se vstřebává,“ vysvětluje. Na základě svých poznatků a zkušeností se rozhodla vytvořit vlastní kolagen Collagen + 11 by Anna Brandejs.

„Zaměřila jsem se na to, co je pro pleť nejdůležitější. Collagen + 11 je rozštěpený na nejmenší části, aby ho tělo dobře vstřebalo. Jde o 100% čistý rybí kolagen, který pleti dodává viditelné omlazení. Své výrobky zkouším sama na sobě,“ říká Anna. Aby měla jistotu, že její doplněk stravy skutečně funguje, zvolila prémiový kolagen. Jeho kvalitu potvrdila dermatologická klinika v Nice ve Francii, která tento mořský kolagen testovala na skutečných ženách v klinických testech.

„Musím ještě zmínit druhou významnou látku, která se v doplňku stravy nachází. Jedná se o Ceramosidy™ , které pozitivní účinky kolagenu ještě násobí,“ upřesňuje. Tato látka tvoří ochrannou bariéru, která zlepšuje hydrataci a celkový vzhled pleti. Podle Anny jsou první výsledky patrné už po dvou týdnech užívání.

Vyzkoušeli jste někdy kolagen jako doplněk stravy?

Článek byl vytvořen ve spolupráci s Medaprex.

Autor: Martina

Dekorativní kosmetiku vybírá velmi pečlivě s ohledem na citlivou pokožku. Miluje výrazné rtěnky a jemné oční stíny a minimalistické řasenky. Velmi ráda objevuje novinky z oblasti dekorativní i pečující kosmetiky.

Témata článku

Nejčtenější