Kolik pižem znáš... 2.

Druhý díl pižmové minisérie přináší slibované recenze na různé mošusové vůně. Arabské, západní, exkluzivní, slavné, neznámé: celkem 9 recenzí, které si nesmíte nechat ujít!

El Nabil

Arabská značka El Nabil má v nabídce spoustu „Musků“, tedy pižmových vůní. Pižmo bílé, černé, červené, s pačuli, s růží… Prodávají se ve formě olejíčků v malých lahvičkách s kuličkou, což je praktické, protože vůně jsou poměrně výrazné: stačí máznout třeba do dekoltu a budete vonět dlouhé hodiny. Vzpomínáte si na vůně Moschus v malých flakoncích, které stačilo otevřít a hned to věděl celý dům? El Nabily, které jsem testovala, až tak rozmáchlé nejsou, výdrž a přilnavost k čemukoli mají ovšem stejně excelentní. Místa na kůži, kam jsem oleje nanesla, byla pro další recenzování dva dny nepoužitelná.

Z nabídky El NabilZ nabídky El Nabil

#START-11558#
Musc El Body má být směsí bílých pižem s bílými květinami. Já bych ho charakterizovala jako velmi jemné mýdélko květinové vůně - voňavý bílý oblázek. Dost podobný je Musc Blanc, také mýdlový, o něco výraznější, „vymydlenější“. #END-11558# #START-11545#Pokud toužíte po opravdu výhradně mýdlové vůni bez jakýchkoli příměsí, nic věrnějšího neseženete: parfémy s mýdlovými tóny, jako je třeba Sicily nebo aldehydové vůně, jsou vždycky ještě něčím doplněné. „Miláčku, jsem tak svěží, jako bych se právě osprchovala,“ vrkala před pár lety slečna v televizní reklamě na jakýsi deodorant, nepochybně naládovaný svěžím pižmem; pár tahů některou ze zmíněných vůní a máte iluzi ještě dokonalejší. Osprchovala a ještě převlékla do čistě vypraného.#END-11545#

#START-11566#
Musc Red Rose (neplést s Musc Red a s Musc Rose!) přidává k pižmu růži a výsledek je tentokrát pudrový, ne mýdlový. Nejde o jemný pudřík fialkové vůně, jaký známe z dnešních pudrů, ale o plnou krabici pudřenek a rtěnek po babičce. Znáte-li Metéorites, tak to je právě ta jemná fialková, které se Musc Red Rose sice trochu podobá, ale bez problémů by ji přebila; nemá ani svěžest Lipstick Rose od Frederica Malleho. Pudrové retro, ze kterého vykvétá sametová rudá růže. #END-11566#

#START-11561#
Baby Musc bude zklamáním, jestliže čekáte avirilovou vůni českého miminka. Arabky své prcky očividně opečovávají jinak. V Baby Musku každopádně není cítit žádná kosmetika, je to velmi jemná, tichá vůně kůže s citrusy - právě vyprané, ještě vlhké košilky a dupačky, možná vykoupané dítě, zrovna vyndané z vaničky, nebo aroma dětského šamponu… Nejlepšího účinku dosáhnete kombinací Baby Musku a své přirozené člověčiny. Vůně je univerzální, neotravná, takhle navoněná by mi nevadila ani zdravotní sestra v nemocnici. #END-11561#

Stručně řečeno, zdá se, že s pižmy El Nabil se nedá šlápnout vedle - a kdyby ano, nejsou drahá a těch pár mililitrů se nějak využije, nebo někomu dá. Popisky, které jsou na stránkách Parfémy Exclusive, se zdají být velmi přesné.
(El Nabil prý letos chystá dalších pár desítek nových olejíčků, hodně jich bude mošusových.)

#IMG-FLACON-4976# #START-4976#
Slavný White Musk od The Body Shopu, který před dvaceti lety celou tu pižmovou parádu odstartoval, je stále pokládán za pravzor bílé pižmové vůně. Chcete vědět, co je to bílé pižmo? Sežeňte si vzorek a budete mít jasno. Recept na White Musk je jednoduchý: jeden díl mýdla, jeden díl vypraného prádla, jeden díl čisté lidské kůže. Na začátku převládá prací prášek, ale jak se vůně zahřívá, vynikají sametové podtóny, objeví se špetka květin a vůně si na vás udělá pohodlí.
Určitě se najdou tací, kterým bude White Musk protivný (i v naší databázi má negativní a neutrální hodnocení), pokud máte ovšem nějaké setkání s bílými pižmy za sebou a líbí se vám, nebála bych se White Musk koupit naslepo. K dostání je toaletní voda, parfémová voda, olej i celá řada kosmetiky s touto vůní. #END-4976#
(Pro zajímavost: Elena, autorka blogu Perfume Shrine , mimochodem podle mého názoru nejlepšího čtení o parfémech na celém širém internetu, uvádí, že White Musk obsahuje pižma Galaxolid, Tonalid a trošku Cashmeranu.)

Tuhle jsem sháněla nějaký vzorek a objevila jsem ho na Xparfémech. Když už jsem tam byla, tak jsem jich přirozeně objednala víc, a při procházení seznamu mě zaujal další White Musk jakési mně neznámé značky Collection. Při pátrání jsem objevila švýcarskou Collection , která má na webu uvedené parfémy Musk a White Musk; jejich flakony ale vypadají jinak. Značka Collection patří společnosti Cosmart.
Dalším šťouráním jsem se dostala na starší stránky Cosmartu, kde jsem konečně objevila známý flakon a logo. Soudě podle stylu reklamní fotografie bude vůni už pěkných pár let. Do našich obchodů se tak zřejmě dostala várka, kterou potřebovali po zavedení nového flakonu vyprodat. Na novém webu totiž najdete nenápadnou zmínku, že „Musk a White Musk byly nově redesignovány, aby vyhovovaly současným požadavkům.“ Aaaha. Šlo jen o flakon, nebo bylo nutné z parfému vyházet nějaké zakázané mošusy? (Švýcarsko má vlastní legislativu, nezávislou na EU, ale omezení ohledně syntetický pižem zavedlo také.)
Vůně je v českých obchodech za naprosto směšnou cenu, kolem 120-130 korun za 50 ml balení. Tedy… byla. Všude je totiž vyprodaná. Cena nové verze třeba ve švýcarském Marionnaudu je cca pětkrát vyšší.

Zbývá zasadit poslední ránu: ta vůně je fakt hezká.

#START-14034#
White Musk značky Collection nevoní vůbec po pracím prášku; je to hladký, hřejivý mošus s trochou mýdla a základem z teplého mléka. Teploučká člověčina, svůdná a ne tak vymydlená jako trendové svěží parfémy; vzdálená ozvěna vůní jako Sun od Jil Sander nebo Le Feu. Mám velký strach, že právě tenhle aspekt z toho při reformulaci vyoperovali a štítivě hodili do koše.
Doufám, že se k nové verzi nějak dostanu, moc ráda bych provedla srovnání. #END-14034#

A ještě jedno bílé pižmo, než přehodíme výhybku: White Musk arabské značky Äl-Sinan. #START-9471# Vůně opět obsahuje mýdlové a prádlové tóny, ale zase trochu jinak než ostatní bílá pižma. Ze začátku je pronikavý, přišel mi až nemocniční, ne moc příjemný; po rozvonění přejde do čisté vůně s lehkým ovocným nádechem. Nejvýraznějším tónem je tentokrát „svěží prací prášek“. #END-9471#

#IMG-FLACON-5756# #START-5756#
Vůně Musc Nomade od Annick Goutal patří k o něco živočišnějším pižmovým vůním. Je určena pro muže i ženy a název jako by sliboval nějakého drsného nomáda, ale na webu značky se dočtete, že Annick Goutalovou kdysi okouzlily katarské princezny, které si přidávaly do koupele pižmo a růže a ve svých pokojích nechávaly pálit oud. Právě tuto náladu chtěly Camille Goutalová (dcera Annick, která převzala značku po matčině smrti) a parfumérka Isabelle Doyenová vtělit do parfému.

Nejživočišnější je začátek, kdy na vás vykoukne pižmo, dřeva, mýdlo, byliny a zemitě zatuchlá pačuli. Parfumérka použila Muscon, makrocyklické pižmo, které je nejvíc podobné přírodnímu pižmu, a ještě ho dalšími složkami doupravila, aby to bylo opravdu ono. Muscon je trvanlivý a příjemná živočišnost tak parfému nějakou dobu vydrží; nemusíte se bát nepříjemného zápachu, voní to trochu jako ohmataná kožená taštička. Ne samotná, samozřejmě: vůni vládnou spíš dřevěné tóny, takové ty hřejivé, lehce sladké, písečné. Ještě si k tomu domyslete trochu perníkového koření a máte Musc Nomade. Suchá, teplá vůně, idylická poušť z arabských pohádek, provoněná kořením a exotickým dřevem. Háček je ve výdrži a intenzitě, Musc Nomade je, kulantně řečeno, velmi intimní parfém, o kterém ostatní skoro nebudou vědět, a nejspíš vám nevydrží celý den. #END-5756#

#IMG-FLACON-9972#
Všechny západní živočišné parfémy (s několika čestnými výjimkami) však blednou vedle svých orientálních bratrů. To, na co my tady málem lepíme lebku se zkříženými hnáty, by arabským parfumérům přivodilo záchvat smíchu. Příkladem budiž již recenzovaná Bait al Jawahar nebo Al Ward Al Musk, který vám představím teď. #START-9972# Al Ward Al Musk je parfémový olej z produkce arabské firmy Rasasi. Jeho hlavními složkami jsou pižmo a růže, v podstatě totéž, jako u Musc Nomade; doplněny jsou šafránem, ambrou, santalem a dalšími orientálními ingrediencemi.

Máznete na kůži a už se to valí: pižmo, jehličí, kůže, pižmo, kytky, šafrán, pižmo, kopr, santal, pižmo. První minuty jsou opravdu nečichatelné a člověku probleskne hlavou zklamané: „takhle jsem si ty pohádky tisíce a jedné noci vážně nepředstavoval“. No, máme ty představy trochu zidealizované - právě proto ovšem stojí za to arabskou parfumerii poznat. Al Ward Al Musk má pro trpělivé odměnu v podobě růžovo-pižmové harmonie, stále velmi živočišné, okořeněné šafránem a servírované na santalu. Možná takhle nějak voněly ty rokokové dámy? Těžce, přitažlivě a malinko odporně, což přitahovalo ještě víc?

Jestli vás současný sterilní trend zlobí, kupte si nějaké sladší pižmo, třeba něco od El Nabil. A jestli vás sere, kupte si Al Ward Al Musk. Pižmu zdar!

Autor: Ada

.

Témata článku

Váš příspěvek
FlirtBoy 24.1.12 11:38

nejlepší White Musk je ten od Jovanu (pánský, ale ve skutečnosti unisexový)…

tečka :D

Madelane 15.1.12 15:24

Celkom peknú ponuku má aj český e-shop www.anabis.cz

slniecko 14.1.12 23:49

Ja som mala baby musc tiez z www.parfemy-exclusive.sk

hryzalka 14.1.12 21:11

El - nabil.Já jsem objednala tady: www.arabskeparfemy.com, a to rovnou tři, tak jsem zvědav. Paní je moc milá a strašně ochotná, jdou i osobně vyzvednout v Praze, ale i posílá, na e-maily rychle reaguje, zatím jsem nadšená a už se těším na vůně.
Jo, objednala jsem tytok:
Lune de Miel Parfémový olej parfém .- na tenhle se obzvlášť těším :srdce:
Royal Gold Parfémový olej vzorek
Musc Red Parfémový olej parfém
Jinak kdysi, už je to možná víc jak deset let, jsem z Londýnského Body shopu dostala dárkovou krabici s vůní White musk, bylo tam i
mýdlo, sprch. gel., šampon. Ta vůně se mi vůbec nelíbila, prostě mi to nepřišlo, že zrovna takhle by měla kosmetika, nedej bože dokonce parfém vonět. Ale po nějaké době jsem začala vůni používat a takových pochval, co jsem sklízela na vůni, nikdy předtím ani potom nebylo. A čím jsem starší, tak tím víc se mi moschusy a musky líbí.

Příspěvek upraven 14.01.12 v 21:11

elie_lanoche 14.1.12 20:43

super, děkuji ti moc!

marabu 14.1.12 20:33

www.parfemy-exclusive.sk - sekce Parfémy orient - dodávají i do Čech.

elie_lanoche 14.1.12 20:19

aha.. díky moc, až budu v Praze, tak se tam vypravím.. o nějakém eshopu nevíte?

marabu 14.1.12 16:12

Kde ocichat a koupit El Nabil

El Nabil je mozne ocichat i koupit v Praze v Alchymicke parfumerii Rafaella na Vlašské ulici na Malé straně. Je tam kompetni sortiment a pak i Montale, Micallef…

Příspěvek upraven 14.01.12 v 16:18

elie_lanoche 14.1.12 12:19

Prosím Tě a kde bych mohla koupit nebo vyzkoušet ten Baby Musk od El Nabil???

quinny83 11.1.12 11:48

Jinak děkuji za odpověď :mavam:

quinny83 10.1.12 22:02

Můj miláček Eternity, co si to na něj vymýšlejí :pocitac: :)

Příspěvek upraven 10.01.12 v 22:05

Ada 10.1.12 20:01

Cokoli od Greenpeace bych brala s rezervou. Mívají ve zvyku přehánět.

quinny83 10.1.12 18:13

Četla jsem první díl o pižmu, zaujalo mě to tak, že jsem se koukla na net na něco o škodlivosti parfémů. To že je Eternity, jeden z můj nejoblíbenějších parfému tak škodlivej nechci ani věřit. Myslíte, že je to důvěryhodný? :mavam:

quinny83 10.1.12 18:10

Žebříček nebezpečných parfémů podle Greenpeace s přehledem vede Eternity of women od Calvina Kleina, který množstvím škodlivých ftalátů s přehledem „přebil“ své konkurenty. Následuje vonný obluzovač Iris Blue od firmy Melvita, „Samec“ (Le Male) Jeana-Paula Gaultiera a Diorův Poison. Hitparádu nástrah doplňuje do desítky Van Gils od stejnojmenné firmy, Polo Blue od Ralpha Laurena, Cartierův „Polibek draka“, Céline Dion firmy Coty a Nightflight firmy JOOP!

verunka2201 9.1.12 21:48

Na El Nabil od Sáry se už nějakou dobu chystám, tak snad v tomto roce dojde k realizaci :D Jsou opravdu příjemné a přitom ne nudné, určitě si mezi nimi musí vybrat každý. A od Musc Nomade bych ráda alespoň dostřik, celou neužiju - taky proto, že na mě vyznívá poněkud drsněji a ne tak intimně, jak bych si přála, přesto se mi hodně líbí.
Naopak White Musc rezolutně zamítám už delší dobu, protože - a nemůžu se toho dojmu zbavit, ač se snažím sebevíc - mi na mě voní jako biolit. :-/ Takže nic moc.
A jsem zvědavá na případné rozřešení případné kauzy White Musk od Collection.

Díky za článek i ten předchozí, takové mě baví!

slniecko 9.1.12 20:54

Posledna veta ma zabila :lol: …ale…jak pravdive :lol: !!!

Inak, mna odrovnal uz Baby musc od El Nabil…

dusty 9.1.12 19:49

Veľmi pekný súhrn. Ach, ako rada by som si znovu pričuchla k olejčeku Green Love od Moschus! Maličky flakonik sa dal schovať v dlani a mama ho pred nami ukryvala.

Přidat komentář

Nejčtenější