Lanvin: Arpège

Arpege vznikl v roce 1927; Jeanne Lanvinová ho věnovala své dceři Marguerite a parfém se tak stal vyjádřením mateřské lásky. Zlatý symbol ženy s dcerkou na flakónu to jen potvrzuje. Vznikl podle fotky z roku 1907, na které se Jeanne s Margueritou chystají na ples, a nakonec se stal symbolem celé značky Lanvin. Flakón vymyslel návrhář Armand-Albert Rateau. Jednoduchá černá koule s uzávěrem ve tvaru typicky vroubkované kuličky je ztělesněním stylu art-deco. Dnes je už černý flakón vzácný a zanedlouho se stane drahým sběratelským artiklem, neboť nově (od doby, kdy bylo mírně pozměněno složení) se Arpege prodává v průhledném flakónu.
Vůni vytvořil parfumér André Fraysse. Obsahuje na 60 vzájemně sladěných přírodních esencí. V roce 1992 byl parfém zrevidován, ale původní základní složky v něm zůstaly.

Začátek Arpege je typicky aldehydový, tedy v porovnání s dnešními parfémy trochu starodávný, ostře mýdlový a nic moc. Je potřeba nechat ho trochu rozvonět, na mé kůži mu to trvalo cca 25 minut, na papírku se u aldehydových vůní zpravidla nedočkáte nikdy. Po rozvonění byl Arpege teplý, trochu kořeněný, cítila jsem hlavně hřebíček a neurčitou směs květin. Záhy se přidala dřevitá vůně - zčásti jemně sladce santalová, zčásti nesladká vetiverová. Během dalších dvaceti minut květinová část rozkvetla ještě o něco víc (těžko byste bez znalosti složení odhadli, jaké květiny se v Arpege nacházejí - aldehydy rozmazávají jejich kontury - ale když ho budete mít před očima, určitě některé ve směsi identifikujete - růži, jasmín, tuberózu i jemný kosatec). Vůni však zůstává její aldehydový charakter, tedy příchuť v mýdle (ne v prášku se svěží vůní) vypraného čerstvého prádla. Mějte s ní trpělivost, Arpege je parfém z dob, kdy se nespěchalo, a potřebuje aspoň hodinu, aby se protáhl a probudil. Na druhou stranu pak ale vydrží dlouho bez skomírání vonět, což se o některých současných vůních, které vydají všechna tajemství hned a potom už jen uhasínají, říct nedá.
Celkově je Arpege spíš jemný, hřejivý, převážně dřevitě-kořeněný s květinami a aldehydovou mýdlovou příchutí. V závěru se v něm objevila i vanilka a pudrový tón. Je to harmonická, příjemná klasika, trochu elegantní a trochu zrale romantická, vhodná na denní i večerní nošení. Věkově bych ho nevymezovala, stejně jako Chanel No. 5 se i Arpege může hodit pro mladou ženu, pokud jí sedne.

Autor: Ada

.

Témata článku

Nejčtenější