L'Art et la Matière

Um(ění) a surovina, surovina a um. Jedno bez druhého se v parfumerii neobejde, stejně jako v haute couture nebo haute cuisine. Vezmi dobrého kuchaře a dej mu do ruky prvotřídní svíčkovou; dobrého krejčího a dej mu italské hedvábí. Vezmi ty nejlepší vonné látky, vraž je do rukou proslulému parfumérovi a sleduj, co se stane. Pro jistotu měj připravené flakony a trychtýř.

Řada L'Art et la Matière značky Guerlain obsahuje parfémy, jejichž hlavní složkou jsou různé oblíbené vůně: gardénie, tonka, kosatec, čokoláda… Protože jde o exkluzivní řadu, nekladly se parfumérům do cesty obvyklé překážky (‚musí to být do $30 za kilo a musí se to líbit všem‘), ale ceny jsou tím pádem vyšší. Na Arôme mají guerlainovské exkluzivky naštěstí hodně příznivců, takže s trochou snahy najdete někoho, kdo se s vámi o flakon podělí. A možná to nebude potřeba, protože po vyzkoušení vzorku či odstřiku (ten přirozeně doporučuji sehnat jako první) zjistíte, že to není ono. Guerlainovské vůně se totiž většinou vyznačují tím, že jsou… guerlainovské. V těch běžných, které se dodávají do parfumerií, to není tolik cítit, ale ve starších parfémech (klasiky, Les Parisiennes) a vůních z exkluzivních řad téměř vždy najdete typický podpis. Jeho součástí bývá - v různém množství - vanilka, kosatec, anýz, pudr, samet. Buď to oceníte, nebo ne; a známy jsou také případy prudké lásky, kdy po zamilování a nekritickém nadšení Guerlainem následuje rozčarování a poznání, že ‚je to všechno na jedno brdo‘. Popravdě, trošku jo. Ale to je právě to, co buď oceníte, nebo ne: jasná koncepce, tradice a schopnost zachovat integritu i v době, kdy se celý parfémový průmysl obrací naruby.

Podívejme se na tři vůně z řady L'Art et la Matière. (Jednu z nich, Iris Ganache, jsem už recenzovala.)

Cuir Beluga je práce známého parfuméra Oliviera Polge (to je ten uhrančivý Francouz, který dělal třeba Eau Parfumée au Thé Rouge , Mon Jasmin Noir, Pure Poison , Code nebo Flowerbomb). Mnoho kůže v té vůni není, jen troška schovaná v základu, dost možná ji ucítíte jen proto, že ji budete očekávat. Začátek je překvapivě spíš do ovocna, podle složení prý mandarinka, ale spíš mi to připomínalo sušící se jablka. Po ovocné fázi už nás nečeká žádný dramatický rozvoj, Cuir Beluga je poklidná, pudrová, sametová, ambrově a vanilkově sladká. Je velmi příjemná, není to vůně, která by se musela dlouze luštit a neustále by se vnucovala s nově objevenými tóny. Výdrž je dobrá.

L'Art et la Matière.jpg

Jak je to s tou krutostí v názvu parfému Cruel Gardénia? Web Guerlainu vysvětluje, že nemá jít o drsnou vůni, ale o parfém, který vás uvězní stejně jako past. Přičichnete, klap, a už je to láska na celý život.
Asi těžko se však necháte polapit, milujete-li gardénii. Existuje mnoho daleko věrnějších gardéniových vůní. Porovnám-li ji se vzorkem hedionu, látky, která se používá v bílých květinových vůních především k napodobení jasmínu, musím konstatovat, že to bude asi ono. Nikoli gardénie, ani ylang-ylang, který je také uvedený ve složení, spíš jasmín, jen s nenápadnou špetkou gardéniové kulatosti. Takže jestli máte rádi gardénii a pasete po všech možných vůních s touto květinou, obraťte se na Elizabeth Taylor (Gardenia), Versaceho (Crystal Noir), Isabey (Gardenia), Melvitu (Gardénia-Ylang), Annick Goutal (Gardénia Passion), Yvese Rochera (Pur Désir de Gardenia, kdybyste ještě někde sehnali) nebo The Body Shop (White Gardenia nebo olejíček Indian Gardenia). Na Guerlaina v tomto případě ne.
Odhlédneme-li však od zavádějícího slibu v názvu, vytvořila Randa Hammami (parfumérka syrského původu, která pracuje v Symrise; je autorkou např. parfémů Amouage Epic Man nebo L'Instant Magic) krásnou bílou květinovou vůni. Její začátek vás přenese do doby, kdy se nenosily květinovky sterilní a svěží, ale velmi elegantní a každým coulem dámské. Na začátku si jistě všimnete aldehydů, které se pak schovají a zůstávají v pozadí za květinami. Jasmínu sekunduje růže a krémové pižmo, neroli se stará o špetku zemité zeleně. Základ, tvořený tonkou a vanilkou, je jen lehký, na podpoření krémového dojmu. Celek je lehký, postrádá živočišnost některých jasmínových vůní i hutnost gardéniovek.

Vůně Bois d'Arménie dostala jméno po ‚arménských papírcích‘ (papier d'Arménie), jež byly populární na konci 19. století. Šlo o papírky nasáklé benzoinem rozpuštěným v lihu, které se zapálily a při hoření uvolňovaly benzoinovou vůni. První výrobce arménských papírků na tento pokojový deodorant (tehdy se mělo také za to, že kouř z papírků dezinfikuje a přispívá k hygieně - na konci 19. století byla hygiena a její podpora všemožnými přípravky velmi módní) přišel v Arménii, kde bylo zvykem na provonění a dezinfekci obydlí pálit přímo benzoin, což je, jak už možná víte, pryskyřice ze stromů/keřů rodu Styrax (česky sturač; ten podivný kámen na fotce vlevo je kousek surového benzoinu).
Začátek Bois d'Arménie je pronikavý, větrový - jako máta s lékořicí. Toho se nelekněte, za chvilku se objeví směs vzácných dřev pískově suché vůně a k tomu trochu zemité pačuli. Do této zvláštní vůně se pak začne vkrádat guerlainovská vanilka, a než se nadějete, ucítíte mix dominantní vanilky a kadidla, z něhož se vynořují různé dojmy - lékořice, čokoláda, pačuli, zemina, kosatcové cukroví. Ne, Bois d'Arménie se taky nedá koupit bez vyzkoušení. Je to chameleon.
Abych nezapomněla, Bois d'Arménie je dílo Annick Ménardové, parfumérky, která vystudovala biochemii a medicínu (chtěla se stát psychiatričkou). Učila se u Michela Almayraca a pracovala ve Firmenichu, jedné z největších firem, jež vyrábí parfémy a vonné látky. Annick vytvořila mimo jiné Bvlgari Black, Hypnotic Poison, Palazzo, Armani Attitude, Hypnôse, Body Kouros či Attimo, a také některé vůně pro firmu Yves Rocher, Lolitu Lempickou a Diesel.


Reklama


Reklama

 Váš příspěvek

Reklama

Sára 08.07.11 18:19

Tak z těchto vůní mám nejraději Cuir Belugu, to je krásná vůně, hladká, vanilková, úžasná v každém počasí, jedna z nejkrásnějších vůní, které znám.

dymka 07.07.11 22:44

V Bois d Armenie je jedna složka, která mi hrozně drhne v nose, vše ostatní a krásné ve vůni mi přebije a moc mi to vadí:( Nikde jinde jsem ji necítila…nevíte, která to asi je ? Kadidlo, benzoin, pačuli, kosatec…vše kromě toho dřeva a balzámu znám a mám ráda, tak že by něco z těch dvou ? Nebo prostě nevhodně se překrývající složky ? Achjo…

caciare 07.07.11 09:30

Bois dˇArménie je vůně, kterou miluju. Stala se mou stálicí a je nádherná,nevtíravá, zbožňuji ji hlavně teď v letních dnech. Pro ty, kteří ve vůních nesnáší lékořici musím poznamenat, že já ji tedy ve vůni vůbec necítím, ani náznak nějakého větrova a to ji mám načichanou dost dobře. Pokud bych ji tam zaznamenala, asi bych vůni nechtěla, protože je to pro mě zvedač žaludku. Stejně tak pačuli je ve vůni zakomponováno tak, že vůbec neobtěžuje. Proto se vůně vůbec nebojte a jděte do ní, je překrásná, teplá, krásně splyne s nositelkou a přesto je cítit ještě večer ve sprše :)

Micak 06.07.11 21:48

Cruel Gardenii mám moc ráda. Opravdu není krutá :-), ale jemná, elegantní vůně pro všechny příležitosti. A domnívám se, že vůně gardénie je vystihnuta velice dobře. Testovala jsem to tak, že když mi doma gardenie kvetla, stříkla jsem si ji na zápěstí a porovnávala. Nevím, jak dlouho jsem to vydržela, ne víc jak hodinu po pěti minutách, ale vůně byla jednu chvíli opravdu identická. Možná k tomu přispělo i mé přirozené pižmo, na kterém se tato pro mě oblíbená vůně rozvinula.

dusty 06.07.11 15:06

Dnes dopoludnia som odstraňovala cistiacimi prostriedkami a este aj octom nehodu nasho stenata na koberci (tak sa tesil na vychadzku, ze sa pocural/. Bola som z toho znechutena. Ale ked som si precitala tento vonavy clanok, pach octu mi z nosa uplne zmizol. Som zvedava hlavne na to armenske drevo, ako decko som bola s otcom skoro mesiac v Tbilisi, kde tato zivica zavanala v hoteloch aj v malickych, inac strasne spinavych obchodikoch. Vtedy som to samozrejme nevedela ocenit, dnes mam trochu iny nos.

Nejčtenější