L'Artisan: Bois Farine

‚Bois farine‘ v překladu znamená ‚moučné dřevo‘. Parfumér Jean-Claude Ellena se k této kompozici dopracoval při cestě na ostrov Réunion. Ten se nachází v Indickém oceánu, východně od Madagaskaru, nedaleko ostrova Mauritius; patří Francii a je nejodlehlejším ‚výběžkem‘ Evropské unie. (Na Wikipedii najdete na toto téma kouzelný drb; vzhledem k nejvýchodnější poloze byl Réunion první místo na světě, kde se po zavedení eura touto měnou začalo platit, a prvním člověkem na světě, který zaplatil eury, se tak stal předseda réunionské regionální rady Paul Vergès. Nekoupil si však flakon Bois Farine, nýbrž pytlík liči :) )
Na Réunionu je podobně jako na dalších ostrovech v této oblasti nádherná, pro Evropany exotická příroda plná barev. Barevné jsou i zdejší lesy, v nichž rostou stromy s místními jmény jako ‚červené dřevo‘, ‚žluté dřevo‘, ‚železné dřevo‘ nebo ‚mléčné dřevo‘. Ellena objevil zmíněný ‚moučný‘ strom, jenž ho zaujal: je bílý a má červené květy, které voní jako mouka. Web značky L'Artisan se dušuje, že strom je velmi vzácný a domorodci mu připisují magické účinky, což je samozřejmě nutné brát s jistou rezervou (domorodci připisují magické účinky ledasčemu, ale my tady na západě máme takové zkazky rádi).

Pojďme na zkoušku. Pokud se podíváte na názory a recenze na internetu, zjistíte, že části uživatelů voní jako mouka, druhé části jako burákové máslo a ostatní mluví o dřevu, pudru, koření a tak dále. Burákové máslo jsem měla jednou v životě a moc si na něj nevzpomínám, takže nemůžu sloužit, ale pokusím se Bois Farine popsat pomocí neburákových přirovnání.
Budete-li jako já před zkoušením poznamenání moučnou masáží z oficiálních i neoficiálních popisů, všimnete si mouky okamžitě. Ale mohl by to být i písek, jemné piliny nebo prach z oškrábané omítky, hlavně to musí být suché, teplé, jemné a mít takovou tu neřvavou, moučně zemitou vůni. K tomu si přidáme něco dřevito-mléčně sladkého (podle rozšířeného složení by mělo jít o kosatec, santal a benzoin) a citelnou dávku bílého pižma. Výsledek? Netradiční, na začátku až divná gurmánská vůně, která spíš než hotové dobroty připomíná jejich výrobu - vůně mouky, syrového těsta, ohřátého mléka (pro můj nos snad nejvíc), kakaa, pěny z roztaveného másla, mletých mandlí, teplé kuchyně s roztopenou troubou (a do toho jemně přidáno nasládlých dřev, jaké známe v silnější verzi z orientálních parfémů). Osobně nevím, jestli bych takovou vůni unesla, pižmo a santal ve sladších kombinacích má tendenci lézt mi na nervy, ale celá ta kombinace je tak neuvěřitelně zvláštní a uklidňující, že si rozhodně umím představit její domácí využití jako uklidňováku. Znáte to, venku fouká severák, léto dávno pryč, do cukroví daleko a s hrnkem teplého mléka si do koutku zalézt nemůžete, protože vaše trávení odmítá zpracovávat laktózu a kasein; to je ta správná chvíle nanést na ruku Bois Farine, přitisknout k nosu a zalehnout k nějaké nenáročné papundeklové pohádce v televizi.
Milovníci teplých, suše sladkých vůní s mléčnými, dřevitými a pižmovými tóny samozřejmě použijí Bois Farine kdykoli a kdekoli; není otravná, drží se blízko nositele, je příjemná na celodenní nošení. Doporučila bych ji především na podzim a zimu.

Podobné vůně: druhá Bois Farine neexistuje. Ale můžete vyzkoušet třeba Storii od Isabelly Rossellini, přímočarou kombinaci teplé vanilky a pižma; Diesel Plus Plus Feminine, mléčně vanilkovou kombinaci laděnou do sucha; nebo teď už bohužel nevyráběnou Le Feu D'Issey.


Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek

Reklama

Lencza15 31.10.11 21:03

Čím déle k této vůni čmuchám, tím se mi zdá zajímavější. Zpočátku cítím něco nahořklého plus dřevo plus chleba. Chleba bílý, zvrchu pořádně pomoučněný. To nahořklé by mohl být nějaký koňak nebo jiný luxusnější alkohol. Zajímavé, ale ještě se neumím rozhodnout, jestli je mi ta hořkost příjemná nebo ne.

Reg9 23.09.11 09:19

Začátek mi připoměl loupání slupek spařených mandlí před vánocemi, slabě anýz. Hned potom nesladký, luxusní marcipán a jemný dřevitý kosatec. Krásná a nevšední, suše teplá vůně.

M 31.01.11 22:45

moje laska na prvni pohled

shanin 07.06.10 20:33

Sladká oříšková omítka.

Garfield 14.01.10 20:53

Krásná a naprosto atypická vůně. Některé gurmánské vůně mají tendenci řvát od začátku až do konce, posadit nositelku na zadek, nebo přímo zadupat do země. Ne tak Bois Farine.Je to nádherná sladká, vyvážená vůně.Jak už tu několikrát padlo, nesmírně uklidňující.Na začátku cítím jemné lískové oříšky, čerstvě vyloupané ze skořápky, promíchané s tónem vlhké mouky.Postupně moučný tón mizí a zůstává sladce mléčná a oříšková vůně.Výdrž poměrně dobrá.

WildOrchid 06.02.09 13:53

na zacatku jsem citila misku orisku, vsech moznych, od liskacu, vlaskych orechu a mandli az ke slunecnicovym a dynovym seminkum. Pak zustala spis vune toho marcipanu. Nerekla bych ze citim mleko, mozna caj s mlekem.

Arome Dora 27.01.09 12:40

Je to určitě hezká vůně, souhlasím nejvíc s tím marcipánem. Na druhou stranu mi ale připadá jako taková ukolébavková, domácí vůně, která vě mě vyvolává pocit jistoty. Takže mi přijde spíš pro osobní užití (něco na způsob aromaterapie). Pokud ale budu mít náladu na něco odvážnějšího a víc sexy nebo i jenom trochu dramatičtějšího, tak po Bois farine sahat nebudu.

Slimek 16.12.08 18:39

Lahůdka, taky mě po očichání několika Artisanů okamžitě oslovila a dělá mi hrozně dobře. Kezre díky za připomenutí, ano, je to můj milovaný marcipánek.

klubko 28.11.08 13:22

Cítím dřevo, cítím i kouř, marcipán, burákové máslo také. Mléko už ani ne. Vůně je tak suchá, že sušší jsem snad necítila, a teplá. Přičichla jsem si a viděla široký bílý hebký pléd, kterým se celá zahaluji, choulím se do křesla ke krbu a čtu zamilovanou knížku.

1Miru 08.10.08 12:04

Začátek- to byly oříšky a housky,pak trochu namleté mouky ve studené mlýnici,trochu tabáku..
Po rozležení - jak píše Ada a jiné „voňavkářky“ - se dá vůně vnímat jako napudrované a oslazené dřevo, i s tím mlékem a nesladkým marcipánem…
Zvláštně přitažlivá vůně..

anonymní 12.04.08 14:14

Stoprocentně souhlasím - úžasná vůně, nevšední a nádherná, výdrž by ale mohla být za tu cenu (2700 kč za 100 ml) lepší. Na mně držela slušně asi hodinu. V průběhu dalších ani ne 2 hodin se vytratila…

estelle 07.03.08 20:27

Táto vôňa mi „zahrala na city“, tou svojou drevitou sladkou tajomnou mliečnosťou…zhodnem sa s Adou aj Kerze. Vzdialene mi BF pripomenula Diesel Plus Plus…a Hot od R. Laurena, hoci tieto dve boli na mna niecim velmi mliecne a smotanove, tak Bois Farine je úžasná…

Kerze 19.10.07 18:29

Přesně tak - po očichání všech L´Artisanů jsem sáhla po Bois Farine, protože jsem ještě nikdy v životě podobný parfém necítila…a navíc je „jedlá“ - mně připomíná nesladký marcipán - vůně je příjemně teplá a přitom nijak moc sladká…

Přidat komentář

Nejčtenější