L'Artisan: Timbuktu

Na začátku to z tohohle parfému zavane jako ze starých chypre vůní - aroma silné bylinné tinktury, z níž čiší líh. Hned mě tedy napadlo, že se mám nejspíš připravit na chypre vůni. Timbuktu by se opravdu dala zařadit do této kategorie, i když jí některé typické znaky chybí (především nezbytná směsice pačuli, větvičníku a bergamotu); je nesladká, dřevitá a suchá jako drny v písčité zemi africké savany.

Složení dominuje vetiver, který má specifickou vůni, něco mezi zelení, kořeny, dřevem a štiplavým dýmem. Doplněn je písčitou suchostí, která drhne na jazyku, a na prach rozpadlým vysušeným dřevem stromu zabitého africkým sluncem. Po rozvonění se přidá trochu pikantního koření, aby to nebylo zase tak fádní, a špetka živočišnosti.

Vzpomněla jsem si během testování letmo na Dunu, ve které cítím podobný teplý písek, čímž také veškerá podoba končí, protože Dune je velmi, velmi sladká a žádný dým z afrických ohňů v ní není.

Asi je načase vysvětlit, co mám pořád s tou Afrikou. Timbuktu je totiž druhá (po Bois Farine) ‚cestovní‘ vůně od L'Artisanu - patří k parfémům inspirovaným zajímavým místem, kam se jeho tvůrce vydal. Tentokrát to byla Afrika a parfémy africký žen, které používají místní květiny, koření a dřeva. Timbuktu je město v Mali, kousek od řeky Niger, je velmi staré, slavné a plné nejrůznějších památek. Kdysi se tu křížily obchodní cesty a tak se tu setkávali Arabové, Berberové, židovští obchodníci a místní lidé. Slovo Timbuktu se v Evropě dlouho používalo jako symbol vzdáleného exotického kraje.

Zpátky k vůni. Timbuktu na mně kupodivu moc nedržela a po zajímavém úvodu záhy dost zeslábla. Kouřové a kořeněné tóny se víceméně ztratily, zůstala vůně prachu a suchého dřeva. Trochu podobná je po vyvonění zemitá chyprovka Terre d'Hermès. Timbuktu určitě při nejbližší příležitosti vyzkouším znovu a recenzi případně doplním.

Vůni bych doporučila každému, koho zaujala recenze :) Určitě ji nekupujte bez vyzkoušení, jak ostatně připomínám snad u všech exkluzivních vůní. Hodí se pro muže i pro ženy, běžnému uživateli bude nejspíš připadat víc pánská - není v ní žádná kytičková jemnost, svěží ovocíčko a další šmejdíčky z mainstreamových líbivek, její krása je drsnější a s rudými kozačkami se zlatým řetězem si moc rozumět nebude.

Autor: Ada

.

Témata článku

Nejčtenější