Laura Biagiotti: Sotto Voce

Zemřela vůně, do historie dána, siroty po ní zůstaly... na světě je mnoho parfémů, nad nimiž si různě velké skupinky uživatelek notují tyhle smutné veršíky. Alchimie, Venezia, Moments, My Sin, Mahora - a také Sotto Voce.

Zemřela vůně, do historie dána, siroty po ní zůstaly… na světě je mnoho parfémů, nad nimiž si různě velké skupinky uživatelek notují tyhle smutné veršíky. Alchimie, Venezia, Moments, My Sin, Mahora - a také Sotto Voce. Dobrá zpráva pro pozůstalé je, že květinově ovocných vůní s podobným složením je na trhu hodně a s trochou snahy lze najít náhradu - nějaké se pokusím navrhnout v závěru recenze.

Sotto Voce, tichý hlas, dělá čest svému jménu - je to jemná, tichá květinová vůně s ovocným nádechem. Když se zpívá ‚sotto voce‘, zpěv je tlumený, ale pořád je dobře slyšet, a také Sotto Voce si vaše okolí (rádo) všimne, avšak nebude jí obtěžováno a mučeno řvavými květinovými tóny až k nepříčetnosti.

Květiny jsou mírné, sametové, ale nemají hlavní roli; žádná složka nemá v Sotto Voce hlavní roli, všechny jsou na stejné úrovni, harmonicky se slévají a spolupracují. (To také znamená, že ji každá budeme vnímat jinak - někdo si všimne víc květin, někdo ovoce, někdo vanilky.) Nevím, jestli lze věřit složení, které jsem našla, každopádně nejde o typické bílé květiny - cítila jsem špetku něčeho bílého, jakoby gardénie, tuberózy nebo jasmínu, trochu pivoňky, možná růže, po rozvonění je cítit lehce zemitý tón ylang-ylangu. Výrazné je také ovoce, jemné, sladké, převládá broskev, tlumená něčím umírněnějším. Základ tvoří hlavně nenápadná vanilka a pižmo.
Některé z vás se se mnou budou nepochybně hádat, ale Sotto Voce pro mě není elegantní a ‚dámská‘. Připadá mi spíš romantická a trochu nostalgická ve stylu ‚takhle jemně voněla maminka‘.

A teď ty slíbené tipy na podobné vůně. Sotto Voce připomíná odér parfumerie, tu dokonale slitou, rozostřenou mlhu všech parfémů dohromady; těžko sice vůni parfumerie nachytáte do flakonku, ale hledejte něco takového, bez zřetelných výčnělků a obrysů. Zaměřte se na květinové, sladší vůně s broskví. Vyzkoušela bych Trésor ve velmi opatrné dávce; Love in Paris, možná Jaïpur.
Líbila by se vám jistě i Alchimie, což je bohužel stejná vzácnost jako Sotto Voce. Možná by to mohl být J'Adore, pokud na vás nezkysne. Jistou podobnost cítím v Noa Perlé. Kvůli ylang-ylangu bych pro jistotu zkusila i Organza First Light, pokud na ni někde narazíte.

Autor: Ada

.

Témata článku

Nejčtenější