Kontaktní čočky a líčení: Jak se zbavit škrábání očí

Škrábání čoček, unavené oči na konci dne, ospalky po celý den... Za potíže s kontaktními čočkami může i nesprávná dekorativní kosmetika, kterou používáte. Na co dát pozor?

* S čočkami musíte na líčení opatrně. Zdroj: Rido / Shutterstock, Inc.

Nejdřív čočky, potom make-up

Čím méně se make-up dostane do kontaktu s očima, tím lépe. A právě pořadí rozhoduje o tom, zda zůstanou vaše čočky čisté a jestli nezačnou řezat dřív, než je jejich klasická doba používání. Proto jako první ráno nasaďte čočky a teprve až poté se pusťte do líčení. Jednak jimi nesejmete kousek řasenky přímo oka, jednak vám případná slza nezničí hotový make-up.

Stejné pořadí platí pro odlíčení – večer nejdřív vyndejte čočky a až potom se vrhněte na pleť s odličovačem, tonikem a krémem. Pokud to děláte naopak, zanesete si na čočky spoustu nečistot nebo si dokonce čočkou hnete tak, že vám vyjede na druhý konec oční bulvy. Bohužel mohu potvrdit z vlastní zkušenosti, že takový souboj opravdu nechcete absolvovat…

Kupujte si pořádnou řasenku a šetřete s ní

Nesnažte se o líčení mizernou řasenkou za pár korun, radši investujte do kvalitní řasenky, kterou nemusíte vrstvit a která se nedrolí. Ta voděodolná navíc vydrží i vaše mnutí oka nebo případná dojetí. Nečistoty se i přes vyšší produkci slz nedostanou přímo na čočku.

Odolejte také pokušení táhnout řasenku těsně od kořínků řas, prodlužující řasenky zvládnou slibované kouzlo i pár milimetrů nad víčkem.

Tip Arome: Číhejte v drogérkách na slevové akce na kosmetiku, ať nákup kvalitního a dražšího kousku nebolí.

Volte kosmetiku pro citlivé oči

Do očí si saháte mnohem častěji než brýlouni nebo šťastlivci bez dioptrií, tím pádem máte sklony mít oči citlivější. Proto preferujte kosmetiku, která je pro citlivé oči určená, ať předejte riziku podráždění. Na obalech hledejte nápis, že jde o hypoalergenní výrobek, že je bez parfemace nebo je přímo určený pro nositelky kontaktních čoček.

Do vašeho arzenálu by měl určitě patřit odličovač pro citlivé oči. Po celodenním nošení čoček potřebují vaše oči velmi opatrné zacházení.

Osvědčené odličovače na citlivé oči

Čočky i zdraví vašich očí jsou křehké. Zdroj:  Africa Studio / Shutterstock, Inc.Čočky i zdraví vašich očí jsou křehké. Zdroj: Africa Studio / Shutterstock, Inc.

Vyhoďte starou kosmetiku

Opravdu není důvod syslit si seschlé řasenky nebo oční tužky, kterými jste si malovali linky ještě v pubertě. Nositelky kontaktních čoček by měly obzvlášť sledovat, že jejich očnímu make-upu skončila doba použitelnosti. Spíš je dokonce vhodné vyměnit kosmetiku ještě dřív.

Tip Arome: Přečtěte si článek Kdy vyhodit kosmetiku do koše, nejspíš vás překvapí, co všechno máte doma za archivní kousky.

Vynechte vnitřní linky

Linky do vnitřního oka se snadno dostanou přímo na kontaktní čočku a znečistí ji. Proto tento způsob líčení radši oželte a malujte spíš jen klasickou linku na vnějším oku. Stejně jako u řasenek, i u tužky na oči nebo očních stínů se vyhýbejte nekvalitním kouskům. Drolící se, rozpadající se, stékají nebo nedržící kosmetika opravdu není nic pro nositelky kontaktních čoček. Mně se také místo sypkých očních stínů osvědčily ty krémové, které drží na víčku lépe a i samotné nanášení se obejde bez prášení.

Tip Arome: Kdy jste naposledy myla štětce na oční stíny? Zkuste to aspoň každé dva týdny.

Pořiďte si peroxidový roztok

Klasický roztok na kontaktní čočky odstraní běžné bílkovinové nečistoty… jenže na make-upový kalibr bývá často krátký. Čočky tak brzo začnou škrábat, i když by měly podle typu vydržet déle.

Pokud tedy denně nosíte čočky a líčíte si oči, rozhodně zvažte peroxidový roztok. Opravdu důkladně totiž vyčistí čočky právě od zbytků řasenky a jiných líčidel. Jakmile do něj čočky ponoříte, začne jemně bublat. Pak potřebuje aspoň šest hodin, aby zvládl svou práci na jedničku.

Mám vyzkoušené, že díky roztoku z peroxidu mě čočky neškrábou tak brzo, naopak komfortní nošení vydrží mnohem déle. Na doporučení svého optika kombinuju klasický roztok právě s tímto typem (vychází to zhruba na 6 použití klasického roztoku a jeden den peroxidového). Hlavně bacha, ať se vám peroxid nedostane do oka a neskončíte na očním. Prostě je to dobrý sluha, špatný pán.

Nosíte kontaktní čočky? Jaká kosmetika se vám osvědčila?

Autor: Monika

Minimalistka v dekorativní kosmetice, nadšenkyně do pleťových krémů. Nejraději testuje českou přírodní kosmetiku. Už deset let je věrná jablíčkům DKNY.

Nejčtenější