Monsieur i kovboj: výběr z jarních novinek

Do astronomického jara sice zbývá ještě měsíc, ale kdybychom se měli orientovat podle počasí venku a zpěvu ptáků, tak je skutečné jaro dávno tady. Dokonce jsem při víkendové procházce objevila keř jívy obsypaný kočičkami, na zahradě mi raší modřence a ty mňoukající kočičky pořádají divoké noční koncerty.

I parfuméři se probudili ze zdánlivého zimního spánku a zahrnují nás desítkami novinek pro nadcházející jaro a léto. Téměř denně jsou ohlašovány nové vůně všech možných značek. A ač bychom čekali záplavu svěže květinových vůní, není tomu vždycky tak.

Všechny novinky se jedním článkem obsáhnout nedají. Flankery pomineme a značce Guerlain se na tomto fóru intenzivně věnuje víc lidí. Pojďme se tedy podívat blíž na ty ostatní, které snad stojí za pozornost.

Francis Kurkdjian: Baccarat Rouge 540

První novinka vlastně až tak moc novinka není. Byla totiž vydána už na sklonku loňského roku. Ale uvádím ji a patří jí čestné první místo, protože je to podle mého názoru jedna z nejpozoruhod­nějších vůní z tohoto období a jasná kandidátka na Best of 2016. Jmenuje se podle speciální úpravy skla ze skláren Baccarat, které tavením při teplotě 540°C získává specifickou rubínovou barvu. Takže nečekejte růži. Baccarat Rouge je velmi zajímavá a originální minerální vůně obsahující pravou ambru.

Amouage: Lilac Love

Šeřík po arabsku? Opravdu? Amouage už ve svých několika posledních vůních vykazuje odklon od arabské klasiky k lehčím vůním pro evropský a americký trh, ale šeřík a k tomu jedovatě fialový flakon ve mně moc důvěru nebudí. Bohužel, pokud nemáte cestu kolem londýnského Harrods, šeříkovou jarničku očicháte až na podzim.

Amouage: Opus X

vůně inspirovaná příběhem legendárních houslí z dílny Antonia Stradivariho „Red Mendelssohn“, se podle složení bude točit hlavně kolem růže.

Diptyque: Eau des Sens

Nahořklá svěžest citrusů s kořením a dřevitě pižmovým dojezdem bude skvělé lehké osvěžení pro letošní jaro a léto. Hravá vůně s hravým tématem optických klamů z rubu nálepky flakonu.

Comme des Garsons: Dot

Další hrátky s flakonem, tentokrát pomačkaný flakon od výstřední značky Comme des Garsons. Neestetičnost, neforemnost tvaru flakonu je v přímém rozporu s jeho výzdobou – puntíky, které jsou symbolem úhledné vintage módy. Tentokrát se CDG vyřádili jen na flakonu a uvnitř najdete něžnou, meruňkově sladkou vůni s trochou zeleně.

Frederic Malle: Monsieur

Tahle koňská dávka pačuli mě velmi potěšila. Ne z důvodu vůně samotné, ta mne míjí, opravdu se mi zdá výhradně pánská. Potěšilo mě, že Frederic Malle nepolevil ze své pověstné nekompromisní kvality ani po prodeji značky koncernu Estée Lauder. Myslím, že obavy o další osud vůní Frederic Malle byly rozptýleny.

Byredo: Super Cedar

Svůj nejnovější parfém BYREDO zasvětilo jedné z nejikoničtějších vůní parfumérovy palety – vůni cedrového dřeva. Cedr bezesporu patří mezi složky, které náš nos rozpozná celkem jednoduše. Připomíná vůni ostrouhaných tužek, skandinávského nábytku a srubů. Ve vůni švédské značky bychom měli najít virginský a haitský cedr.

Andy Tauer: Lonesome Rider

Andy při propagaci své nové vůně „osamělý jezdec“ vsadil na sociální sítě a předprodej vzorků za dobrovolnou cenu. Kampaň doprovází vlastními malůvkami osamělých kovbojů a zjevně s tím slaví úspěch. První recenze této nové kožené kosatcovky ze Švýcarska jsou více než příznivé. Bohužel, do Česka Andy vzorky neposílá.

Fragonard: Iris

Devadesát let od vzniku oslaví Fragonard s kosatcem. Kromě 50 ml flakónu s ilustracemi kosatce na skle, nabízí Fragonard celou kolekci stejně zdobených toaletních potřeb: sadu 4 mýdel, skleněnou desku pro mýdla, pokojovou vůni, i dárkovou sadu, která obsahuje kosmetickou taštičku, ručník a mini flakóny sprchového gelu a toaletní vody.

Armani Prive: Rouge Malachite a Vert Malachite

Ruský trh je lákavý a čím dál víc parfumérů a značek se orientuje východním směrem tak, až to někdy hraničí s dobrým vkusem. Ale poptávka po luxusních vůních je v Rusku velká a tak i Armani prý vzdává svými dvěma novými přírůstky do exkluzivní kolekce hold ruské kultuře.

Miller Harris: Vetiver Insolent

Po odchodu zakladatelky Lyn Harris ze společnosti, se osvědčila spolupráce s Mathieu Nardinem, který je autorem i této nové vůně, čtvrté v kolekci „Editions“. Už jsem hrdým vlastníkem jeho Poirier d’un Soir a myslím, že je to vycházející hvězda. Proto jsem na tuto novinku mimořádně zvědavá.

Narciso Rodriguez: Narciso Poudrée

Poslední tři Narcisy bych brala už jen kvůli těm krásně funkcionalistickým flakonům. Ale Narciso Rodriguez patří k tomu nejlepšímu, co se v mainstreamu dá najít. Sice produkuje víceméně stále stejné variace na pižmové květinovky, ale drží si vysokou úroveň. Proto, ač jsem Poudrée ještě nezkoušela, myslím si, že s jeho poslední novinkou nezískáte jen luxusní těžítko, ale i ucházející parfém.

By Kilian: Moonlight in Heaven

Dosud na své slavné rodinné kořeny Kilian Hennessy odkazoval jen tu tam limitovanými edicemi vůní jako je například mimořádně povedená Apple Brandy. Nyní poprvé je i flakon inspirován ikonickou karafou na koňak. Kromě obvyklého balení v lakovaném psaníčku tak můžete zakoupit i karafu o obejmu 250 ml.

Na co se kromě těchto světových novinek můžeme těšit na domácí půdě? Asi hlavně na to, že si budeme moci v Praze, v Ingredients, nově naživo vyzkoušet vůně Creed a Profumum Roma. A v jednání je další, velká a známá značka. Jaká, to je zatím tajemství.


Reklama


Reklama

 Váš příspěvek

Reklama

munu 09.03.16 08:54

@Tony T Zeptám se muže. :D

Tony T 08.03.16 18:24

@munu Baccarat je myslím sedmdesátka, takže…to máme…
Mohl bych u vás tak půl roku bydlet ? :D

munu 08.03.16 08:17

@Tony T Moc hezky napsáno, skoro článek :)
A děkuji.
A Baccarat Rouge bych, být Vámi, nezavrhovala. Doma už jsou zvyklí, že zkouším ledacos a většinou už ani nereagují. Ale třikrát jsem zkoušela Baccarat a třikrát se ozvali. Jak dcera, tak muž. Cítí ji velmi výrazně už z dálky a jednoznačně ji popisují jako pánskou.

Tony T 05.03.16 11:22

Díky za články, které píšete :potlesk: to je to hlavní, co jsem Vám chtěl říci. :kytka:
Monsieur i kovboj: výběr z jarních novinek - rovnou se přiznám, tohle téma nemám moc rád.
Všechny mé parfémy totiž potřebují asi tak - 15 °C. Některé už 3 roky koukají smutně z poličky v mé skříni. Zdá se, že příroda zimu opět vynechala a je tu ZASE jaro. Paní v autobuse otvírá nade mnou naštvaně okno a já hrdě sedím, zlitej černočernou ambrou s Laoským Ouden a venku kvetou sedmikrásky :roll:
Baccarat Rouge 540 je objev roku. Myslím si, že tvrzení ,,Všichni mohou nosit všechno" je pěkná blbost. Asi tak, jako když vám někdo, komu je osmnáct řekne ,, Na věku nezáleží". Se slzou v oku, po měsíčním zkoušení, musím přiznat, že Baccarat Rouge 540 prostě patří ženám. A věřte mi, že je to opravdu vůně snů.
Další vůně na kterou se opravdu těším je Diptyque: Eau des Sens. To je horký kandidát právě na jaro a léto. Angelika ! Tajně doufám, že vůně bude začínat jako Angélique Noire Guerlain, ale že v ní ta zelená hořkost zůstane až na věky věků. A ještě jalovec hmmmm…
Těším se na Vaše další články :)

Příspěvek upraven 06.03.16 v 09:01

Nejčtenější