Stop zlozvykům, kterými škodíme svojí pleti!

Špatná péče o pleť může nadělat spoustu neplechy, kterou pak napravujeme dlouhou dobu. Zkusme tomu zamezit a o svou krásu pečovat co nejlépe.

* Někdy svojí pleti moc nepomáháme. Zdroj: ShotPrime Studio / Shutterstock, Inc.

1. Nedůsledné odličování

Každodenní odlíčení a následné vyčistění pleti jsou naprostý základ. Ano, občas se nám nechce, řekneme si, že pro jednou se nic nestane, ale opak je pravdou. Pleť si všechny naše „rebelie“ pamatuje. Možná ne hned, ale dřív nebo později nám to vrátí i s úroky v podobě suché kůže, vrásek a ztráty pružnosti. A to nám za to rozhodně nestojí. Vždyť odlíčení zabere jen pár minut.

2. Používáme jeden krém

V patnácti letech jsme si to možná ještě mohli dovolit a stačil nám jeden krém na ráno i na večer, používali jsme ho na pleť a klidně s ním natřeli i nohy po holení nebo suché ruce. Kolem třicítky už se rozhodně vyplatí do péče o pleť investovat a pořídit si krém denní, noční i oční. Na léto bychom měli používat lečí textury, na zimu je vyměnit za hutnější.

3. Vybíráme si nevhodnou kosmetiku

Velkou chybou je krémy vybírat podle toho, jak se nám zrovna líbí jejich krabička, nebo na doporučení kamarádky. Každá máme pleť jinou, řešíme jiné problémy. Co mohlo vyhovovat jedné, u druhé může být na škodu. Proto se nebojte nechat si udělat diagnostiku pleti u kosmetičky, která vám doporučí tu pravou péči.

4. Věříme, že nás SPF v make-upu ochrání

I když jakýkoli make-up nebo krém obsahuje SPF, nikdy nebude dostatečný. Rozhodně vás neochrání před spálením nebo pigmentovými skvrnami. I pod takové krémy používejte kosmetiku s vyšším ochranným faktorem. V létě je to nezbytnost, na jaře a na podzim výhoda a v zimě pod horské sluníčko rozhodně dobrá rada.

5. Vymačkáváme černé tečky

Pořád? Však už moc dobře víme, že černé tečky se nevymačkávají. Zbytečně tak šíříte na pleti maz a nečistoty. Na černé tečky používejte pravidelně peeling a vhodná čisticí tonika či masky.

Více o černých tečkách a péči o aknózní pleť si přečtěte v článku Nenáviděné černé tečky: Jak se jich zbavíme? »

6. Málo hydratujeme

Stejně tak jako tělo potřebuje vodu a měli bychom dodržovat pitný režim, i naše kůže musí dostávat notnou dávku hydratace. Díky tomu je pak pružná, hladká a bez zbytečných vrásek navíc. Skvělým tipem pro okamžitou hydrataci je termální voda, kterou můžete použít kdykoli a kdekoli je potřeba, anebo speciální hydratační sady.

7. Nepoužíváme správně masky a peelingy

Nic se nemá přehánět a platí to i u masek a peelingů. Rozhodnete-li se pro jakoukoli zmíněnou kúru, určitě jich nekombinujte více v jeden den. Nejlepší postup je jeden den peeling, druhý den maska, třetí den nechte pleť odpočinout. Poté můžete opakovat.

Pokud máte citlivou pleť, volte co nejjemnější peelingy, případně se jim úplně vyhněte a vsaďte spíše na čisticí gely nebo pěny. Místo slupovací masky sáhněte raději po masce textilní.

8. Kašleme na datum spotřeby

Chápu, že je občas těžké vzít všechny ty krémíčky a malovátka a zkontrolovat, do kdy je můžeme používat, a těch prošlých se nekompromisně zbavit. Protože… co kdyby se to ještě hodilo, že? Nehodilo, věřte mi. Mnohem větší službu uděláte své pleti, když všem serepetičkám „za zenitem“ dáte sbohem.

Jak zjistit datum spotřeby a kdy kosmetiku vyhodit zjistíte v článku Kosmetické nebe: Proč hodit kosmetiku do koše? »

9. Nečistíme kosmetické štětce

Ano, i naše kosmetické štětce potřebují péči a pravidelné čištění. Ideálně alespoň jednou za 14 dní, nejlépe každý týden, a to speciálním šamponem. Pokud totiž štětce nečistíme, nejen, že se na nich míchají barvičky, které používáme, ale také v nich zůstávají kousíčky odumřelé kůže a další nečistoty. A to si na pleť vážně dávat nechceme.

10. Používáme kosmetiku s obsahem alkoholu

Alkohol v kosmetice umí nadělat spoustu paseky. Jsou typy pokožky, kterým takové složení vyhovuje, ale většině z nás spíš alkohol pleť vysušuje. Mnohem lepší alternativou jsou olejové přípravky a následná hydratační lehká péče.

Hřešíte, nebo se těmto zlozvykům vyhýbáte?

Autor: Adriana Martinovičová

Věčný snílek, který často nahlíží na svět přes růžové brýle (a s růžovým účesem) a rád zkouší novinky dekorativní i pečující kosmetiky. Píše lifestylový blog Something Sometimes www.somethingsometimes.cz.

Váš příspěvek
jerry 11.01.19 09:41

Obdobný článek pod stejným vydavatelem, ale na vyšší úrovni:
 https://www.idnes.cz/…1_krasa_kace

Breptula 10.01.19 09:37

Za mě ty černý tečky… s tím jsem měla problémy :-D Tak jsem začala chodit ke kosmetičce a od té doby se za cokoliv rozňoumaného stydím víc než obvykle, takže mám mnohem lepší disciplínu 8-)

Úsměv-prosím 09.01.19 19:43

Jo, štětce, ach ty štětce, to je přesný! :-D

Nejčtenější