Paris, Britney & Mariah

V 21. století nelze být celebritkou a nemít "svoji" vůni. Některé se na vzniku parfému aktivně podílejí (třeba Sarah Jessica Parkerová), jiné jen propůjčí své jméno a o víc se nestarají, ačkoli v promo materiálu takřka pokaždé najdete něco ve smyslu, že slečna XY pravidelně očichávala vzorky a dirigovala parfuméry, jakým směrem se mají ubírat, aby výsledek vyjadřoval její osobnost.

V 21. století nelze být celebritkou a nemít ‚svoji‘ vůni. Některé se na vzniku parfému aktivně podílejí (třeba Sarah Jessica Parkerová), jiné jen propůjčí své jméno a o víc se nestarají, ačkoli v promo materiálu takřka pokaždé najdete něco ve smyslu, že slečna XY pravidelně očichávala vzorky a dirigovala parfuméry, jakým směrem se mají ubírat, aby výsledek vyjadřoval její osobnost.
Necháme si pro sebe jízlivou poznámku, že v mnohých hvězdičkách by bylo nutno hledat osobnost elektronovým mikroskopem, a podíváme se na parfémy tří stálic bulvárního tisku.

Paris Hiltonovou, prototyp rozmazlené hloupé blondýnky, asi není třeba představovat. Jaká je ve skutečnosti se asi nikdy nedozvíme, její mediální obraz je ovšem podrobný a pravidelně aktualizovaný v závislosti na tom, kde zase Paris ukázala kalhotky, řídila bez řidičáku nebo jakého si koupila nového pejska. Pokud máte z novin Paris málo, můžete si poslechnout její písničky, kouknout se na ni ve filmu, koupit si její boty, přečíst si její autobiografii… nebo se navonět jejím parfémem.

#START-4437# Heiress (‚dědička‘) je v pořadí třetí a zatím předposlední, představený v roce 2006. Doprovází ho vtipný slogan ‚Mirror mirror on the wall, who‘s the Heiress of them all?' (parafráze na slova zlé královny ze Sněhurky, Paris se ovšem neptá, která kráska je na světě nejkrásnější, ale která dědička nejdědičkovatější). Pokud byste ovšem čekali nějakou honosnou vůni, hodnou zazobané milionářky, budete se hodně divit. Heiress je poctivý bonpar s příchutí pomerančů, broskví a lesních plodů, do jehož lepkavé vůně se marně snaží proniknout nějaké květiny.

Vím, že vůně někdy v polovině vonění klidně naberou úplně opačný směr a tak jsem trpělivě čekala, ale žádných květin jsem se nedočkala. Když ovoce zesláblo, ukázala se suchá zemitá pačuli a tím to skončilo.

Jestli se vám líbí kombinace ovoce (hlavně pomerančů) a pačuli jako například v nedávno recenzované Rouge od Avonu nebo v Liberté, možná by se vám Heiress zavděčila, jste-li ovšem ochotní vydržet tu hodinku s bonbonem. #END-4437#

Ani Britney Spearsová skandály nešetří, dá se říct, že už Paris daleko předčila, ačkoli jsou skoro stejně staré. Albem …Baby One More Time, které vydala v roce 1999, pomohla nastartovat novou vlnu mládežnického popu. Na výsluní se hřála asi tak do roku 2004, kdy se vdala - a dál už to známe z bulváru. Za dva roky rozvod, bitva o děti, posměšky za špíčky lezoucí z kalhot, drogy, oholená hlava, odvykačky, psychiatrie… Teprve poslední dobou se Britney vzchopila a vydala nová, naštěstí úspěšná alba. Možná už má bouřlivé mládí za sebou.

#START-2235# Curious je Britneyina první vůně, představená v roce 2004. Během prvních pěti týdnů v prodeji vynesla 100 milionů dolarů. Kdo si ji kupoval? Nejvíc asi fanynky, mladá děvčata, pro která je očividně určena, ale pokud do těchto skupin nepatříte, nebojte se Curious očichat. Není to přeslazený bonbonek, ovoce prakticky neobsahuje; voní po bílých květinách (nejvíc po uváděné magnólii, možná i po ylang-ylangu - cítila jsem jeho lehce zemité tóny) a základ má teplý, hebký, vanilkově pižmový. Výsledná kombinace chvílemi voní po sladkém teplém mléce, chvílemi po sametu a v základu zcela jistě nechybí umírněná dávka santalového dřeva. Curious prodělává určitý vývoj, není protivně lineární, což je bezesporu plus.
Bílé květiny, vanilka, pižmo - že je to neoriginální a stokrát použité? Ano, je to však nesmrtelná kombinace jako pouzdrová sukně a bílá halenka, všichni už to viděli, ale rádi se podívají znova, pokud je to dobře ušité. Curious je dobře ušitá, není to sice haute couture, ale ani tahavé tričko spíchnuté horkou jehlou ve fabrice v Bangladéši. Doporučila bych do chladných (ne ledových) dnů, ale možná i na romantické letní večery. #END-2235#

Zpěvačku Mariah Careyovou mladší ročníky, které dospívaly ve věku první slávy Britney a Paris, už asi nebudou moc znát. Na vrcholu popularity byla v devadesátých letech, kdy svým hlasem s neuvěřitelným rozsahem drtila všechny hitparády. Jenže na konci 90. let změnila směr a místo výpravných balad rozepsaných na několik oktáv se dala na mix popu s hiphopem a r&b. Na post královny praskajících bubínků se nastěhovala Céline Dionová a Mariah trochu zapadla, i když ne natolik, aby přestala zajímat bulvár (pravidelně to schytává za módní kiksy, neboť ráda předvádí své zdravě nevyhublé tělo v úsporných oblečcích, což redaktorky módních policií dráždí k nepříčetnosti, a tu a tam za své hvězdné rozmary), a rozhodně ne natolik, aby nemohla vydávat parfémy.

#START-4232# M má v současné době už dvě odnože (zlatou Gold Deluxe a růžovou Luscious Pink), v této recenzi se podíváme na původní verzi. Je zabalená ve fialovém flakonu s uzávěrem tvaru motýlka (Mariah si na motýly zřejmě potrpí, v době módy motýlích topů nenosila skoro nic jiného a její album z roku 1997 se jmenuje Butterfly) a název, tedy písmeno M, je na krabičce vyveden v princeznovském kudrlinkovém stylu.
Vůně je podobná Britneyině Curious - má také v základu vanilku a pižmo. Začátek je teple květinový a sametový jako listy pivoněk, postupně se vynořuje tiaré a celá vůně trochu zesládne. Kromě vanilky a pižma je v základu ještě ambra a pačuli. Kadidlo, které je ve složení uvedeno, jsem moc necítila. Celkový dojem je hodně teplý, sametový, opět jako stvořený do chladnějších dnů. I jinak ji celkově hodnotím podobně jako Curious: fajnšmekr si na M nesmlsne, ale je to příjemná, velmi nositelná vůně. #END-4232#

Autor: Ada

.

Nejčtenější