Jde to! Michaele se podařilo rozjet vlastní značku s přírodní kosmetikou

Michaela Vaněčková je maminkou dvou malých dětí a zakladatelkou značky CALTHA, která nabízí vlastní přírodní kosmetiku. Jak se jí daří skloubit mateřství a podnikání? Jaké benefity spatřuje v přírodní kosmetice? A kde bere inspiraci? Zeptali jsme se.

* Čím dál více lidí preferuje přírodní kosmetiku. Zdroj: Caltha.cz.

Michaelo, proč jste se začala věnovat přírodní kosmetice?

Přírodní kosmetika byla původně jedna z věcí, které jsem si jen chtěla doma vyzkoušet. Když se mi ale povedlo hned první mýdlo, začala jsem dál experimentovat a naprosto mě to pohltilo. Hledala a kombinovala jsem různé ingredience a experimentálně zjišťovala, jak spolu reagují. Vytvářela jsem na základě neustálého studia nové a nové receptury a svoje výrobky rozdávala kamarádům v okolí. Po určité době mě už začaly kamarádky oslovovat samy a stále častěji se objevovaly nadšené reakce, a tak jsem se vrhla do oficiální výroby.

Jaké benefity podle vás má přírodní kosmetika?

Přírodní kosmetika má hned tři oblasti s pozitivním přínosem. Jednak pomáhá našemu tělu obnovovat jeho přirozenou funkci, čistí ho a uzdravuje. Pak tím, že se při její výrobě nepoužívá chemie a celkově je její příprava šetrná k přírodě. A v neposlední řadě jsou lidé pohybující se kolem přírodní kosmetiky vesměs pozitivně naladěni. A to přináší do mého života klid a pohodu.

Michaela Vaněčková ukazuje některé ze svých výrobků. Zdroj: Caltha.cz.Michaela Vaněčková ukazuje některé ze svých výrobků. Zdroj: Caltha.cz.

Krátce jste to již zmínila, ale jaké byly vaše podnikatelské začátky?

Zlomový okamžik přišel, když jsem v minulé práci přišla do bodu, ze kterého jsem se nemohla už dál rozvíjet. Přišlo vyčerpání z rutiny a touha zkusit něco jiného, nového.

A protože v tu dobu jsem už měla „v šuplíku“ vlastní receptury, vrhla jsem se na jejich certifikování. Sehnala provozovnu, dala výpověď v zaměstnání a udělala ze svého koníčka práci. Inspirace přicházela kdykoli a kdekoli. Vývoj nových produktů je mojí vášní. Stále pozoruji přírodu kolem sebe a hledám v ní zajímavé suroviny.

Na jakou kosmetiku se zaměřujete? A jaké používáte ingredience?

Vyrábíme produkty, které se o člověka postarají od hlavy až k patě: od mýdel přes zubní pasty, krémy, balzámy na rty, až po speciální tekutá mýdla. Nyní jsme uvedli na trh i řadu pro zvířecí miláčky.

Používáme pouze přírodní ingredience, případně suroviny schválené pro použití v přírodní kosmetice. V maximální míře se snažíme tyto suroviny odebírat od lokálních výrobců a od dodavatelů z Česka. Nejde to však úplně, takže některé musím dovážet třeba ze Španělska a Velké Británie.

Pro koho je přírodní kosmetika vhodná? Mohou ji používat například atopici a malé děti?

Obecně je přírodní kosmetika vhodná pro každého. Tím, že používáme ingredience šetrné pro člověka a přírodu, nemůže uškodit nikomu. Jsou však jedinci, kteří jsou i na přírodní suroviny citliví, a pak je potřeba si hlídat složení. Nežádoucí reakci mohou vyvolat například některé esenciální oleje. Obzvláště atopici by si pak měli pohlídat, zda se jedná o výrobky, ke kterým existuje zpráva o bezpečnosti, takzvaná certifikace.

Vyzkoušejte naše tipy na domácí masky a oplachy na vlasy a také domácí pleťové masky.

Nyní jste na rodičovské, jak zvládáte péči o miminko a podnikání?

Rodičovství je krásné období. Ale také náročné pro maminku a hlavně příliš krátké na to, abychom jej nechali protéct mezi prsty. Proto jsem část výroby převedla na kolegyni. Jiná kolegyně mi pomáhá s vývojem a firemní věci vede manžel. Já momentálně stojím v pozadí, připravuji receptury nových výrobků a snažím se užít si čas s dětmi.

Můžete ještě povědět, kde berete inspiraci na výrobu kosmetiky?

Při výběru toho, co vyvinu jako další produkt, hraje roli poptávka obchodů a moje chuť, zda se mi chce takový produkt vyvíjet. Asi bych řekla, že je to hlavně touha přijímat výzvy, které život a naši zákazníci přináší.

Máte rádi přírodní kosmetiku?

Autor: Klára

Milovnice zapadlých drogerií a parfumerií. Preferuje spíše osvědčené kousky, ale nezalekne se ani občasného experimentu. A to zvláště, pokud se jedná o novou paletku očních stínů.

Témata článku

Nejčtenější