Pro začátečníky: za ručičku mezi parfémy

Poté, co jsme spustili novou verzi Arôme, začalo sem proudit mnoho nových návštěvníků, mezi nimiž je nezanedbatelné procento začátečníků. Soudím tak i podle dotazů, které mi chodí mailem. Patříte-li mezi vykulené nováčky v parfémovém světě, je tento článek - a další, které budou následovat - určen právě pro vás.

Ještě si to pamatuju: člověk stojí poprvé v životě před parfumerií a doslova se bojí dovnitř. Banda prodavaček nadržených na zákazníky a za nimi šiky různobarevných flakonů, v nichž naprosto není možné se vyznat; nikde nikdo, protože rozumný člověk nakupuje na internetu, a k dovršení všeho v rohu ochrankář.
Prodavačky naštěstí není problém zdvořile odmítnout a ochrankáře se nebojte. Většinou jsou to starší pánové, kteří vážně nevidí v každém zloděje (jestli se vám zdá, že na vás divně kouká, je to jen paranoia), dokonce se s nimi dá i dobře pokecat. Kdo někdy nepostával celý den v krámě, netuší, jaká je to otrava.

Pořád nám ale zbývají ty pestré řady parfémů. Jak se v nich zorientovat a ještě se o nich něco naučit?

Především se nesnažte všechno obsáhnout najednou. Parfémů je v prodeji obrovské množství, voňavý byznys kvete, každý rok k tomu množství přibyde bezmála 1000 nových vůní včetně exkluzivních výtvorů a limitek, jimž je předurčen jen velmi krátký život. Každému, v kom se probudí zájem o parfémy a jejich zkoušení, proto radím: pořiď si sešitek a piš si, co jsi vyzkoušel a jaké to bylo. Neboj se psát heslovitě a v porovnání s aromáckými hvězdami recenzí primitivně, ono se to časem vytříbí. Hlavním úkolem „deníčku“ je udržet si přehled. (Využít můžete i Zkušebník, který máte k dispozici na Arôme.)

Začít můžete od toho, co vás zaujme, nebo systematicky od klasik či parfémů jednotlivých kategorií. Vůně jsou v parfumeriích rozmístěné podle určení (dámské zvlášť, pánské zvlášť) a podle značek, nikoli podle toho, jak voní, což by stejně asi nebylo dost dobře realizovatelné… Ptát se prodavaček se až na výjimky nevyplácí, ale to už asi víte.

Jaký je rozdíl mezi jednotlivými koncentracemi? Každá vůně má zpravidla na flakonu nebo na krabičce napsáno, o jakou koncentraci jde. Nejsilnější je parfém (parfum), lepší je však používat výraz čistý parfém, samotné slovo parfém jsme si už osvojili jako synonymum vůně. V parfumeriích mnoho čistých parfémů nenajdete, bývají totiž poměrně drahé. Následují parfémová voda (eau de parfum) a toaletní voda (eau de toilette), dnes už ovšem nejde pouze o rozdílné koncentrace stejné vůně: parfémové a toaletní vody mají běžně pozměněné složení, je proto potřeba zkoušet obě varianty. Ještě méně koncentrované jsou kolínské vody (eau de cologne) a osvěžující vody (eau fraîche). A to nejlepší na konec: podle koncentrace vůbec nepoznáte intenzitu ani výdrž vůně. Máme kolínské vody, které drží mnoho hodin, i parfémové vody, které jsou do hodiny pryč. Nic není, jak bývalo!

Zkoušet je vhodné na kůži, ale platí výjimka: mnohé svěží a lehké vůně lépe a déle voní na testovacím papírku. Vyzkoušíte-li parfém na ruce i na papírku a zjistíte, že je to tento případ, znamená to, že bude lepší ho nanášet na oblečení. Tam se totiž bude chovat podobně jako na papíře. Orientální, aldehydové, chyprové a mnoho květinových vůní naopak na papírku voní divně a rozvinou se teprve na kůži.

Papírky si popisujte! Ne, vážně si to nebudete pamatovat, ani to nepoznáte po čichu, věřte mi. Někam si taky napište, co máte na rukách. Popsané papírky pak můžete klidně porůznu házet do kabelky, nebo je zastrkávat třeba do vizitkáře - hlavně tak, aby se nedotýkaly a nenavoněly se jeden od druhého.

Občas jsou k dispozici papírky již předtištěnéObčas jsou k dispozici papírky již předtištěné

Vůně není nutné zkoušet na zápěstí, stačí aplikovat na místo, které není studené (ledové ruce v zimě) a kůže na něm není vysušená nebo namazaná parfémovanou kosmetikou. Testovací střik si můžete dát na hřbet ruky nebo na předloktí, mimo jiné nebudete muset s paží tolik kroutit, abyste si ji strčili správnou stranou pod nos. Aplikace na zápěstí a na místa, která jsou zahřívána cévami hned pod kůží, platila pro čisté parfémy. Parfémové, toaletní a kolínské vody, které se prodávají levněji a ve větším množství než čisté parfémy, můžete nastříkat, kam chcete - do dekoltu, na vlasy, na lem sukně…

Čeho si při zkoušení všímat? Na zhodnocení nanesených vůní je lepší mít klid. Je totiž potřeba se na to trochu soustředit, takže vás může překvapivě rušit třeba hluk. Doma nad hromádkou vzorků to není takový problém, v rušném nákupním centru není špatné zalézt někam stranou nebo posedět venku na lavičce (nebo na parkovišti v autě, i když budete s rukou pod nosem a zasněným výrazem za volantem vypadat divně).

Seženete-li si vzorky, nemusíte nikam chodit a můžete testovat doma. Článek o tom, kde všude vzorky seženete, si můžete přečíst zde .

Složení parfému zapsané v pyramiděSložení parfému zapsané v pyramidě

Hlava parfému, tedy svrchní tóny, se u lehkých vůní většinou odbydou během několika sekund, u těžších můžou trvat déle. Úplně první závan bývá často ostrý a štípne do nosu. Poté se začnou objevovat střední tóny (srdce) a po nich základ. Málokdy však narazíte na zcela lineární parfém, který by se vyvíjel přesně podle složení. Ze začátku ani nebudete vědět, co hledat (o složkách, kategoriích a parfémech vhodných na „učení“ si budeme podrobněji povídat v dalších článcích) a složky vám budou splývat do pojmu „sladká“, „svěží“ nebo „fuj“. To ovšem nepřekonáte jinak než praxí.

S rozeznáváním složek začněte od těch, které znáte. Jistě víte, jak voní vanilka, růže, bílé květiny (jasmín, falešný jasmín, gardénie, tuberóza - s některou z nich jste už určitě měli tu čest), fialka, šeřík, mýdlo, vyčiněná kůže nebo karamel. Méně známé složky, třeba pačuli nebo cedr, si můžete očichat někde, kde prodávají vonné olejíčky, nebo v parfému, v němž je tato složka výrazná. Koření si můžete koupit za pár korun v obchodě, vějíř ze santalového dřeva v krámku s orientálními předměty.

Jak popisovat své dojmy z parfému? Ať už si je budete chtít zapsat do zkušebníku, nebo někomu vylíčit, jak parfém voněl, ze začátku určitě narazíte na naprostý nedostatek vhodného výraziva.

  1. Některé složky, třeba ty výše vyjmenované, poznáte hned. Zapište si třeba „ze začátku jsem cítil pomeranč“ nebo „v parfému je výrazná fialka“. Tak se bez problémů domluvíte i s lidmi, kteří uvedé složky také znají.
  2. Popište „fyzický“ dojem z vůně. Je hladká, zaoblená, nebo proletí nosem jako kartáč? Hladí jako samet, nebo je „zrnitá“, jako kdy se sype písek? „Drhne“ v nose, zanechává nějaký ocásek na patře? Je cítit celá najednou, nebo máte pocit, jako by byla část cítit v přední části nosu a ta druhá se projevila až potom o něco dál? (To je typické např. pro muškátový květ.) Je lehká, plná, mastná, sytá, řídká…?
  3. Máte-li synestetické vjemy, zapište si je taky. Nelze je ale použít při popisování vůně někomu jinému, protože kdo není synestetik, tomu to nepomůže, a kdo je, má to nejspíš jinak. Synestezie je spojování vjemů různých smyslů; když cítíte určitou vůni, vybaví se vám konkrétní barva nebo třeba tóny. Přičichnete a hned máte jasno: tahle vůně je červená. (Nemusí to nijak souviset s barvou květiny nebo ovoce, které cítíte.)
  4. Často nám vůně připomene nějaké místo nebo zážitek. Prázdniny u babičky, pečení vánočního cukroví, nově povlečené peřiny, první rande v parku. Některé z těchto popisů jsou ryze osobní, jiné (třeba ty naškrobené peřiny) mohou být srozumitelné i ostatním.

Shrnutí

  • nebojte se do parfumerie, nikdo vás nekousne
  • neběhejte po parfumerii sem a tam, postupujte systematicky - stejně to všechno za jednu návštěvu nestihnete
  • zkoušejte na papírky i na kůži, obojí má své výhody a nevýhody
  • pište si názvy vůní a své dojmy do sešitku nebo do Zkušebníku
  • zkuste v parfémech rozeznat co nejvíc složek, učte se vůni „rozložit“ na jednotlivé části

Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek

Reklama

rionka 22.02.16 11:23

@vercisekk neboj, v poslední době zjišťuju, že synestezie je rozšířenější, než se zdá. já to mám extrémně spojené s chutěmi a pachy (barvy chutí vína! :srdce:), ale i se strukturami a čísly. Věřím ale, že existují určité klasické aspekty, kterými lze tyhle pocity přiblížit i těm méně šíleným, mnozí lidé tam venku to navíc berou jako fascinující divnůstku :)

vercisekk 17.02.16 03:15

to s tím povlem znám :D

@adrasis přesně :lol: proto jsem se dlouho vyhýbala těm „dražším“ drogerkám a vybírala tak maximálně v DMku :lol: :zed:

vercisekk 17.02.16 03:12

:) Prvně jsem se dočetla o synestezii a asi jí „trpím“ odmala - teda hlavně okolí, když třeba řeknu, že XXX voní stejně, jako chutná YYY, většina lidí si celkem ťuká na čelo.
Jinak naprostý souhlas, jako těžký začátečník můžu potvrdit, že se nezkušenému blbě určuje už jen kategorie. Já třeba měla donedávna sladkou, kořeněnou a „jako napudrovaný vložky“. :lol:

adrasis 08.10.15 20:35

Moc hezky napsáno. Do parfumerií nechodím ráda. Vždy mám pocit, že na mě prodavačky koukají jako na póvl. Člověk aby chodil do parfumerie v garderobě :)
Ráda si čtu recenze na internetu a zkouším, pokus, omyl. Objevila jsem tak spoustu zázraků :)

rionka 20.06.13 10:51

Moc pěkný, díky. Já se do těch velkých nablýskaných parfumerií docela bojím, pokud přímo nejdu najisto a raději mám menší obchůdky, takže mě potěšila možnost objednání vzorků po internetech. Třeba díky tomu najdu novou voňavou lásku, docela bych ji potřebovala. Děkuji za užitečné tipy :-)

Příspěvek upraven 21.06.13 v 06:27

Friska 16.05.13 17:05

@paní Nos
Z vlastní zkušenosti vím, že valná většina prodavaček nezná složení parfémů. Navíc některé nabízejí buď to nejdražší, eventuálně to, co se líbí jim samotným. Až na jednu jedinou výjimku mi nikdy doporučená vůně nesedla. A to byl můj požadavek celkem konkrétní.
Třeba to Ada myslela jinak, ale tohle je moje osobní zkušenost…:-)

paní Nos 16.05.13 06:14

Zajímavé počtení :potlesk: a jen malý dotaz, proč není dobré se ptát prodavaček??

Friska 31.03.13 20:01

Orlane

jsem si koupila jako jednu z prvních exkluzivních vůní. Eau D'Orlane by Orlane.
Ano, na tehdejší dobu byla drahá, ale… Propadla jsem. Kouzlu vůní. Od té doby mě už žádné deodoranty typu Fa a BAC nemohly zajímat. Tohle byla nádhera. Vůbec si nevybavuji složení, jen příjemný dojem ze silné květinové vůně. Došla a už jsem ji nenašla. Zkusila jsem My Melodie Dream, v Bílé labuti Ninu Ricci, ale nebylo to ono.
Orlane jsem koupila v osmdesátých letech na Národní…:-)
Nezapomenutelný zážitek. Jsem ale téměř přesvědčená, že dnes by se mi už nelíbila.

Renusatko 30.08.12 13:30

Prima článek pro začátečníky. :potlesk: První zkušenost z parfumérie mám docela zábavnou. Šla jsem s manželem, který mi chtěl koupit dárek k vánocům. Sama jsem v té době nevěděla co. Teprve asi po půl roce jsem zjistila, že parfém, který mám doma vybraný za vydatné pomoci prodavačky, je pánský. :D
K článku bych možná ještě dodala za sebe, že musím zkoušet vůně v horku i chladném počasí, protože některé mi v teple vyloženě vadí a v chladu si v nich lebedím.

ladnov 12.08.12 16:32

V parfumerii jsem párkrát byl..všude prázdno, prodavačky obvykle otrávené…a když to nevypadá že bych chtěl udělat útratu za pár tisíc tak se mi zdá že by mě pohledem ubodaly..:D líbí se mi vaše články a diskuze:) doufám že přidáte i nějaké další články pro začátečníky. 8)

Vždy když projde zajímavá slečna tak čekám na onu „voňavou vlnu“ co přichází chvilku za ní..bohužel(nebo možná bohudík :D )některé ženy vůbec neví že správná vůně dokáže dělat s muži zázraky..to by to s náma dopadlo špatně kdyby každá věděla jak s námi manipulovat :lol:

lalacekoli 20.07.12 20:04

Děkuji za tento článek, je pro mne velkou inspirací. :potlesk: Jsem tu nováčkem, stránky jsou super. Pro voňavé věci mám slabost, a proto si je budu poctivě zapisovat do deníčku. Moje první „oňufávací“ zážitky mám z duty free shopů. Když si vzpomenu, jak jsem lámanou angličtinou zkoušela koupit něco svěžího pro švagrovou, tak se musím smát. Těším se na další články, recenze a zkušenosti znalkyň :)

lindiste 29.05.12 08:15

CPO

Bezva článek. Chtěla bych se zeptat, jak silnou koncentraci v je v porovnání s ostatními CPO, jak a na jaká místa na kůži je nejlepší ho nanášet (vzhledem k tomu, že je to olej, tak na hadry asi ne, že?).

kwitek 09.02.12 10:16

Taky moc díky za článek, výborný nápad s tužkou, už ji strkám do kabelky :-). Jinak ale zkušenosti s prodavačkama zatím dobré, dvakrát už mě dokonce přivedly na parfém, který bych jinak úplně přešla. Těším se na pokračování :potlesk:

romirek 08.02.12 23:48

Moc dobre napsany clanek :) tesim se na dalsi pokracovani :D Pro novacka tady na foru je kazda rada cenna :) Od te doby co znam Arome, tak cichove bunky cele nasi rodiny jsou hodne vytizene :mrgreen: A jeste k te nejmenovane hodoninske parfumerce, byla jsem v ni 2X a vzdycky se ke me prodavacka chovala mile a vstricne. Je pravda, ze pan majitel trochu vic tlacil na pilu, ale v ramci slusnosti.

Insolence 07.02.12 16:51

Moc děkuji za tento článek i za všechny další od Ady a dalších znalkyní, které tu „hltám“ :potlesk: :kytka: .

litici 09.01.12 14:26

Skvěle napsáno,díky.Moje „začátky" se světem vůní probíhaly a probíhají pouze po internetu stylem pokus a omyl.Jednou jsem se odvážila do malé parfumerky a hned trapas,neumím správně vyslovit název parfému a taky jsem si zapomněla brýle na dálku,takže jsem ze sebe nemohla vysoukat co vlastně chci.Doufám,že se to brzy změní.Díky radám zde na Arôme budu lépe vědět jak na to. :palec:

Suniang 09.01.12 01:24

Bezva článek, moc díky Ado !

naughtycat 08.01.12 18:57

Tenhle článek se opravdu povedl :potlesk: Zažila jsem přesně to, co Ada popisuje, nejvíc na mě sedí ten strach z nepříjemných prodavaček a ochranky. Ale když mi bylo 16 překonala jsem ho a toto rozhodnutí mi doteď drancuje mé bankovní konto :D Při prvním nákupu parfémů v Sephoře se mě ujala slečna, která přesně dovedla odhadnout můj vkus, domů jsem si odnášela tři vůně a používám je doteď.

Plíšek 07.01.12 18:41

To je dobrý nápad :) vkládat testovací papírky do knížek :kytka: Třeba i do diářů a tak.Určitě vyzkouším a pak si knížku budu nejen číst,ale i očichávat :DPro lepší vcítění se do děje,třeba si dát vůni s dějem spjatou k hororu pro větší intenzitu strachu např.nějakou těžce morbidní a tajemnou,např­.Byzance a k zamilovaným románům něžnou a jemnou Chloe Love :)

Příspěvek upraven 08.01.12 v 00:44

Cimrwoman 07.01.12 15:46

Děkuji za skvělý článek! I když jsem parfémy „postižená“ už nějaký pátek, neumím po očichání vůni dost dobře popsat a už vůbec ne rozeznat její složky. A chtěla bych se to naučit, takže už napjatě očekávám další pokračování!
Jinak - já hrozně ráda zkouším parfémy na letištích. Nastříkám si na papírek, založím do knihy a celou dovolenou přičichávám k voňavým záložkám, zavřu oči a sním…

Plíšek 07.01.12 00:04

Taky děkuji :) dneska jsem to také přehnala ze zkoušením vůní v parfumerii a plno testovacích papírku v kabelce,nádherná vůně všude kolem mne :Dna každém přístupném místečku kuže probíhali další zkoušky ,bylo tam tolik lákavých parfémů;)Samozřejmě ,že vůně se slila do jedné krásné nádherné a nebo to je jen jedna …která ? 8o Byla jsem tam ne zrovna chvilku a vlastně,jsem tam byla zbytečně. Tedy zjistila jsem,tak takhle příště ne.Ochranka byla v pohodě a prodavačky také,ale někdy to je hrůza,ale zase je to jejich práce a vím,že pokud ihned nepřiskočí a nechtějí Vám vnutit všechno co mají,sefová jim strhne premie a jdou na kobereček .To platí pro větší prodejny většinou.No ,každopádně příště budu už připravená a do parfumerie jedině s tužkou,nějakou dobře držící,nejlépe popisovačem :kytka:Doma budou záchvaty smíchu,tady Dior a tam Cacharel,no už to vidím ,ale papírky mne přijdou spíše takové orientační a zkouška na kůži je asi nejlepší a asi je i nejlepší si říct všeho s mírou a nepospíchat,nechtít všechny hned .Vydržet to prostě a nechat na příští objevitelskou ,příjemnou a vonavou výpravu.

Příspěvek upraven 07.01.12 v 00:26

Arome Evajsek 06.01.12 22:23

Super, Ado, díky…nejsem úplněj nováček, ale tvý články si počtu vždycky moc ráda :) A deníček si taky nevedu, takže od pondělka se na to vrhám :kytka:

tygy 06.01.12 16:40

Krásně napsáno, těším se na pokračování :)

olca 06.01.12 11:17

Moc dobře a hezky napsaný článek. :potlesk: I když nejsem nováček, tak vlastně ten článek je poučný i pro mně. :D :kytka:

cat_deveraux1 05.01.12 19:03

Velice hezký článek, moc se povedl!

Pro dámy z Hodonínska: no v té „parfumerce“ jsem byla jednou když jsem šla ze školy a čekala na vlak, dech prodavačky za zády a nepříjemný pan majitel mě tak vyděsily, že jsem tam už nikdy nevkročila. Bohužel, takto odlákají spoustu lidí a nedělají si dobrou reklamu :|

imiluska11 05.01.12 18:56

Děkuji Ádo za článek,něco takového tu potřebuji číst,už teď se těším na pokračování.Já se v parfumeriích dost stydím.Po několika nepříjemných zážitcích,kdy jsem měla neustále za zády prodavačku a místo zkoušeného parfému jsem cítila její dech.A to nejsem paranoidní.Proto nákupy vůní řeším přes internet.Ať už jsou to celé flakóny nebo jen vzorky,nabídka je pestrá.O tom že je k mání i odstřik jsem se dozvěděla až tady v inzerci,mimocho­dem má momentálně nejoblíbenější stránka.Učím se doma před monitorem,čichám a pročítám recenze...... :oops:

megaira 05.01.12 17:46

To je bezva článek, Ado, už se těším na ty další.
(Taky se mi líbí ty předtištěné papírky… mimochodem - já si vždycky musím napsat i co jsem si nastříkala na kterou ruku, pokud si stříknu dvě vůně, jinak nemám šanci. :lol:)

milacka 05.01.12 17:16

Palec hore Ada :palec: výborne napísaný článok, hlavne poučný a zrozumiteľný…Nielen pre začiatočníčky, ale aj odborníčky môžu zaspomínať. Pamätám si časy, keď som si môj prvý značkový parfum Cerruti Image kúpila za vyše 2000,–Kčs, bože veď to bol majland, celomesačná výplata, ale o to viac som si ho cenila, bol to môj najväčší poklad. A ako som si ho šetrila!!!! 5 strekov to už boli vianoce :lol:, plytvanie drakokamom…Realita dnes je iná, parfumy sú oveľa viac cenovo dostupné na internete a Fann mi dnes, žiaľ pre ich nehorázne ceny, slúži ako testerová predajňa. Tiež už netápam v mori značiek a vôní, nebojím sa vstúpiť do predajne a skúšať, veď čo nie je zakázané, je povolené…A s pre­davačkami si kľudne aj poklebetím, veď ma za tie roky pomaly aj poznajú. Dokonca by som sa mohla vo Fann aj zamestnať ako poradkyňa, (trošku trúfalé, ale pri znalostiach niektorých mladých žabiek opodstatnené), nebyť môjho veku - nad 40 rokov je to už žiaľ, nemožné…Takže, milé dámy, skúšajte podľa návodu Ady, ponorte sa do sveta vôní a nádherných flakónikov, vyberajte, vychutnávajte a tríbte si svoj nosík až do okamihu, že si nájdete tú svoju najvôňu a dosiahnete svoj parfumový eden. Síce trošku nedosiahnuteľná fikcia, ale o to viac sa snažme! Veď vždy sa nájde niečo neobjavené, a o to viac lákavé… :mavam:

Příspěvek upraven 05.01.12 v 17:19

E.Evulenka 05.01.12 16:51

No jo no -nechtěla jsem jmenovitě :lol: Prostě holt -podivný podnik. S paní prodavačkama se docela dalo, ale když tam byl pan M. tak opravdová hrůza. No holt, asi se nedaří, tak si vylévá zlost na těh nepravých. :cert:

Frankie 05.01.12 14:50

OT
Evulenko, nebyla to náhodou Drogerie Mühlbauer na Národní? Já jsem tam byla dvakrát, poprvé jsem něco sháněla a pan majitel se na mě utrhl: „Vy to tu snad někde vidíte?“ a podruhé jsem pořád měla za zadkem jednu prodavačku, ani se nesnažila nějak zamaskovat, že mě hlídá. Nikdy víc. :evil:

E.Evulenka 05.01.12 14:32

Hezky a srozumitelně napsané. Ráda se brouzdám vělkýma parfumerkama , vejít se už nebojím. Jenom v jedné malé v Hodoníně se mi stalo, že mi pan majitel vyrval zkušební papírky při odchodu z ruky se slovy „stejně to už nepoznáte a nekoupíte tak co…“ A to jsem tak milá :nevim:

Renama 05.01.12 14:30

Sice nejsem začátečník, ale článek se mi moc líbí. I odkaz na druhý - o vzorcích. Ado moc pěkně napsaná a užitečná pomůcka pro nováčky. :palec:

Ada 05.01.12 13:39

Mně by býval pomohl před lety, když jsem sama tápala :) Určitě je tu spousta lidí, pro které přišel tak akorát.

aprazanda 05.01.12 13:37

Jo, přesně tak. Což o to, například v Marionnaud je to v pohodě, tam jsou parfémy volně na zkoušení, prodavačky milý, papírky i tušky na zkoušení k dispozici. Horší to je v malý parfumérce, kde jsou všechny parfémy za pultem a já musím z dálky tří metrů nahlásit, co chci ozkoušet, přitom blbě vidím a navíc neumím správně vyslovit název parfému. :D

Lencza15 05.01.12 13:15

Pěkný článek… kdyby se tu objevil před pár měsíci, výrazně by mi usnadnil moje „začátky“. Ale ono i to tápání před parfumerkou a v parfumerce, strach z prodavaček, snaha vyzkoušet asi tak milion vůní najednou atd. atd. měly něco do sebe :lol:

Přidat komentář

Nejčtenější