Rochas: Alchimie

Když jsem byla malá, jezdili jsme na návštěvu za strejdou a tetou do Pardubic. Nešťastníci bydleli na sídlišti Dukla nedaleko areálu Parama, takže návštěva bývala obvykle intenzivním čichovým zážitkem. Ale nebojte se, nechystám se přirovnat Alchimii k puchu linoucímu se z pardubické rafinérie - kromě smrádku bylo Paramo zajímavé i vizuálně, mezi budovami se tyčily různé komíny a roury a z některých nahoře šlehaly k nebi plameny; když se setmělo, byl na ně fantastický pohled. Bylo tehdy naprosto nemožné odvléct mě večer z balkonu a přemluvit k odjezdu. Malé děti jsou zkrátka pyromani a některé fascinace plamínky neopouští ani v dospělém věku. Pak si kupují svíčičky, pilně topí v aromalampách a líbí se jim „ohnivé“ flakonky.
Prototypem takového flakonku je Alchimie - a přiznám se bez mučení, že jsem si ji koupila čistě kvůli tomu flakonu, neboť o vůni jsem věděla, že je to sladká orientální vanilka a tím pádem nic pro mě. Už letmé přičichnutí k flakonu mi prozradilo, že to bude nejspíš pravda. Po stříknutí na kůži se jako první ukáže hořkosladká ovocná hlava - kombinace nahořklého grapefruitu s bergamotem, typické vůně černého rybízu a hebké broskve. Ihned ucítíte i sladce květinové srdce a základ, dominuje vanilka s jasmínem, laděné do orientálna. Alchimie mi svou vanilkově-broskvovou kombinací připomněla Burberry for Women, částečnou podobu nacházím i s Cašmir - stejná vanilková sladkost doplněná lehce lepkavým ovocem, ovšem Cašmir je intenzivnější a těžší.
Po rozložení se do sebe jednotlivé složky rozplynou natolik, že vznikne nerozkouskovatelná, broskvově vanilková harmonie doladěná troškou medové cukrovosti a sametově ovocné nahořklosti, růží, jasmínem a santalovým dřevem. Není to kořeněná orientálka, koření jsem prakticky necítila (nepočítám-li vanilku). Do teplého počasí se Alchimie zcela jistě nehodí, na zimu by naopak byla nádherná - hřejivá, sladká, přitom jemná a bez tendencí dusit všechny kolem (pokud to samozřejmě nepřeženete s aplikací).

Míšův názor: moc sladké. Takové přeslazené vanilkové vůně rozhodně nemusím.

Autor: Ada

.

Témata článku

Nejčtenější