Serge Lutens: Encens et Lavande

Milovníci kadidla, zbystřete - jestli vám nevyhovuje kadidlo v kombinacích se sladkými složkami (vanilka, růže), Serge Lutens pro vás má zajímavější variantu. V Encens et Lavande je kadidlo věrně kouřové, lehce štiplavé a suché jako troud - věrnější ztvárnění temné vůně žhnoucího vánočního františka jsem ještě na kůži neměla. Serge Lutens své vůně až na výjimky uvádí jako unisexové a tato není výjimkou, umím si ji představit na sobě i na nějakém muži. Kadidlo je doprovázeno vůní levandule a bylin, které žhavý kouř trochu ochlazují, jako by se vinul mezi chladnými kamenými sloupy. Sladkého není v Encens et Lavande nic, jen v základu se skromně drží medově pryskyřičná stopa ambry. Není těžká a myslím, že nebude mít tendence příliš expandovat do okolí.
Encens et Lavande je úžasně mystická. Tíhnete-li k temné romantice, svíčkám, procházkám za šera kolem starého kláštera a snění o uhrančivém cizinci, budete hned doma. Možná vám přijde kostelní, vůně s kadidlem tak často působí, ani při největší snaze v ní však neobjevíte žádnou staromódní nebo „babičkovskou“ stopu, jaká bývá obvykle s kostelními vůněmi spojována. Žádný pudr, žádná zatuchlina, žádné nostalgické emoce, jen přímočaré kadidlo, byliny a šedý kámen.
Z mainstreamových vůní, které znám, je Encens et Lavande nejpodobnější asi pánská Photo od Karla Lagerfelda, která je hodně kadidlová a také neobsahuje nic žensky sladkého, její čistotu a věrnost pravému kadidlu ovšem kazí ostatní složky.

Autor: Ada

.

Témata článku

Nejčtenější