Testujeme deodoranty bez hliníku: Levné převálcovaly drahé

Vyzkoušely jsme 12 přírodních deodorantů bez hliníkových solí. Testování nás stálo spoustu potu. Všech dvanáct kousků jsme nechali ukázat, co zvládnou během městské honičky i pořádné lekce ve fitku. Některé deodoranty nás opravdu překvapily a fungovaly jako antiperspirant. Jiné byste si na potítko rozhodně nevzali...

Evoluderm Deodorant Invisible s vůní orchideje

Orchideje jsem se trochu obávala kvůli intenzivní vůni, naštěstí deodorant připomíná spíš bavlnu nebo pudr. Nakonec mi zavoněl tak, že jsem několikrát omylem odešla bez parfému. Rozhodně doporučuju, pokud přesedláváte ze silných antiperspirantů na svůj první deodorant bez hliníkových solí. Vcelku intenzivní parfemace ve vás vyvolá pocit, že na sobě máte opravdového ochránce proti potu. Jedinou nevýhodou je jeho aplikátor, který míří trochu jinam, než jste zvyklí u obvyklých sprejových deodorantů. Nicméně účinek drží celý den a dokonce přežil squashový zápas. Pro mě jednoznačný vítěz testu za deo spreje!

Cena: 109,– za 200 ml Hodnocení: 5/5

Evoluderm Deodorant Invisible beze stop s vůní orchidejeEvoluderm Deodorant Invisible beze stop s vůní orchideje

Korres equisetum s přesličkou

Malinké skleněné balení vypadalo jako stvořené na cesty, ale bohužel z toho nevylezl žádný deozázrak. Běžný den zvládl jen tak tak a lehký sportovní test si ho okamžitě namazal na chleba. Bohužel podpaží se solidně potilo navzdory korresí dávce. Škoda, protože jsem mu fandila kvůli krásné jemné vůni, příjemnému nanášení a ňuňu balení… ale co z toho, když deodorant nezakryje váš pot. Slibovaných 24 hodin? Ani ve snu.

Cena: 315,– za 75 ml Hodnocení: 2/5

Korres equisetum s přesličkouKorres equisetum s přesličkou

Lavera Basis Sensitive ve spreji

Popravdě mě od použití spreje odrazoval silný alkoholový zápach, nicméně deodorant zabral velmi dobře. Pocení i zápach se podpaží vyhnuly dokonce i při běhu. Sprej obsahuje bio vilín a bio šalvěj, která v přírodních deodorantech často účinně neutralizuje pach. Sprej bych nenanášela na právě oholené podpaží nebo podrážděnou pokožku, ačkoliv by měl být sensitive. Alkohol prostě dělá své.

Cena: 315,– za 75 ml Hodnocení: 3/5

Lavera Basis Sensitive ve sprejiLavera Basis Sensitive ve spreji

Lavera Body Spa Orange ve spreji

Sprej s bio pomerančem a rakytníkem byl druhým testovaným deodorantem od Lavery. Vůní mi připomněl pomerančovou alkoholickou limonádu. Během kancelářského dne dostatečně podržel, ale ve fitku bohužel neobstál a mazala jsem do sprch. Avizovaná 24hodinová ochrana je tedy velmi nadnesená, doporučuju sprej nanášet ve více vrstvách.

Cena: 229,– za 50 ml Hodnocení: 3/5

Lavera Body Spa Orange ve sprejiLavera Body Spa Orange ve spreji

Lavera Body Spa Lime Sensation ve spreji

Poslední z testovaných deodorantů ve spreji od Lavery byl určitě nejlepší! Mix verbeny a limety voní svěže a čistě, sprej po ránu vcelku probere, hned se vstřebá jako ostatní jeho sourozenci. Potila jsem se výrazně méně a pach se téměř vždy povedlo neutralizovat. Během fyzického zápřahu jsem musela přivřít oči, ale na organický deodorant je to pořád velmi dobrý výkon.

Cena: 189,– za 75 ml Hodnocení: 4/5

Lavera Body Spa Lime Sensation ve sprejiLavera Body Spa Lime Sensation ve spreji

Dr. Hauschka Body Care se šalvějí a mátou

Hustější béžová struktura nevypadá moc lákavě, případně vás může vyplašit relativně silnější vůně po mátě a šalvěji. Roll-on nandavá pořádnou dávku deodorantu, takže ho musíte nechat zaschnout. Nicméně ten začátek stojí za překonání, protože strávíte celý den bez pocení i zápachu. Bylinkové aroma se ztratí během pár minut a nijak nevyruší váš parfém. Skleněné balení bylo nejtěžší ze všech testovaných, nicméně všechny šikovné DYI hospodyňky ocení, že se dá rozšroubovat a naplnit příště třeba vlastním výrobkem.

Cena: 289,– za 50 ml Hodnocení: 4/5

Dr. Hauschka Body Care se šalvějí a mátouDr. Hauschka Body Care se šalvějí a mátou

Sanoflore Déodorant bez hliníkových solí

Jeden z dražších kousků, který s potem zaválel! Voní mandlově a běžný den zvládne s grácii. Není nic cítit ani v podpaží, ani na oblečení. Při sportu dostal trochu zabrat, ale žádný trapas nenadělal. Bez přečtení etikety bychom tipli, že to je klasický antiperspirant, ale naštěstí Sanoflore vyrábí pouze přírodní kosmetiku. Malé lehké balení má navíc povedený ergonomický tvar, zúžený u dna – ideální pro všechny, co ráno sotva vidí, než si dají kafe.

Cena: 264,– za 50 ml Hodnocení: 5/5

Sanoflore Déodorant bez hliníkových solíSanoflore Déodorant bez hliníkových solí

Collistar Multi Active 24h Deosprej

Balení vypadalo luxusně, slibovalo péči s aloe mlékem… rozprašovač vám nandá pořádnou sprchu, avšak výsledek nula. Spolutestující kamarádka si ke Collistaru doslova napsala: Potím se a smrdím. Podepisuju, takhle si představuju pocit nekomfortu ve spreji. Plusový bod přidělujeme za nedráždění po oholení.

Cena: 248,– za 100 ml Hodnocení: 1/5

Collistar Multi Active 24h DeosprejCollistar Multi Active 24h Deosprej

Weleda Citrus deodorant roll on

Aromaticky nejintenzivnější roll-on ze všech testovaných – připomíná citronádu nebo mojito, což možná bude obsaženými oleji citrusu a alkoholem. Klasický průhledný gel se nanáší bez potíží, aroma deodorantu občas na sebe upozorní během dne, když jde do tuhého a začínáte se potit. Po zpoceném zápachu ale ani stopy, pocení dokonce lehce omezil.

Cena: 183,– za 50 ml Hodnocení: 4/5

Weleda Citrus deodorant roll onWeleda Citrus deodorant roll on

Weleda Men 24h Deo Roll-On

Od Weledy jsme otestovali ještě deodorant bez hliníku, který je původně určený pro pány. Přece jen ti mají potní žlázy často aktivnější. :) Nicméně bychom ho doporučili klidně jako unisex, voní jen lehce po bylinkách (nejvíc je cítit rozmarýn). Účinkuje velmi dobře ve stresu i v horku a díky malému balení se dá brát s sebou. Stejně jako u citrusové Weledy, chvilku trvá, než tekutý roll-on zaschne. Trochu lepí, nicméně výsledek zůstává na jedničku i při sportu.

Cena: 199,– za 50 ml Hodnocení: 4/5

Weleda Men 24h Deo Roll-OnWeleda Men 24h Deo Roll-On

Calvin Klein CK Be

Svému drahému pořiďte tuhého Calvina – taktéž bez hliníkových solí. Tento deodorant se vysouvá šroubováním a vydrží snad nekonečně dlouho, i když se jím bude matlat každý den. Vůně je velmi mužná, kořeněná, ale ztrácí se prakticky ihned po natření, takže ho v nouzi mohou použít i ženy. Deostick Calvina Kleina je ideální verzí deodorantu pro mužské chlupaté podpaží, protože po aplikaci nezůstane mokré po roll-onu nebo po spreji.

Cena: 199,– za 75 ml Hodnocení: 5/5

Calvin Klein CK BeCalvin Klein CK Be

Purity Vision Minerální deo krystal 24hodin

Nejmenší otloukánek přišel na řadu až na samotný závěr testování. Moc nás nenalákal způsob používání – kus krystalu se před aplikací namočí, zašmrdláte jím v podpaží a pak krystal zase opláchnete. Nezůstane po něm žádný povlak, ani žádná parfemace, takže rovnou můžete nanést svůj oblíbený parfém. Upřímně jsme po aplikaci sázeli na to, že to bude bída… jenže krystal od Purity Vision bravurně zvládl celodenní kancl i sport bez mokrého koláče, čímž strčí do kapsy kdejaký antiperspirant. Téměř neubývá (zatím se nám ho ani nepodařilo ulomit) a na cestování je úplná špica! Za nás největší překvapení testu.

Cena: 100,– za 60 g Hodnocení: 5/5

Purity Vision Minerální deo krystal 24hodinPurity Vision Minerální deo krystal 24hodin

Autor: Monika

Minimalistka v dekorativní kosmetice, nadšenkyně do pleťových krémů. Nejraději testuje českou přírodní kosmetiku. Už deset let je věrná jablíčkům DKNY.

Nejčtenější