Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Škála barev je stále stejná, ale na čem by kosmetický průmysl vydělal, kdyby ji každý rok trochu nepomíchal a neudal nový módní trend, že? Nebudeme se rozčilovat, nakonec si tu dekorativku pro to chvilkové štěstí kupujeme rády.

Vybraly jsme kosmetické novinky i drogérkové stálice v barvách, které jsou prý letos IN. A tak jsme ty vínové, fialové i metalické odstíny hodily místo pod lupu pod čočku fotoaparátu a začaly testovat. Na rtech, některé bohužel i na zubech.

1. Trend it up dm high shine lipstick 280 shiny

Cena: 200,–
Testovala: OKMakeup
Hodnocení: 1/5

Rtěnku jsme si vybrala hlavně kvůli matné vínové barvě. Barva super, ale tím to asi končí.

Trend It Up je trochu víc mazlavá, než jsem zvyklá, a nanášení přímo na rty je bez přetahování skoro nemožné. Takže jsem všechny šmouhy vedle odlíčila, vzala štěteček a piplačka začala.

Výsledný efekt super, ale… rtěnka je i v porovnání s jinou levnější kosmetikou prostě šunt. Okouzlí krátkou parádou a pak je spíš za trest. Výdrž je minimální a tak je nakonec všude, jen ne tam, kde by měla být. Po nanesení je nutné hlídat sebemenší dotek rtů, a i tak budete vděčná, když vám neskončí na zubech.

Myslela jsem, že ji vyřadím rovnou, ale nakonec se mi celkem hodí jako základová barva pod dlouhotrvající rtěnku. V koši tedy neskončila, ale samotnou bych si ji rozhodně nikam nevzala.

Za mě spíš vyhozené peníze.

2. Maybelline Colour Sensational - Nude Matte Brown Sugar 988

Cena: 175,–
Testovala: Zuzana
Hodnocení: 3/5

Najít tělovku vhodnou i pro světlou pleť, aniž bych vypadala jako umrlec, je oříšek. Proto jsem do svých momentálních rozmarů nechtěla zbytečně investovat a sáhla jsem po finančně přijatelné Maybelline. Pokud něco tahle drogerková značka umí, pak jsou to rtěnky za rozumnou cenu. A řada Color Sensational opět nezklamala.

Odstín Brown Sugar, který jsem testovala, je (logicky) tmavší tělovka, která přechází do hněda. Oproti klasickým nude rtěnkám je tedy výraznější a slušet bude jak brunetám, tak blondýnám. Díky krémové textuře se příjemně nanáší a na rtech zanechává pěkný matný finiš. Při nanášení ucítíte lehký náznak vanilky, jinak rtěnka nijak intenzivně nevoní (a neotravuje).

Oficiální popisek slibuje hydrataci, čemuž dvakrát nevěřím, ale po pravidelném nošení můžu konstatovat, že na rozdíl od jiných rtěnek z drogerky alespoň nevysušuje.

Z dlouhé výdrže bych ji rozhodně nepodezřívala. Na rtech vydrží do prvního doteku rtů a na nějaké popíjení taky zrovna není. Pokud ale hledáte příjemnou tělovku za rozumný peníz, pak po ní v drogerce rozhodně sáhněte.

3. Metal Shock Lip Paint v odstínu 04 Mercur

Cena: 90,–
Testovala: OKMakeup
Hodnocení: 3/5

Pigmentace lip paintu je vysoká a slibovaný metalický efekt velmi výrazný a nepřehlédnutelný. Při nanášení neflekatí, nicméně bych ji k barvě na rty (jak název slibuje) nepřirovnala. Když se řekne barva na rty, představím si něco, co nalíčím a během dne bude bez chybičky.

Textura je spíše podobná lesku na rty - na rtech tedy moc nevydrží, ale ztrácí se postupně. Zanechá příjemný, nenápadný lesk. Přehnaně nelepí a nevysušuje.

Doporučuji ji aplikovat spíše na rtěnku jako „top coat“, díky čemuž vznikne zajímavý efekt.

Rtěnka je ideální na focení nebo večírek. Já ne, ale odvážnější tento odstín unosí i přes den.

4. Catrice C01 Unconventional Violet

Cena: 319,–
Testovala: Andrea
Hodnocení: 3/5

Matné rtěnky mám obecně ráda, a tak když se objevila na trhu limitka Catrice Dawid Tomaszewski, a to ještě v krásném fialovém odstínu ( C01 Unconventional Violet), musela jsem ji vyzkoušet.
O to větší bylo moje prvotní zklamání při pokusu nanést ji pomocí štětečku – v tomto případě jej raději zahoďte.

Textura rtěnky je dost tuhá, takže lehké „zahřátí“ několika tahy po rtech jí prospívá a vám se tak nestane (jako mně), že docílíte flekatého looku. Odlíčit a pojďme znova. Druhý pokus už splňuje mé očekávání.

Po nanesení ji chvíli cítíte, ale tento efekt k matným rtěnkám už tak nějak patří. Pigmentace je opravdu skvělá, přesně jako slibují v oficiálním popisu. Lehce se otiskne, ale mé dvě dopolední kávičky vydržela víceméně bez ztráty kytičky.

Mnoho z nás ocení, že ji lze jednoduše nanášet znova bez toho, abyste museli předchozí vrstvu odlíčit.

5. Dermacol 16h Lip Color - č. 12

Cena: 229,–
Testovala: Zuzana
Hodnocení: 4/5

Na úvod je potřeba říct, že se nejedná o obyčejnou rtěnku, ale dvoufázovou barvu a lesk na rty. Na rozdíl od obyčejné rtěnky od ní tedy očekávám nejen perfektní krytí, ale taky dlouhou výdrž. A to bez dlouhého napínání splňuje. Možná až moc svědomitě… Ale začněme od začátku.

I úplný kosmetický analfabet pozná, jak produkt použít: na rty přijde nejprve barevná fáze, potom teprve lesk. Co by se ale podceňovat němelo, je minutový rozestup mezi aplikacemi; barevná fáze potřebuje zaschnout, jinak rty lepí a produkt vytváří na povrchu hrudky.

Pro ty, co si potrpí na vůně, bude aroma produktu lehké zklamání. Lesk sice voní po ovoci, samotná barevná fáze je ale cítit opravdovou technickou barvou, a to při aplikaci žádný zážitek pro čichové smysly není.

Co ale zážitek je, je avizovaná výdrž. Pokud se stejně jako já nad slibovanými 16 hodinami protáčeli oči, pak vězte, že celý den s vámi skutečně vydrží. A co víc: tahle rtěnka je nejen neslíbatelná, ale taky neodlíčitelná. Na rtech drží jako přibitá celý den a s odličením pomůže až kvalitní odličovač. Na party nebo na rande ideální.

Testovala jsem č. 12, odstín na pomezí tělové a hnědé s jemnými odlesky, který unosí jak brunety, tak blondýny.

6. Pupa made to last lip duo 014

Cena: 319,–
Testovala: Andrea
Hodnocení: 5/5

Dlouhotrvajících rtěnek najdete na trhu spousty. Moje zkušenost však je, že deklarovanou dobu nikdy nevydrží, a proto mě Lip Duo od Pupy mile překvapilo. Musím říct, že je spíš problém ji odlíčit. Drží jako přibitá, dolů jsme ji dostala až odličovačem na voděodolné líčení.

Před samotným nanesením je potřeba upozornit, že s rtěnkou, hlavně s její první fází, se musí pracovat velmi rychle. Zasychá totiž tak, že nestihnete napočítat ani do tří (případně doporučuji pořídit si nějakou superschopnost ala rtěnkový Ninja).

Vrchní top už je taková třešnička na dortu, který dodá příjemný, nepřehnaný lesk. Tady naopak musíte chvilku vydržet pokušení promnout rty, protože dost lepí.

Pokud tedy hledáte vhodnou dlouhotrvající rtěnku do společnosti, která vás nenutí každou hodinu navštívit toalety a nezanechá na vaši skleničce otisk, pak jste našli ideální řešení.

Autor: Andrea

Andrea ráda testuje výrobky všech cenových kategorií a vybírá ty, které za to opravdu stojí. Nejvíce se zaměřuje na péči o vlasy a pleť. Vše, co doporučuje, má osobně vyzkoušené.

Nejčtenější