Přecházíte na tuhý šampon? Na co se připravit při mytí vlasů

Šamponům v lahvích zvoní hrana. Na paty jim totiž šlapou tuhé šampony. Chcete ho vyzkoušet, nebo už máte první zkušenost za sebou a neosvědčil se? Možná to bylo nesprávným výběrem. Máme pro vás extra tipy, díky kterým vyberete ten pravý pro vás.

* Tuhý šampon může napoprvé zklamat. Všechno je ale o zvyku. Zdroj foto: Canva

Tuhý šampon jsem poprvé vyzkoušela kvůli cestování, protože oproti tekutému zabere málo místa, můžete ho vzít do příručního zavazadla a hlavně máte jistotu, že se vám nevylije do všech věcí. Jsou stále oblíbenější u vyznavačů přírodní kosmetiky i u lidí nakupujících bez obalu. V poslední době se ale stále více objevují na pultech běžných drogerií a dostávají se častěji do našich koupelen. Jenže se v nich v některých případech dlouho neudrží. Víte, jak ho vybrat, co od něj čekat a kdy ho raději nekupovat?

Tuhé začátky tuhých šamponů

Tuhý šampon na vlasy proslavila britská značka Lush. Ta před lety začala s bezobalovou kosmetikou ještě dřív, než se to stalo módní záležitostí. Postupem času začaly prodávat tuhé šampony a šampuky lokální značky nejen na trzích a e-shopech, ale i v bezobalových prodejnách a eko-drogeriích. Dnes už seženete tuhé šampony a šampuky od tradičnějších značek i v klasických drogeirích, například Alverde v DM drogerii.

Který vybrat? Šampon, nebo šampuk? Který vybrat? Šampon, nebo šampuk?

Proč vyzkoušet tuhý šampon?

Důvodů je hned několik, ale máme pro vás tři zásadní, díky kterým možná v drogerii v regále se šampony nesáhnete po klasické lahvičce.

Které to jsou?

 1. Použití je snadné a praktické nejen na cestování. Šampon vám nezabere žádné místo ani na poličce v koupelně, protože mu stačí obyčejná mýdlenka nebo krabička.
 1. Tuhé šampony neobsahují silikony ani jiné syntetické sloučeniny. Většinou je jeho složení přírodní, což může vyhovovat vlasům, našim zásadám, ale taky životnímu prostředí, protože je nebalí do plastových krabiček. Když si k tomu vyberete lokálního výrobce, je to navíc příjemný bonus.
 1. Vydrží opravdu dlouho. Určitě záleží, jak často si vlasy myjete. Ale menší šampuk nebo šampon budete při mytí 2× týdně dokupovat až za několik měsíců. Jen o něj musíte náležitě pečovat, třeba ho po každém použití pověsit na háček.
Praktický šampuk s provázkem k zavěšení. Zdroj foto: CanvaPraktický šampuk s provázkem k zavěšení. Zdroj foto: Canva

Jak ho vybrat aneb nejlepší tuháče v nabídce

Co vyhovuje vaší kámošce nutně neznamená, že musí vyhovovat i vám. A také pozor, jestli vám tuhý šampon/šampuk opravdu sedí, poznáte až po několika týdnech používání. Na co při výběru nezapomenout?

 • Na začátek si pořiďte šampon či šampuk v menším balení, případně požádejte o vzorek. Někteří výrobci ho nabízí například na lokálních trzích.
 • Řiďte se radami výrobce a typem svých vlasů i pokožky.
 • Osobně doporučuji myslet na to, že nevhodný výběr šamponu může způsobit vysušování pokožky hlavy a podráždění.

Šampon, nebo šampuk? V čem je rozdíl?

Není tuháč jako tuháč a každému bude vyhovovat něco jiného. V zásadě můžeme tyhle druhy šamponů rozdělit do dvou hlavních skupin:

 • Šampuky obsahují tenzidy, zpravidla sodium coco sulfate, které krásně vytvoří pěnu a vy máte pocit, že si vlasy opravdu myjete.
 • Tuhé šampony na mýdlovém základu vypadají a vyrábí se jako klasické mýdlo. Mají zásadité pH, po umytí s nimi jsou vlasy na povrchu drsnější a potřebují kyselý oplach. Někomu vůbec nevyhovují. Každopádně pokud se rozhodnete zkusit, dejte jim šanci alespoň pár umytí, protože vlasy si na ně potřebují zvyknout.
Tuhý šampon potřebuje zůstat v suchu, jinak rychle ubývá. Proto ho ukládejte na mýdlenku, osvědčila Tuhý šampon potřebuje zůstat v suchu, jinak rychle ubývá. Proto ho ukládejte na mýdlenku, osvědčila 

Bez obalu nerovná se přírodní

Všechny tuhé šampony se tváří ekologicky, což je pravda jen částečně. Samy o sobě jsou mnohem menší než tekuté, takže se jich do krabice a kamionu vejde mnohem víc, tudíž se spotřebuje méně paliva. Použije se také méně obalového materiálu, který se snáz recykluje. Plastové lahve se skloňují ve velkém… Pokud ale jedete v čistě přírodní kosmetice, čtěte složení a popisy od výrobce. Někteří mohou používat suroviny vyrobené synteticky, případně různé konzervanty a podobně.

Fakta o tuhých šamponech:

 • složení nemusí být přírodní,
 • mohou pěnit jako klasické tekuté,
 • když jsou zabalené v papíru, nejsou bezobalové.

Tuhý šampon: Opravdu přírodní a bez obalu

 • Alverde z drogerie DM má dva vlastní šampony, jeden mandarinkový s bazalkou a druhý kokosový. Oba jsou nemýdlové, přírodní a určené na normální vlasy. Cena je 149 Kč za kus.
 • Caltha je moravská značka. Dodává kosmetiku do bezobalových obchodů. Caltha šampony obsahují velmi zajímavé složky jako je vrba, síra, lopuch, přeslička nebo yucca. Opět si vyberte podle typu vlasů.
 • Kvitok Maca se zaměřuje na boj proti vypadávání vlasů.
 • Také značka Ponio vyrábí více druhů šamponů.
Různé barvy, různé vůně i účinky. Zdroj foto: CanvaRůzné barvy, různé vůně i účinky. Zdroj foto: Canva

Jak začít s tuhým šamponem na vlasy?

Pokud používáte klasické tekuté šampony, zpočátku se vyhněte těm úplně přírodním. Méně voní, méně pění a vlasy se pak nelesknou, takže si koledujete o zklamání. A byla by škoda tuháče na vlasy zavhrnout úplně!

Mně osobně se ze začátku osvědčily šampuky Lush, které jsou hodně barevné, zábavné a k osahání nové formy šamponu ideální. Pokud jedete v přírodní a lokální kosmetice, od této britské značky nejspíš rovnou upustíte a poohlédnete se po malých místních výrobcích.

Tuhé šampony pro začátečníka

 • Mezi tuhými šampony Lush si můžete vybrat, jestli chcete vlasům dodat objem nebo je jen provonět. Máme vyzkoušené, že splní, co slibují.
 • Nature Box má v nabídce tuhý avokádový nebo „mandlový“ šampon.
 • Foamie mají šampon Aloe You Vera Much, který voní po citrusech a prospívá hlavně suchým vlasům.
 • N.A.E. a jejich tuhý šampon Riparazione dodá péči poškozeným vlasům hlavně díky obsahu olivového oleje a bylinek.
 • Jihočeská značka Šumava forrest nabízí šampon pro křehké, lámavé a poškozené vlasy. Funguje výborně.
Pěnivost šampuků je stejná jako u běžného šamponu v lahvičce. Řada lidí ale přechází na tuhé šamponyPěnivost šampuků je stejná jako u běžného šamponu v lahvičce. Řada lidí ale přechází na tuhé šampony

Je opravdu levnější tuhý šampon než tekutý?

Záleží na skladování tuhého šamponu. Pokud ho necháte vyschnout na okně, vydrží vám třeba i půl roku. V takovém případě jste ušetřili nejen přírodu, ale také svoji peněženku. Tuhý šampon bohužel velmi rychle ubývá ve vlhku koupelny, zejména když ho máte v dosahu sprchy. Neosvědčila se mi ani kovová krabička od „Lush“, kde se hromadí voda. Tuháč za 250 Kč byl za dva měsíce pryč.

A ještě je tu jeden aspekt – můžete mít jako já tendenci plýtvat tuhým šamponem, zejména když obsahuje méně pěnivých složek. Tím pádem ho do vlasů mydlíte více, než je ho skutečně potřeba.

Kdy radši nepoužívat tuhý šampon?

Nejčastěji si na tuhé šampony stěžují ženy, které mají suché vlasy, barvené nebo jinak chemicky upravované. Přírodní tuhé šampony nestačí na výživu vlasů. Hříva je pak vysušená, elektrizující a těžko se rozčesává.

Pokud máte normální nebo mastící se vlasy, tuhý šampon rozhodně vyzkoušejte. Nenechte se ale nalákat za každou cenu a nesoustřeďte se tedy jen na formu. Podívejte se pořádně na složení a pro jaký typ vlasů se hodí. Může se stát, že v drogerii možná nenajdete ten pravý.

Tip na závěr: Začátečníkům v tuhé kosmetice bych doporučila vyzkoušet nejdřív tuhý kondicionér. Když vám nesedne, nadělá mnohem méně paseky než nepovedený šampon.

Který tuhý šampon nebo šampuk jste vyzkoušeli? Napište nám do komentáře, jak dopadlo vaše testování.

Autor: Monika

Minimalistka v dekorativní kosmetice, nadšenkyně do pleťových krémů. Nejraději testuje českou přírodní kosmetiku. Už deset let je věrná jablíčkům DKNY.

Nejčtenější