Velký test: Která matná rtěnka vydrží nejvíc?

Matnou rtěnkou si nikdy styl nezkazíte, ale najít takovou, která skutečně rovnoměrně drží na rtech, nevysušuje a neobtiskává se, je běh na dlouhou trať. Abychom vám usnadnili detektivní práci, otestovali jsme několik drogeriových bestsellerů. Jak dopadly?

7. Uma Cosmetics Matte Lipgloss, odstín Vanilla Fantasy

Cena: 159,– Hodnocení: 2/5

Pozor! Nenechte se zmást názvem Lipgloss. Rozhodně totiž nejde o klasický lesk, ale pigmentovanou matnou rtěnku, což je vážně velký rozdíl.

U této rtěnky nás mile překvapila krycí vlastnost. Hned po nanesení je rtěnka lesklá a na zaschnutí je potřeba počkat zhruba dvě minuty. Bohužel ale s ní schnou i vaše rty, takže pokud máte sebemenší problém s hydratací, tahle rtěnka ho ještě zhorší. Další slabinou je aplikátor, nabaluje se na něj zbytečně moc produktu a nemaluje moc přesně. Testovaný odstín je pěkně sytý, rozhodně není pro stydlivky!

6. Maybelline Color Sensational Powder Matte, odstín 05 Cruel Ruby

Cena: 160,– Hodnocení: 2/5

I když jsem ji předem pokládala za jednoho z favoritů testu, byla jsem v šoku z toho, jak moc je tahle rtěnka suchá. Abych ji dostatečně nanesla na rty, musela jsem na ni dost zatlačit. Od toho se přímo odvíjí taky naprosto katastrofální hydratace rtů. Hned po nanesení vysušuje a máte-li už tak trochu šupinky, pod nánosem Color Sensational Powder Matte ještě vyniknou.

Pozitivně hodnotím příjemnou svěží parfemaci, zajímavý temně rudý trendy odstín a poměrně dobrou výdrž.

5. alverde naturkosmetik Mat Lipstick, odstín 10 Red Kiss

Cena: info o ceně v DM drogerii Hodnocení: 3/5

Popravdě… jsem k bio značkám trochu skeptická. Kvůli nechemickému složení totiž bývá stálost a pigmentace o něco slabší, tak jsem byla zvědavá, jak bude fungovat tahle matná rtěnka v tužce. Na rozdíl od ostatních vzorků v testu se liší nejen typem obalu, ale taky účinkem. Jiné byly po aplikaci spíš krémové a lehce lesklé, tato bio rtěnka je však matná už zpočátku.

Díky tvaru vysouvací tužky se s ní skvěle pracuje, hezky konturuje rty. Musíte se ale snažit konec rtěnky moc nezaoblovat, protože pak je příliš tlustý a s precizností je to horší. Výdrž rtěnky taky zklamala. Pokud se s rtěnkou na rtech nasvačíte, v okamžiku, co dojíte, nebude po ní moc památky. Slušně hydratuje, ale rozmazává se na okrajích rtů. Moc se mi líbil netradiční odstín tmavé červené, dá se použít také jako krémová tvářenka.

4. Max Factor Colour Elixir Marilyn Monroe rtěnka odstín 01 Ruby Red

Cena: 195,– Hodnocení: 4/5

Rtěnka v rudém odstínu, která je inspirovaná božskou MM? Tak na tu jsem se opravdu těšila. Barva je dokonale výrazná a textura navíc krémová, takže se snadno nanáší a dobře se s ní dodržují kontury rtů. Chvilku zasychá, ale pak příjemně zmatní. Nevysušuje, naopak rty hydratuje, díky čemuž vypadá pěkně.

Mínusem je výdrž. Ta je slabá, proto je potřeba líčení v průběhu dne obnovovat, jinak na rtech zůstane jen nehezká rozpitá kontura. Rozhodně je potřeba mít rtěnku po ruce v případě, že hodláte jíst a pít, pak si její úprava žádá velkou pozornost.

3. Bourjois Rouge Edition Velvet, odstín 10 Magni-fig

Cena: 214,– Hodnocení: 4/5

Francouzská značka Bourjois patří v rámci drogerkových značek k těm dražším, zato nabízí o něco vyšší standard. Hned po otevření rtěnka překvapí nezvyklým tvarem, který se přizpůsobuje rtům, a usnadňuje tak precizní nanášení. Rtěnka také nádherně voní – stejně jako klasické staré rtěnky našich babiček, a skvěle hydratuje (hlavně těsně po nanesení).

Rouge Velvet je tak krémová a měkká, že se při nanášení až rozpouští na rtech, a tak snadno přetáhnete, rozmáznete. I když mám v líčení rtů dobrou praxi, musela jsem několikrát zasahovat vatovou tyčinkou.

2. Maybelline Superstay Matte Ink, odstín 05 Loyalist

Cena: 247,– Hodnocení: 4/5

Newyorská stálice na kosmetickém trhu znovu dokazuje, že i za rozumnou cenu lze v drogerii sehnat kvalitní kousky. Krémová tekutá matná rtěnka s precizním aplikátorem, který vídáme i u luxusních brandů (tvar oka), zahalí vaše rty do sytých barev. Pigmentace je opravdu silná, proto neuspokojí ženy toužící po nenápadném líčení. Barva se dá krásně vrstvit, takže pokud chcete silnější efekt, neváhejte po zaschnutí (to trvá cca minutu) nanést ještě jednu vrstvičku, nemusíte se bát nevzhledných žmolků.

Co nás vysloveně šokovalo, je výdrž rtěnky. Nejdéle na okrajích rtů, ze středu ale mizí až po 4 hodinách. Drží tak urputně, že ji i těžko odlíčíte. Pokud si ji stejně jako já nanesete na hřbet ruky na zkoušku odstínu, počítejte s tím, že se vzorku nezbavíte ani drhnutím vším možným. Stopy na ruce byly patrné i po několika dnech! Hydratace rtů je spíš podprůměrná a za nedostatek považuji i podle mě příliš výraznou vůni (něco mezi kokosem a vanilkou).

1. Rimmel London, Stay Matte, odstín 500 Firestarter

Cena: 119,– Hodnocení: 5/5

Ostře červená tekutá rtěnka, která je zároveň nejlevnější z našeho testu, nás v pozitivním slova smyslu dostala. U rimmerlovských rtěnek jsem zvyklá na to, že nechají dobrý první dojem, ale s výdrží a pigmentací je to o něco horší. Tady je to trochu jinak. Pigmentace téhle matné tekuté rtěnky je až zarážející, vyrovná se i luxusním kouskům. I když je matná, zanechává lehce krémový finish a drží rtům přiměřenou hydrataci více než dvě hodiny.

Stačí nanést jen jednu vrstvu, pokud jich dáte víc, může se stát, že barva na rtech začne trochu žmolkovatět. Parfemace mi trochu vadila, přijde mi moc syntetická a navoněná. Aplikátor je skvělý, protože se s ním dobře vykreslují detaily. Rtěnka jde dobře odlíčit, ale pokud s ní hodně jíte a pijete, může se na okrajích rozmazávat.

Autor: Adéla Vedralová

Kosmetika je Adélin velký koníček, proto se na Arome cítí jako ryba ve vodě.

Váš příspěvek
Lucy Liu 18.06.18 14:01

Nadchla mě Maybelline color sensational matte - je matná a přitom dostatečně sytá s perfektním krytím. Navíc se s ní i snadno pracuje :lipstick:

Maritha 31.05.18 14:13

Mam nekolik 3 odstiny od Bourjois Rouge edition velvet a vydržím neskutečně dlouho. Navic dobre hydratuje

TEREZAblog 23.05.18 16:31

Já mám ráda z matných řad rtěnky od Bell, Sephora lipstain a Powerlips fluid od Nuskin, nejsou to sice přímo drogeriové značky , ale snad nevadí :-) Od Rimmelu mám ráda 107 z řady Kate, rtěnky jsou v červeném obalu , ale název si nevybavím :-D Měla by být matná, ale zdá se mi spíš semimatná :-)

ijáček 09.05.18 21:50

Na mně nejdéle vydrží Sephora 13.

hankaname 09.05.18 11:49

Škoda, že jste do testu nezařadily Rimmel Lasting Finish by Kate, tady na Arome má samé dobré hodnocení a zajímalo by mě, jak by mezi výše zmíněními produkty uspěla.

Jinak Rimmel Stay Matte mám doma a můžu potvrdit, pigmentace je top :palec:

TerkaCoffeeBooks 09.05.18 08:48

Souhlasím s Maybelline Superstay Matte Ink. V drogérii jsem ji zkusila na hřbet ruky, nešla pořádně dolů, ještě dva dny poté jsem viděla na ruce flíček :)

EmmaLark 08.05.18 11:40

Není sice v článku, ale já jsem byla nejvíce spokojená s Maybelline Color Drama. Je to rtěnka v podobě tužky na rty. Mám ji snad věčnost a skoro nic mi neubylo. Dělá super rty a výdrž je úplně neuvěřitelná. Ještě jsou fajn 16h Lip Dermacol. Ta mi ale nešla smazat ani po drhnutí při odličování.

Přidat komentář

Nejčtenější