Yves Saint Laurent: Kouros Eau d'Été 2006

Doufám, že píšu recenzi ke správné vůni; Kouros Eau d'Été je jedna z těch, které vycházejí každý rok v pozměněném složení a balení a brzo budou nejspíš tvořit nekonečnou řadu. Barva i provedení flakonu nicméně souhlasí a tak se do toho pustíme.

Zajímalo by mě, kdo zařadil Kouros 2006 mezi pánské vůně. Ani při největší snaze na ní nenacházím nic pánského; je to jemná aldehydovka s květinami. Možná je to posun daný moderní dobou; leckdo neváhá označit dámské aldehydové vůně (je jich kromě notora No. 5 na trhu dosti pomálu) za dědečkův Pitralon jen proto, že jsou to zkrátka aldehydové vůně. Jako milovnice této skupiny bych si Kouros 2006 koupila hned (kdyby mi na něj někdo dal tu tisícovku, kterou jsem utratila za vzorky a miniatury).

Začátek je tradičně ostřejší, objeví se v něm na chvíli i nějaké ty byliny; ihned nastoupí typická aldehydová mýdlovost a za chvíli se do ní vkrade špetka voňavého jasmínu. Nebo co to je. Aldehydy rozmazávají kontury květin a stejně dobře by to mohla být i jiná květina, každopádně je to nějaká květina. Základ je také jemný, trošku hebkého dřeva - a pořád aldehydy. Jestli bych vůni doporučila skutečně na léto, to si netroufám odhadnout - teď je prosinec a tím pádem to vyzkoušet nemůžu - nejdřív bych to určitě otestovala. Jako celek je Kouros 2006 poměrně lehký, výdrž je taková střední, podle toho, jak štědře nanesete.

Podobných vůní v současnosti moc nenajdete, jak už jsem řekla; kromě No. 5, který je ovšem výrazně květinový a poměrně sladký, je tu Rive Gauche, ta je zase naopak suchá a břitká jako podzimní vítr. Někde uprostřed mezi nimi je třeba White Linen. Krásná, ale v parfumeriích prakticky nedostupná klasika je Arpège .
Všem milovnicím i milovníkům aldehydů doporučuji tento nenápadný, zrádným odpudivým ‚eau d‘été/summer' stigmatizovaný klenot z pánského regálu vyzkoušet :)

Autor: Ada

.

Témata článku

Nejčtenější