Yves Saint Laurent: Kouros

Prosím všechny čtenáře, kteří nemají rádi vůně typu ‚to smrdí jako můj pradědeček‘, aby recenzi opustili.
Kouros - po našem kúros - je řecký výraz pro mladíka; Homér tímto termínem označoval mladé vojáky. Zároveň se tak říká sochám mladých mužů z archaické periody starověkého Řecka. Kúros byl buď dřevěný nebo mramorový, zásadně nahý, jen někdy měl boty a opasek.

Sochaři se při tesání kamenných jinochů inspirovali tehdejším egyptským uměním; mladíci proto měli trochu strnulé držení těla, podobné sochám egyptských faraónů, ruce rovně podél těla a často kráčeli kupředu, což bylo opět typické pro sochy faraónů. Proč si Yves Saint Laurent vybral pro vůni zrovna takové jméno je tím pádem jasné - kdo by si nepřál vonět jako řecký krasavec s mramorovými svaly? Inspiraci Řeckem najdete i ve tvaru flakonu a vzoru na krabičce.

Dneska působí Kouros - kořeněná a dřevitá chypre - jako z jiného světa. Velmi výrazný větvičník s mýdlovými (aldehydy?) podtóny válcuje dobrou půlhodinu všechno ostatní, ale potom se Kouros rozvoní a ke slovu se dostane i koření a dřevo (ve složení žádné uvedené není, ale bude tam obvyklá klasika - cedr, santal, všechno jemně a s mírou), to vše podmalováno nasládlou, teplou ambrou.

Pokud budete Kouros zkoušet, nenechte se tím začátkem odradit, je prostě ostřejší, ovšem pak se to už jenom zlepšuje; mně se vůně nejvíc líbila tak po dvou hodinách, kdy se větvičník ztlumí na minimum a na kůži zůstane neuvěřitelná sexy kombinace ambry, koření a extraktu vydestilovaného z kůže svalnatého mládence.

Bohužel do současné doby, která chce všechno hned, se Kouros moc nehodí, opravdu to chce počkat aspoň půl hodiny, než poleví nesmlouvavý chyprový úder (tj. ten napitralonovaný pradědeček), a další hodinku do rozvonění do erotické aury mužného samce. Následuje ovšem mnohahodinová výdrž ve stále dokonalé, harmonické podobě; kolik svěžích vůní se tím může pochlubit?
Máte-li svěženkovou fázi za sebou a chcete něco klasického, ale přitom nadčasově mužného, zkuste Kouros. Bude se vám líbit zvláště tíhnete-li k chypre kompozicím, třeba Terre d'Hermes, a nevadí vám těžší, výraznější vůně. Na léto zvolte raději některou odlehčenou verzi.
Kouros určitě nekupujte naslepo - názory na tuto vůni se značně různí, někdo si ji pochvaluje jako úžasnou klasiku, jiní ji označují za totální smrad a nacházejí v ní pachy všech možných tělesných tekutin, potem počínaje a močí nekonče. Vyzkoušejte v některé parfumerii (mají ho skoro všude) a pokud se vám nebude líbit, zkuste Body Kouros, krásné moderní koření.

Autor: Ada

.

Témata článku

Nejčtenější