Yves Saint Laurent: Kouros

Prosím všechny čtenáře, kteří nemají rádi vůně typu ‚to smrdí jako můj pradědeček‘, aby recenzi opustili.
Kouros - po našem kúros - je řecký výraz pro mladíka; Homér tímto termínem označoval mladé vojáky. Zároveň se tak říká sochám mladých mužů z archaické periody starověkého Řecka. Kúros byl buď dřevěný nebo mramorový, zásadně nahý, jen někdy měl boty a opasek.

Sochaři se při tesání kamenných jinochů inspirovali tehdejším egyptským uměním; mladíci proto měli trochu strnulé držení těla, podobné sochám egyptských faraónů, ruce rovně podél těla a často kráčeli kupředu, což bylo opět typické pro sochy faraónů. Proč si Yves Saint Laurent vybral pro vůni zrovna takové jméno je tím pádem jasné - kdo by si nepřál vonět jako řecký krasavec s mramorovými svaly? Inspiraci Řeckem najdete i ve tvaru flakonu a vzoru na krabičce.

Dneska působí Kouros - kořeněná a dřevitá chypre - jako z jiného světa. Velmi výrazný větvičník s mýdlovými (aldehydy?) podtóny válcuje dobrou půlhodinu všechno ostatní, ale potom se Kouros rozvoní a ke slovu se dostane i koření a dřevo (ve složení žádné uvedené není, ale bude tam obvyklá klasika - cedr, santal, všechno jemně a s mírou), to vše podmalováno nasládlou, teplou ambrou.

Pokud budete Kouros zkoušet, nenechte se tím začátkem odradit, je prostě ostřejší, ovšem pak se to už jenom zlepšuje; mně se vůně nejvíc líbila tak po dvou hodinách, kdy se větvičník ztlumí na minimum a na kůži zůstane neuvěřitelná sexy kombinace ambry, koření a extraktu vydestilovaného z kůže svalnatého mládence.

Bohužel do současné doby, která chce všechno hned, se Kouros moc nehodí, opravdu to chce počkat aspoň půl hodiny, než poleví nesmlouvavý chyprový úder (tj. ten napitralonovaný pradědeček), a další hodinku do rozvonění do erotické aury mužného samce. Následuje ovšem mnohahodinová výdrž ve stále dokonalé, harmonické podobě; kolik svěžích vůní se tím může pochlubit?
Máte-li svěženkovou fázi za sebou a chcete něco klasického, ale přitom nadčasově mužného, zkuste Kouros. Bude se vám líbit zvláště tíhnete-li k chypre kompozicím, třeba Terre d'Hermes, a nevadí vám těžší, výraznější vůně. Na léto zvolte raději některou odlehčenou verzi.
Kouros určitě nekupujte naslepo - názory na tuto vůni se značně různí, někdo si ji pochvaluje jako úžasnou klasiku, jiní ji označují za totální smrad a nacházejí v ní pachy všech možných tělesných tekutin, potem počínaje a močí nekonče. Vyzkoušejte v některé parfumerii (mají ho skoro všude) a pokud se vám nebude líbit, zkuste Body Kouros, krásné moderní koření.


Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek

Reklama

soigia 26.10.15 13:50

Zacnu stejne jako mono ostatnich: tedy, kdyz jsem Kouros zkousel poprve......, okamzite jsem vedel, ze tu vuni odnekud znam. Ano, pripominalo mi to BARBUS - mydlo na holeni co jsem nafasoval prvni den na vojne. Je pravda, ze na holeni to nikdo moc nepouzival, ale bylo to vyborne na cisteni tenisek. Takze, vune by mi sama o sobe ani tak nevadila, ale ty asociace......
Nicemene, po precteni mistnich nazoru jsem tomu dal jeste jednu sanci a strikl trochu na tricko ve kterem jsem sel druhy den behat. Byl to docela risk, ale oplatilo se. Druhy den tricko nejen vonelo, ale dalo se s tim i behat. Jsem ten typ co si na sportovni hadry neda par dni sahnout a az kdyz je to neunosne, tak to jde do pradla - tedy radeji rovnou do pracky. Tu vuni jsem citil cele tri nebo ctyri dny a jak to slablo bylo to lepsi a lepsi. Drevite a korenene tony prevazily nad tim co Ada nazyva mydlovymi aldehydy - a kompozice odhalila sve kouzlo.
Tahle vune si mne sice na rozdil of Terre d'Hermes neziskala, ale jsem ochoten pripustit ji jisty puvab ke kteremu se budu obcas vracet. Podle mne z ni nejsou citit zadne telesne tekutiny, ale ani se mi nezda jako „eroticka aura muzneho samce“ - to mi pride az jako „nadprahova“ reklama. Ale, co nos, to jiny vjem a zejmena damy to mohou mit upne jinak. Takze, za mne doporuceni zni: Nebat se toho, u teto vune je to o tom jak se s ni clovek nauci pracovat - mene je nekdy vice a trpelivost prinasi ruze......

Tomczech 11.12.14 11:01

Perfect

Tahle vůně není na první dojem moc vábná, ale jedna z mých nejoblíbenějších. Znovu si ji kupuji a můžu jen doporučit. Ne pro lidi, kteří se za něčím ženou ale pro ty, kteří mají rádi hlavně dřevitou, kořeněnou vůni. Tak hurá do toho. ;)

Pafqua 29.06.10 18:00

Já se z téhle vůně můžu zbláznit (v jen tom nejlepším slova smyslu), kdo si na ní z pánů troufne, tak před ním sundavám klobouk (a dost možná i ledasco dalšího)

Sára 14.10.09 10:06

Pro mě podoba s Banditem od R. Pigueta, takže sice nenositelný ale zajímavý.

plevanka 06.07.09 14:27

Smrad wc záchodů ve vlacích a na nádražích šmrncnutý nějakým levným wc osvěžovačem z Penny. To je to nejhorší co jsem za mou parfémovou kariéru cítila!!

Pepiq 05.07.09 19:33

nekdy mam pocit, ze se lidi boji sdelit svuj skutecny nazorm jen proto, ze se jedna o vuni od YSL, za mne a me zname rikam jedno - tahle vune, je nesnesitelna!!!! a nevim jak voni urinal cakes ve vasich mestech, ale u nas sem ani z jednoho necitil kouros!!

Myskamauska 23.05.09 00:43

Ten začátek je pro mě k nepřežití,takže už mě ani nezajímá konec.

Kochichice 14.03.09 20:04

taky se hlásím. Postříkala jsem v Douglasu papírek (přes zjevný odpor prodavačky, která neprofesionálně pravila, že to smrdí jako moč). Hm. Papírek jsem přinesla domů a voněl nádherně. VONĚL. Jsem z té vůně unešená a světe zboř se, uchvátila i mého milého. Přijde nám to jako jedna z mála skutečně pánských vůní.

evixx 13.01.09 21:11

… tak si zkus představit mne,… mně sedí :-)

George 19.12.07 14:30

Když jsem tuto vůni testoval poprvé, po aplikaci jsem si byl jist, že je tester prošlý. Ani mi nenapadlo, že to ta vůně může myslet vážně. :) Když jsem zkoušel podruhé, v jiné parfumérii, výsledek byl naprosto stejný. Uvědomil jsem si, že to asi opravdu tak má být. Jediné pozitivum vidím v trvanlivosti. Avšak pro mě ty hodiny, co na mé kůži Kouros držel, byly utrpením. Možná je to mojí kůží, ale na mě tato vůně smrděla od začátku až dokonce. Cítil jsem sice, určité změny, možná i k lepšímu. Ale pořád to byl smrad. Terre d'Hermes je můj oblíbený parfém a podle mne, má s tímto jen málo společného. Nedokážu si ani představit člověka, kterému by tato „vůně“ sedla. Toť můj názor…třeba mi ukamenujte. :D

Přidat komentář

Nejčtenější