PÍSKOMIL

Lyonella 22.4.08 00:04

PÍSKOMIL

Máte někdo zkušenost s chovem pískomilů? Měli jsme dva. Ještě včera. Dnes jeden umřel. Obrečela jsem ho jak malá holka. Mě hlavně zajímá, jak bude snášet nepřítomnost druha ten žijící… jsou, vlastně byli, spolu odmala.
Nejvíc mi rve srdce to, jak to ponese dcera, která se vrátí ve středu ze školy v přírodě.
Jsem děsná cíťa, asi.

Stránka:  1 2 Další »
Ada 22.4.08 08:32

No co, obrečí to holt taky… a zbytek vyřeší čas. Já taky potkany oplakávám, nic si z toho nedělej :)

V pískomilech se nevyznám, takže neporadím, ale obecně se hlodavci (a vlastně zvířata vůbec) dělí na sociální a samotářská. Sociální zvíře je např. potkan nebo myš, samotářský je křeček. Sociální zvíře trpí, nemá-li společnost stejného druhu, samotářské naopak trpí, když mu do teritoria cpeme „kamaráda“.

Arome Šárka02 22.4.08 09:43

Ha, co tady se člověk nedozví. Taková jednoduchá věta a člověk hned ví která bije. Ve Zverimexu mě pokaždé přemlouvali, aby všechna zvířátka měla kamaráda. A já se pak doma divila, jak se mi to v tom akvariu pere :)

ippolita 22.4.08 11:34

Lyonella: priatel ma dvoch, su to strasne, ale strasne mile a priatelske tvory. take male zazraky. velmi rychlo im bije srdce, a lahko sa vystrasia rychlym pohybom niekoho, az tak ze im to srdiecko moze prasknut. preco ten vas umrel? je mi to luto. vraj sa dozivaju len tak 3-4, niekedy az 5-6 rokov, co je smutne.

Ada 22.4.08 13:43

To „prasknuté srdíčko“ je šok - někteří hlodavci + králíci mají velice nízkou odolnost proti stresu a opravdu jim stačí uleknutí nebo jiná extrémně stresová situace, aby dostali šok (pokles krevního tlaku, zvýšení tepu, selhání krevního oběhu) a uhynuli.
Je to problém třeba po operacích, když se morče probouzí z anestezie, musí kolem něj být šero a naprostý klid.

Lyonella 23.4.08 00:06

To právě nevím, proč umřel.. Byl mu jen rok. Jeden den byl apatický, nejedl, téměř se nehýbal, jen spal.. a druhý den, když jsem přišla z práce, bylo po něm. A pískomilové jsou fakt skvělí, jak píše Ippolita, máme ještě dva džungarský křečíky - samotáře :-), a ti jsou fakt hloupoučtí. Ale roztomilí.

Ylang 23.4.08 18:46

taky mám tyto úžasné stvořeníčka a nedám na ně dopustit (ikdyž nejsou tak ochočitelní jako třeba potkani, tak jsou to prostě supr zvířata). bohužel s tím snášením odchodu kamaráda neporadím - nemám s tím ještě zkušenost a taky doufám, že v blízké době mít nebudu (kluci jsou dva roky staří). a držím moc pěsti ať to dcera zvládne co nejlíp a taky ty se drž až jí to budeš říkat…
jinak pískomilové jsou kontaktní zvířata, ale možná by pro něj byl větší stres dát mu tam druhého kámoše, už by se nemuseli snést (což se u pískomilů stává bohužel, stačí dát jednoho na týden ze zdravotních důvodů na samotku a už to zavání tím, že ho nadobro vyhostí ze smečky a začnou se rvát…)

ippolita 23.4.08 22:55

no, priatel niekde cital,ze ak jeden z dvojice umrie, je dobre dat druhemu kamarata (samozrejme totho isteho pohlavia), a to postupne - najprv na niekolko (3-4) dni len tak na pozorovnie sa jeden druheho cez nejaku priehladnu stenu do tej istej klietky, aby sa videli ale boli oddeleni. potom sa moze stena pomaly odobrat.

zdensy 24.4.08 16:35
Ada píše:
To „prasknuté srdíčko“ je šok - někteří hlodavci + králíci mají velice nízkou odolnost proti stresu a opravdu jim stačí uleknutí nebo jiná extrémně stresová situace, aby dostali šok (pokles krevního tlaku, zvýšení tepu, selhání krevního oběhu) a uhynuli.
Je to problém třeba po operacích, když se morče probouzí z anestezie, musí kolem něj být šero a naprostý klid.

S tím morčetem po anestezii, dávala jsem ho zbaleného v plíně a v krabičce na vlažnou plotýnku, aby mu nechladly ťapky. Už je to sice pár let, ale dodnes mě to bere u srdce, doktor mu dal narkózu na moji žádost, že jsem byla přesvědčená, že má v krku hoblinu. Nedokázal mu tlamku rozevřít tak, aby bylo něco vidět, rentgen ji v krku ukázal a on mi tvrdil, že to jsou další zuby, chudák zvíře. Přežil pak asi ještě týden. A poučení pro mě - od té doby už jsem nikdy na podestýlku nepoužila dřevěné piliny, ale kukuřičnou drť.
Ado, morče je společenské nebo samotář? V přírodě určitě společenské, ale kamaráda do bedny asi moc nechce? :) Jeden čas jsme měli dvě, ale často se honili a ječeli jak posedlí :D

Ada 24.4.08 17:07

Morče je společenské. Ale vzájemné vztahy ovlivňuje spousta faktorů (místo, jak si ti dva padnou do oka, temperament, kdy se seznámili atd.).

janas 24.4.08 17:17

Zvířátka mají asi mezi sebou vztahy jako lidi - někdy si nepadnou do oka a někdy jo. Známí mi dávají na hlídání své kocoury, když jedou pryč a můj Matýsek s jedním je velký kamarád a druhého nesnáší a syčí na něj. (Všichni jsou kastrovaní.)

Lyonella 2.10.08 18:08

To je náš miláček Moony, kterému umřel druh. Snášel to velmi statečně.Kamaráda už jsme mu nepořídili, ale zato se mu dostatečně věnujeme.

""http://img.enter4u.eu/th/CIMG1419fbaf.JPG:http://img.enter4u.eu/…1419fbaf.JPG

""http://img.enter4u.eu/th/CIMG1425fcvl.JPG:http://img.enter4u.eu/…1425fcvl.JPG

""http://img.enter4u.eu/th/CIMG14159sm2.JPG:http://img.enter4u.eu/…14159sm2.JPG

chavah 2.10.08 18:14

tento článek mi nahnal slzy do očí

kdo má doma zvířátko, ten pochopí…

http://sip.denik.cz/…spalte-mi-pe … 81001.html

Myskamauska 2.10.08 18:17

Ježíši,ten je ale nádherný :D To není zdvořilostní kompliment,ale pravda. :wink:

Strašně roztomilej čumáček,fakt závidím. :D

Lyonella 2.10.08 18:30

Myško, já vím. :D Děkuju. Škoda, že se nedá pomuchlovat, ale jinak po nás leze a běhá po bytě a vždy se vrátí. :lol:

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek