Šedý trh - přelepené kódy atd.

Ada 27.01.09 15:22

Šedý trh - přelepené kódy atd.

Jelikož se tady teď hodně mluvilo o parfémech s vyřezanými a přelepenými kódy, zkusila jsem o tom něco vyhledat. Nejsou to padělky, ale pocházejí z tzv. šedého (paralelního) trhu. Není ilegální, proto šedý a ne černý.

Čárový kód na krabičce a někdy i na flakonu slouží k identifikaci parfému - odkud byl vypraven a kam měl dojít. Jenže někdy obchodník, který parfémy od výrobce nakoupí, část várky nebo celou prodá někam jinam. Typicky jdou parfémy někam na východ (do arabského světa), do Panamy, možná i do Honkongu nebo do Číny (o tom jsem sice zmínku nenašla, ale na některých krabičkách jsou čínské nápisy) a odtud pak do Evropy nebo do USA. Aby se zahladily stopy, vyřežou se v „překladišti“ kódy. Takže pak třeba YSL nemůže říct: „tyhle parfémy měly jít do Dubaje a vy jste je klidně přeprodali do Ameriky, jak to?“
Někdy parfémy na šedý trh pošle i prestižní parfumerie - nakoupí jich hodně (za to dostane od výrobce slevu, nějaké bonusy, dárky…), ale protože by to neprodala, nechá si jen část a zbytek zase za velkoobchodní cenu pustí na šedý trh. Vydělá na tom v konečném důsledku víc.
(Takže jestli vám některé shopy tvrdí, že parfémy byly původně určené pro západní trh, možná nekecají - velká řetězcová parfumerie ve Francii nebo Německu nakoupí várku parfémů a část pošle do světa. O chování řetězců si jistě neděláte iluze.)

Dalším fíglem je využívat rozdílů v měnových kurzech - nakoupit někde levně a prodat jinde dráž, nebo nakoupit při slabém dolaru, chvíli počkat a prodat, až bude silnější. Globální ekonomika je holt globální ekonomika.

Výrobci to samozřejmě neradi vidí, protože by chtěli, aby se parfémy prodávaly jen v nóbl parfumeriích a ne v kdejakém online krámku či drogerii. Kazí to image a tím pádem i ceny, protože zákazník si řekne, když si můžu Opium koupit za pět stovek tady v tom e-shopu, proč mi ho v parfumerii cpete za patnáct stovek a tváříte se, že je to nějaký luxus?" Na druhou stranu údajně většina výrobců neprotestuje moc vehementně a mhouří nad šedým trhem oko, konkurence je tuhá a každý prodaný kousek se počítá.

Ze šedého trhu se můžou vůně dostat i do krajin, kam by je výrobce přímo neprodal, protože by to pro něj nebylo finančně zajímavé. Takže to může být zase výhoda pro nás.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »

Reklama

Ada 27.01.09 15:29

A ještě k vůním, které někde koupíte a zdá se vám, že voní podezřele slabě: k tomu jsem bohužel nic moc nenašla, jen jednu domněnku, že by mohlo jít o staré zásoby, které si nějaký padělatel naředí a zabalí. Tj. že by výrobce někomu prodal cisternu parfémového základu a ten dotyčný by si s tím pak dělal co chtěl; výrobci se teď musí řídit novými pravidly EU, vyhazovat spoustu zakázaných složek, takže se houfně reformuluje a co se starými zásobami, že? Ale je to takové přitažené za vlasy, takže bych na to moc nespoléhala.
Na vině může být opravdu reformulace (nový parfém už získáte z nové várky, kdežto ten předchozí byl ještě ze staré), nebo si váš nos zvykl, nebo znáte vůni ze vzorku, který se aplikuje jinak než vůně z rozprašovače. Špatným skladováním by to být nemělo, při špatném skladování parfémy spíš kysnou a mění vůni, než že by slábly - i když můžou být výjimky, viz případ zezelenavšího a zeslábnuvšího Angelu.

Catananche 27.01.09 15:56

Ado, děkuji za vysvětlení! Nechápala jsem, proč někdo vyřezává kódy z nichž stejně spotřebitel nic nepozná. Tohle zní logicky a ne až tak tragicky… :D

1Miru 27.01.09 16:03

…To je dobrý!…

  • myslím, že teď si většina z nás oddychla!!!


Díky Ado!! :P

Ingrid 27.01.09 16:43

Protože mám kamarádku,která žije trvale v zahraničí a donedávna se distribuci parfémářského zboží pohybovala,vím,že tohle jsou fakta a tímto Adě děkuji,že je bez zbytečného přikrašlování popsala a zabránila tím různým dohadům a spekulacím,sama jsem si to netroufla napsat,protože to přece jen byla informace z druhé ruky a dostala se ke mně přes několik dalších lidí,nyní to mám i já potvrzeno.Dík.

hafik 27.01.09 17:01

Aduš, děkujeme za objasnění šedého trhu - jak holky psaly, oddechly jsme si asi všechny :D

Irena 27.01.09 20:28

Aduš, díky za osvětu a pohled do zákulisí. Zajímavé téma!!!

Venus 01.02.09 15:04

:shock: Tak to se mi taky ulevilo. :D Aspoň trochu to obnovilo moji důvěru v internetové obchody. :)

Fleur 19.02.09 22:25

Také jsem ráda, že je pro podobné praktiky racionální vysvětlení, to ale neznamená, že se mi to líbí. Představa, že tu vůni zbytečně obracela v rukou řada lidí, vyřezávali kód, to místo případně přelepovali, znovu balili do celofánu, možná i zbytečně vozili po celém světě…:roll:

Zákazníka by na to mohli alespoň upozornit.

jarvika 04.03.09 20:00

Nevím, to sice vysvětluje, proč jsou vyříznuté čísla, ale nijak to nevysvětuje, proč je smazáváno datum expirace. Člověk se pak bojí, že opravdu může být parfém prošlý.

hafik 04.03.09 20:10
jarvika píše:
Nevím, to sice vysvětluje, proč jsou vyříznuté čísla, ale nijak to nevysvětuje, proč je smazáváno datum expirace. Člověk se pak bojí, že opravdu může být parfém prošlý.

To datum expirace by podle mě nemělo být vyříznuto !!

Catananche 04.03.09 20:25

Vždyť to se na parfémech neuvádí :? Nebo se pletu?

Vera 04.03.09 21:46

Třeba Mira Bai ji měla, dřív, nevím jak teď a taky ten duhový Jovan, spousta jich má natištěná čísílka, takže podle nich se to asi určit dá, když se zná kód, jednou jsem volala asi do L'Orealu kvůli trvanlivosti krému a když jsem to číslo přečetla, řekli mi rok, je to dělané složitě, takže např. 8 rozhodně nebyla rok nebo měsíc ani trvanlivost, je mi záhadou, proč tak důležitou informaci tají, ještě že aspoň na jídle se jí člověk většinou dopátrá :roll:

verunka2201 10.03.09 10:26

Tak ono už se vyplatí vyřezávat kódy i u miniaturek?? :shock: Včera mi přišla jedna od britského prodejce koupená na ebayi, a zespodu na krabičce černá nálepka, pod ní obdélníkový „kráter“… :?

Hailstone 07.06.09 19:13

Kdyby dacani vyřezávali jen s krabiček. Došel mi celofánem krásně zabalený Paco Rabane Pour Elle. Bohužel vyřezaný , přelepený kód. To by mi nevadilo. Ale museli ho odstranit i z flakonu. A to udělali fakt moc krásně :roll: :roll: hezky ho obrousili. :roll:

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »

Reklama

 Váš příspěvek

Reklama


Reklama