Mých 10 + 2 vůně na konec roku

Jako každé dítě jsem Vánoce milovala. Nebyla škola, televize vysílala na obou programech už od rána a ty dvě kila pomerančů, mandarinek a banánů jsme si s bratrem rozpočítali naprosto přesně. Ano, to byla nezapomenutelná léta 70., doba mého dětství a mládí.

V době dospívání jsem k těmto svátkům zaujala vztah poněkud ambivalentní (odvážně revoltovat jsem dokázala jednou, když jsem nesnědla ani jediný kousek cukroví). Vždy mi vadily vánoční „musy“, ale vlastně jsem se jim dlouho nedokázala postavit.

A tak jsem v mrazu myla okna, pekla dvanáct druhů cukroví, distribuovala je po příbuzenstvu (tak jako ty to my nedokážeme!) a na Štědrý den usínala v půl deváté večer uprostřed hromady papírů se Santou a jeho soby. Nakolik je stáří moudré se neodvážím takhle od stolu říci, každopádně s přibývajícími léty jsem vánoční zběsilost dostala hodně pod kontrolu.

Pojďme se tedy společně podívat, co nám poslední týdny roku nabízejí, a dovolte mi, abych se zmínila o vůních, které mi s tímto obdobím souzní.

1. De Profundis (Serge Lutens)

Co je to advent, ví dneska alespoň rámcově i ten největší bezvěrec. Začátek církevního (liturgického) roku, období před vánočními svátky. Jeho délka prošla jistými změnami a ani dneska nepanuje mezi evropskými křesťanskými církvemi shoda – vzhledem k historickým tradicím se v našich zemích přikláníme k výkladu římsko-katolické církve.

Tyto čtyři neděle před Vánoci prý naši předci věnovali zklidnění a rozjímání, vystříhali se veškeré zábavy, jako byl tanec a zpěv (adventní písně se nepočítaly). Adventní věnec se hojně rozšířil teprve v 19. století; obvykle jsou na něm právě 4 svíčky – tři fialové či modré a jedna růžová, i když ani počet, ba ani barva nejsou pevně dané. Rozsvěcení svíček je možno považovat za návaznost na tisíce let starý židovský svátek světel – Chanuku.

První adventní neděle připadá na datum mezi 27. listopadem a 3. prosincem. Zapalujeme první fialovou svíci – dle tradice tak činíme proti směru hodinových ručiček. Říká se jí „svíce proroků“, protože ti podle Bible předpověděli příchod Spasitele.

Přelom listopadu a prosince je takové období mezi „psem a vlkem“. Tma nás začne pohlcovat již po třetí hodině odpoledne. Od počasí už můžeme očekávat cokoliv – i závěje sněhu a teploty hluboko pod nulou. Temná, vlhká a lezavá rána spolehlivě zaženou zbytkový optimismus zpátky pod peřinu a volbu parfému nelze proto podcenit.

Klasické zimní zahřívačky nechte ještě spát – bude hůř! Nostalgické podzimní vůně už mají svůj vrchol za sebou – spadané listí se rozloučilo s paletou podzimních barev a kapitulovalo přijetím všezahalující blátivosti.

Mojí vůní smíření se se začátkem dlouhé zimy je De Profundis. Je to vůně, která vytvoří most mezi posledními nebojácnými chryzanténami na zahradě, kandovaným ovocem ve vánoční štóle, sušenými švestkami v kapru načerno, nevyvětratelným vánočním františkem a také prvními zkřehlými jarními fialkami. Je povznesená a povznášející, konejšivá, mírně odtažitá a blahosklonná – je ztělesněním přírodního koloběhu, který člověk nezastaví ani nepopostrčí – ač by rád!

zdroj: www.fragrantica.comzdroj: www.fragrantica.com

2. Patchouli Intense (Nicolaï Parfumeur Créateur)

Adventní trhy jsou jednou z jistot období konce roku. Spíš by se dalo říci, že je to jistota na několikátou – stejná (a s předvánoční dobou mnohdy nesouvisející) lákadla nabízejí v Matičce stověžaté jako v okresním městu s pár desítkami tisíc obyvatel. Věci vesměs zbytné a kýčovité, lahůdky chuti diskutabilní a různobarevnou, pochybnou kvalitu na dálku přiznávající veteš. A také trdelníky!

V poslední době se mi zdá, že cizinci přijíždějící do našich krajin jsou zcela pod vlivem představy, že nedat si někde v prostoru mezi Staromákem a Václavským náměstím tento kousek natočeného těsta by bylo stejné faux paux jako zamávat městu na krásném modrém Dunaji bez ochutnávky sachrdortu! Trdelník je věčný – přežil by nukleární válku, šváby, a invaze z vesmíru by si ho odnášela s sebou jako válečnou kořist (možná i „vylepšený“ točenou vanilkovou zmrzlinou).

Předvánočním trhům ale mnohé odpouštím – možná proto, že je mi taková zima, že se ráda zahřeji u jakéhokoliv zdroje tepla – čmoudícím kovářovým stanovištěm počínaje a kleštěmi na obracení pečených kaštanů konče. Nezkoumám, jaké je zastoupení vína ve svařáku, ani jestli název medovina není jedním velkým bulíkem věšeným na nosy napříč republikou. Krásně to voní, zahřeje a je to tak vánoční!

Patchouli Intense (Nicolaï Parfumeur Créateur) je parfémem, kterým se v druhý adventní týden navoním. Jeho hřejivost již dosahuje zimní síly, ale zároveň si uchovává ještě stopu syrových podzimních mlh a nese v sobě vzpomínku na levanduli schnoucí na slunci. Pryskyřice v něm mohu spojit s žárem letního lesa i s armádou vánočních stromků, připravených vtrhnout do našich obýváků.

K adventnímu věnci se natočím ve správném směru a zapálím další fialovou svíčku. Prý je to svíce „betlémská“; bývá považována za symbol jeslí, do kterých vložili narozeného Ježíše. Stále cítím všude kolem sebe skořici – prachovou z parfému, i tu, která se spolu s hřebíčkem převaluje na dně ještě horké sklenice.

Příspěvek sdílený الفخامة للعطور الحصرية (@legendperfumes), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2017-06-04T13:27:27+00:00“>Čen 4, 2017 v 6:27 PDT</time>

3. Myrrhe Impériale

Růžová svíčka přijde na řadu třetí neděli adventní. Má být představitelkou radosti a nazývají ji „pastýřská“. Ohledně příprav na Vánoce už jde do tuhého – cukroví je třeba upéci, uschovat a nesníst, dárky zakoupit, zabalit a nezašantročit, domácnost uvést do stavu Velké Vánoční Vycíděnosti – anebo nad tím vším mávnout rukou.

Je to období, do kterého také spadá většina firemních večírků. Takže, ruku na srdce – ujasněte si, prosím, předem, zda pro letošek zůstanete v jeho průběhu u oslovení „šéfe“, případně „pane vedoucí“, či opět bude váš nadřízený jen pro ten dnešní den Bohoušem.

Vzpomeňte si na hodiny hudební výchovy, kdy jste přijatelnou známku získávaly nastudováním teorie, a zdaleka, opakuji zdaleka se vyhýbejte místům, kde se v místnosti nachází karaoke. Že vám loni tleskali? Museli ty ruce nějak zaměstnat, protože do stolů stačilo mlátit smíchy jenom hlavami.

K tomu všemu vám dopomáhej vhodně zvolený parfém! Budu za kacíře – Armaniho The Thousand and One Nights Collection nabízí tak krásné vůně, že na chvíli hodím za hlavu příbramskou Svatou Horu, kde jsem v 60. letech minulého století byla pokřtěna, a propadnu kouzlu jedné z arabských pohádek.

Myrrhe Impériale je tím pravým pro tyto dny (večery a noci). Bylinným likérem a medovinou opojené dřevité pryskyřice, které mají za sebou celodenní službu ve špitálu, a teď ztěžka dosednou na koženou sedačku kdesi v barovém přítmí. Je v ní nepatrná stopa dekadence, o něco větší otisk snahy o „dolce vita“ doplněný nezávaznou koketérií; je to vůně noblesní i vstřícná, a můžete si v její společnosti vybrat, kým chcete pro tu chvíli být – Šeherezádou či Máří Magdalénou?!

Příspěvek sdílený Varvara Vels (@barbrastr), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2017-06-09T19:44:18+00:00“>Čen 9, 2017 v 12:44 PDT</time>

4. Sun (Jil Sander)

Noc z 20. na 21. prosince je obvykle nejdelší v roce. Spadá do posledního adventního týdne a na zapálení čeká třetí z fialových svící. Je prý „andělská“ a symbolizuje mír, klid a pokoj. Vůní, kterou přivítám slunovrat, bude Sun (Jil Sander).

Jak už jsem jednou napsala, je to vůně, která mi připomíná tropický koktejl, který popíjím v bytě provoněném pečením vánočního cukroví. O tom, jestli je Sun vůní „letní“ či „zimní“, se na Arome diskutovalo mnohokrát. Já osobně ji považuji za krásnou voňavou připomínku léta – toho právě uplynulého, ale možná i toho před dvaceti, třiceti lety …. Prostě toho, kdy mi bikiny slušely nejvíce.

Někdy najdeme uprostřed adventního věnce ještě jednu svíčku – o něco silnější, bílou. Nejčastěji ji nazývají „Kristova“ a bývá rozsvěcována na Štědrý den a na Boží hod. Ale nepředbíhejme.

Příspěvek sdílený PARFUM OUTLET (@parfumoutlet.ukraine), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2017-11-04T18:27:14+00:00“>Lis 4, 2017 v 11:27 PDT</time>

5. Sacrebleu Intense (Nicolaï Parfumeur Créateur)

Štědrý večer je v našich zemích chápán jako vrchol všeho vánočního snažení. V hodině H musí být vše hotové a přichystané – radujme se, veselme se, otvírejme dveře lednice a nosme na stůl! Trhejme vánoční papír a rvěme ozdobné stužky, výskejme a počítejme, kolik to všechno stálo – je to jenom jednou do roka! Anebo (právě proto) si ty chvíle vychutnejme!

Za každým dárkem, který rozbalíte, je čas, který mu dárce věnoval. Balíček opatrně prozkoumejte ze všech stran a ohodnoťte (nikdy mi nevadily dárky měkkýši, už od dětství jsem byla stvoření fintivé, vděčné i za nové pyžamo). Opatrně uvolněte růžek a rozvažte kličku. Pokračujte zlehka, nikam nespěchejte.

Usmějte se na toho, kdo na vás myslel, a pěkně mu poděkujte. (Papíry nepohazujte kolem sebe – složte je, urovnejte, naléhání šetřivějších členů rodiny uschovat je na příští rok nicméně nevyslyšte.)

Čím budu vonět? Něčím krásným, slavnostně vánočním, voskově hladkým a nezapomenutelně příjemným. Něčím, o čem mi v minulosti moji nejbližší řekli, že je to krásná vůně. Tím, co nenosím běžně – právě proto, že chci této vůni zachovat statut výjimečnosti a jedinečnosti.

Stejně jako loni v tom mám jasno – Sacrebleu Intense (Nicolaï Parfumeur Créateur). Tato vůně je pro mě ztělesněním nádhery bílých květin – čistě vonící jasmín a našlehaná krémová tuberóza. Směs ovoce zalitá pryskyřicemi, posypaná skořicí a zahalená v dřevitém oparu. Hoj, ty Štědrý večere …!

Příspěvek sdílený •НИШЕВАЯ ПАРФЮМЕРИЯ• (@splashandspray), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2017-04-12T14:13:28+00:00“>Dub 12, 2017 v 7:13 PDT</time>

6. Hornero (Fueguia 1833)

Nebudu chodit kolem horké kaše a k něčemu se přiznám. Nikdy v životě jsem nebyla na půlnoční. Za totality, kdy jsem vyrůstala, se tato mše sice konala, ovšem u dveří kostela stálo několik tajných a dělali si černé puntíky. Černý puntík byl vždy a za všech režimů nositelem problémů. A pak taky venku byly tma a zima… S malým dítětem se o půlnoci není radno procházet, a tma a zima tam byly snad ještě větší.

S léty člověk zpohodlní, klimbá čím dál tím dříve, a ani povětrnostní podmínky se za ta desetiletí nezměnily k lepšímu. Přesto bych o jedné vůni, kterou bych pro tuto příležitost potřebovala, věděla. Hornero (Fueguia 1833) je voňavou poctou zákoutím barokní Prahy (i když tvůrci parfému to tak asi neplánovali – jinak by vůni nenazvali po nenápadném příslušníkovi ptačí říše). Mít ji, tak snad toho Rybu letos dám …

7. Baccarat Rouge 540 (Maison Francis Kurkdjian)

25. prosinec (Hod Boží vánoční, den narození Ježíše Krista) mám spojený s vůní pomerančů. Tento den jsme totiž začínali s bráchou likvidovat své nepříliš bohaté příděly a celý náš panelákový byt zakrátko provoněla jejich vůně. Slupky jsme dávali schnout na topení a po svátcích jsme je odnesli do vyhrazeného kabinetu na škole – docela ráda bych se ovšem konečně dozvěděla, co s nimi tehdy v 70. letech naše socialistické hospodářství dělalo?!

Když budu uvažovat o vůni pro tento den, mám v tom naprosto jasno – Baccarat Rouge 540 (Maison Francis Kurkdjian). Uznávám, že existuje mnoho dalších „pomerančových“ parfémů, ale tenhle prostě hraje prim – ukrývá se v něm několik hektarů slunné Andalusie, nedaleké moře i čerstvý vánek z hor. A také zdvižený prst ve podobě lehkého, leč neoddiskutovatelného závanu doktořiny – hladomor opravdu po svátcích nehrozí!

Příspěvek sdílený Olya Yunakova Makeup (@olyayunakovamakeup), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2017-11-27T07:30:38+00:00“>Lis 26, 2017 v 11:30 PST</time>

8. Junky (Jardins d’Ecrivains)

Nevím, zda se příslušníci mladší generace ještě setkali s vánočními koledníky. Vzpomínám si na ojedinělé falešné popěvky, které nás na druhý svátek vánoční, tedy na Štěpána, spíše stimulovaly dveře něčím utěsnit, než otevřít. Nehorovala jsem ani pro tradiční husu – bývala tuhá, plavala v tuku a u nás doma se podávala zásadně s houskovými knedlíky – přílohou, kterou jsem z duše nenáviděla.

Představa, že se o Vánocích musí navštívit veškeré příbuzenstvo široko daleko, je také jednou z těžko odbouratelných tradic. Pamatuji se na přetopené venkovské světničky, buclaté tetky, bodré strýce a jejich „vtipné“ průpovídky. „Ne,“ mračila jsem se, „žádnýho kluka ještě nemám (a ty budeš poslední, komu bych to říkala), paní učitelka mě nezlobí (a kdy už se proboha zvedneme a pojedeme domů) …“ A pak mi něco povídejte o radostném dětství!

Vůní, kterou bych tehdy zcela jistě potřebovala, by byl parfém s názvem Junky (Jardins d’Ecrivains) – konejšivý, nasládlý, suše lehce kouřový vánek. Relaxační, uklidňují a neškodně v mezích zákona opojný. Budu ho mít pro jistotu připravený.

Příspěvek sdílený Jardins D'Écrivains Korea (@jardinsdecrivains), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2016-11-15T11:07:36+00:00“>Lis 15, 2016 v 3:07 PST</time>

9. Noir de Noir (Tom Ford)

Dny mezi Vánocemi a začátkem nového roku jsem si vždy užívala ještě více než svátky. Cukroví dosáhlo vrcholu proleženosti a jeho řady ještě nezačaly řídnout, konečně jsem měla čas se pořádně začíst do nových knížek a přidaly-li se k tomu ještě pokojně se snášející sněhové vločky za okny, byla tady ladovská zima jako vyšitá.

Noci už by se sice měly nepatrně krátit (pověstný slepičí novoroční krok), ale pokud jste někdy detailně zkoumali průměrnou délku nakročení kura domácího, budete stejně jako já tuto pranostiku považovat za důkaz, že naši předci se skutečně uměli radovat z každé maličkosti. A tak dám příležitost krásné temné růži, která v sobě zaklela poslední podzimní paprsky slunce. Noir de Noir a já, Tom Ford a Bing Crosby budeme snít o Vánocích bílých.

Příspěvek sdílený ???? Сеть парфюмерных магазинов (@al_parfum), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2017-11-08T14:04:09+00:00“>Lis 8, 2017 v 6:04 PST</time>

10. Dinner by Bobo (By Bobo)

Silvestr je zvláštní den – už dávno jsem došla k názoru, že se dost často ocitá v roli favorita, kterému přemíra očekávání svazuje ruce i nohy. Vzpomenete si na nejlepší mejdany svého života? Ty moje se vyklubaly z večerů, které začaly obyčejně, ba i nudně, a zcela jistě nenesly tíhu odpovědnosti aspirovat na veselí roku.

Organizovaná silvestrovská rozjařenost má v sobě obvykle něco strašně křečovitého – úsilí bavit se, odvázat se, rozšoupnout se, a za každou cenu udělat tenhle večer výjimečný mívá (na mě určitě) efekt opačný – toužím zalézt do postele s pěknou knížkou, před půlnocí pevně vložit špunty do uší a druhý den ráno opustit byt až poté, co z chodníků zmizí všechny pozůstatky „báječného“ posledního večera roku.

Ale budiž, abych nebyla tak negativistická – vyhodím si z kopýtka alespoň parfémově. Dinner by Bobo (By Bobo) voní jako zavedená indická restaurace, ve které si pochutnáváte na pořádné porci vánočního cukroví a zapíjíte to kolou. Anebo jinak – jeho tvůrci se inspirovali příběhem Josefa Čapka Jak pejsek a kočička pekli dort – sice tam (doufejme) nedali tu hlavu z husy a myš, ale v počtu ingrediencí a voňavých linií si oba výtvory nezadají. Pro upřesnění – chleba v parfému také není ….

zdroj: www.fragrantica.comzdroj: www.fragrantica.com

+1 Diaghilev (Roja Parfums)

Dobře se na Nový rok dopoledne zaposlouchejte – slyšíte to ticho? Liduprázdnými ulicemi auta projíždějí méně než sporadicky, i polozaplněné vozy MHD jsou v těchto hodinách tak nějak tišší. Při přípravě novoročního oběda by měla být příslušná osoba poměrně obezřetná.

Čočka je povinná – kdo by chtěl být celý příští rok bez peněz?! Na talířích by se nám nemělo objevit nic, co létalo nebo plavalo – prý by nám odletělo/uplavalo štěstí. Ke zmíněné luštěnině jsem dost dlouho hledala cestu (zdravím všechny školní vývařovny, které jsem během procesu vzdělávání navštěvovala), ale pokud by její konzumace v den D měla slibovaný efekt, jsem ochotna si dát i nášup.

Kolik čočky by bylo třeba sníst na pořízení celé lahve parfému Diaghilev (Roja Parfums)? Vůně tak krásné, že když se opatrně! navoním, porozhlížím se po židli. Tohle je moje novoroční óda na radost!

Prožijte celý příští rok šťastně a spokojeně - ve zdraví, s lidmi vám milými a pochopitelně i s krásnými parfémy!

Příspěvek sdílený Marco Chau (@marcotlchau), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2017-06-02T03:38:07+00:00“>Čen 1, 2017 v 8:38 PDT</time>

+2 Chanel N°5

P.S. Nebojte, počítat umím dobře – mám tady jednoho univerzálního náhradníka. Je to vůně, díky které jsem teprve poměrně nedávno došla k závěru, že už jsem vážně velká holka, a začala jsem ji nosit. Vůně, která mi při prvním setkání kdysi v 80. letech připadala jako kanadský žertík (okřídlenou hlášku o soudruzích z NDR jsme tehdy ještě k dispozici neměli). Vůně, kterou si nikdy, ale opravdu nikdy nedovolím recenzovat, protože člověk by si měl přiznat svůj strop. Chanel N°5.

Příspěvek sdílený Artem (@high_quality_perfumery), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2017-11-18T13:07:54+00:00“>Lis 18, 2017 v 5:07 PST</time>

Autor: Hanka H

.
Váš příspěvek
Hanka H 20.12.17 12:17

Děkuji další vlně čtenářek :rose: ! Bohužel se článek neudržel na hlavní straně po celou dobu aktuálnosti - snaha z mé strany byla, prý se vyskytly „problémy technického rázu“, které tomu zabránily. :think:

Beckey 20.12.17 10:39

Super, krásný článek. Paní Hanka je velká znalkyně parfémů a skvělá spisovatelka. Hani, palec nahoru a kytičku k němu :palec: :kytka: Díky!

Jimmicek 20.12.17 09:30

Krásně napsaný článek, který mi dovolil se na chvíli zasnít. Moc mě v této hektické době potěšil, díky! :srdce: :unicorn:

porjk 20.12.17 07:45

Krásné naladění na vánoční notu.

katkat 20.12.17 06:20

Nádherný článek…moc děkuji za krásný začátek vánočního shonu a přeji klidné a příjemné svátky! :srdce:

Příspěvek upraven 08.01.18 v 14:16

Dayyo 13.12.17 23:56

Hani ,moc děkuji za překrásnou a milou ódu na Vánoce a časy minulé a také na naše úžasné parfémy, bez kterých bychom se neznaly a neměly toho tolik společného ;-) :srdce:

Hanka H 5.12.17 23:42

Ještě jednou moc děkuji všem čtenářkám. :rose: Domlouvala jsem se s adminkou na ponechání článku na hl. stránce po dobu aktuálnosti, ale nevím, zda nebude v blízké době odsunut něčím ještě aktuálnějším :think:

tea_of_cup 5.12.17 17:36
:inlove: :srdce:
HappyGirl23 4.12.17 22:18

Konečně něco, co za něco stojí… Inteligentní, milé počtení, po všech těch rádoby vtipných blábolech o kosmetice… Zdejší „autorky“ by se měly zastydět a tobě tleskám :inlove:

Hanka H 3.12.17 10:32

Děkuji i další vlně čtenářek :rose: !

Kjitka 2.12.17 18:03

Hani, moc krásné, pohlazení po duši :rose:

Renusatko 2.12.17 15:22

Super článek a konečně zase něco na hlavní stránce, co stojí za čtení. :srdce:

nostalgie 2.12.17 10:32

Díky za článek,konečně něco k počtení :-)

Arome danka 2.12.17 08:10

waaaaau… prišlo v pravú chvíľu a potešilo dušu…

Ja si to vravím už dávno… že na tej Sun niečo je… ;-) Ako jediná sa, chudiatko predrala do niche predvianočného boja… :-)

Ja už tiež dlhšie váham, či sa tu okrem inzercie oplatí ešte niečo čítať… a ..... oplatí…

Ešte raz vďaka

lilithc 1.12.17 23:56

Krásné počteníčko.Děkuji. :-) :potlesk:

Hanka H 1.12.17 22:37

Děkuji, děkuji :hug: - dlouho jsem váhala, jestli má vůbec cenu něco ještě psát, ale vaše slova mi dala odpověď! Udělaly jste mi radost! :rose:

milacka 1.12.17 21:30

Balzam na aromovú dušu, ktorá tu už dlho krvácala. Ďakujem a hlboko sa pred tebou skláňam, Hani.

hryzalka 1.12.17 21:03

Super článek, poučně, ale i vtipně napsáno., tleskám

hafik 1.12.17 20:52

paráda Hani, takový článek tady chyběl ! Článek jsem si přečetla 2×, úžasně napsané, bravo :rose: :rose:

Eunika 1.12.17 20:40

@Hanka H
Smekám a obdivuji…krásné čtení, Hani. :rose:

Lila 1.12.17 20:05

Moc (a ještě víc) krásné čtení :rose: . Přeji všem krásný předvánoční čas a více takových článků!

Biely kvet 1.12.17 19:04

Hanka, Tvoj článok je pre mňa predvianočným pohladením duše. Máš množstvo vedomostí a zároveň nevšedný dar podeliť sa o ne príťažlivým spôsobom. Klobúk dole, tlieskam! :rose:

Hanka H 1.12.17 16:15

Posílám další děkuji :kytka: - a jsem zvědavá na vaše vůně pro toto období - vláken tu máme dost!

otakara 1.12.17 15:56
:palec:
Misha17 1.12.17 15:50

Hanka, az som sa tak zamyslela ze aku TOPku si zostavim na posledny mesiac v roku ja :)

Joryk 1.12.17 15:24

Haní, děkuji. Krásně napsáno. Přečetla jsem jedním dechem. Třeba se na ty Vánoce začnu fakt těšit. :hug:

ippolita 1.12.17 13:34

Krasny clanok, s duchom, hlavou a patou a vonavou adventnou atmosferou. Velke dakujem a takych uvitam viac. :rose:

mmaat 1.12.17 12:38

Hani, krásné, úplně jsem se ponořila do vánoční atmosféry. :hug: .

Arome renet 1.12.17 11:53

Hani, krásné :potlesk: Hned mám tu správnou vánoční náladu :hug:

Hanka H 1.12.17 11:05

Děkuji vám za milá slova :rose: - jsem ráda, že tu zůstaly věrné čtenářky a že jsem jim mohla zpříjemnit chvíli.
Chyby se postupně odstraňují - už je tam správný obrázek Hornera, ještě snad dojde k nápravě tučného textu.

Beverly 1.12.17 11:01

Užila jsem si :kytka: děkuji, inspirující jako vždy.

alibi 1.12.17 09:08

@Hanka H :hug: děkuju

Monika89 1.12.17 07:49

Výborné! Krásné naladění na vánoční atmosféru. Tleskám a smekám. :potlesk:

Danilejka 1.12.17 07:36

Há, děkuji za skvělý článek! :-) :kytka:

Ingrid 1.12.17 00:15

kRÁSNÝ ADVENTNÍ ČLÁNEK,DĚKUJI. :srdce:

Hanka H 1.12.17 00:14

V obrazovém materiálu jsou bohužel opět chyby - nemám je na svědomí (zasílala jsem jiné a správné) - přesto se omlouvám. Snad bude brzy opraveno.

Přidat komentář

Nejčtenější