Cacharel: Nemo

Cacharel za sebou nemá dlouhá desetiletí existence, firma vznikla v roce 1964 a první parfém, Anaïs Anaïs, se objevil na trhu ještě čtrnáct let poté. Velká většina produkce včetně loni třicetiletého Anaïsu se ještě vyrábí a prodává. Něco málo už ovšem Cacharel k velké nelibosti fanoušků dotyčných vůní zkrouhl. Mimo jiné Nemo.

Cacharel za sebou nemá dlouhá desetiletí existence, firma vznikla v roce 1964 a první parfém, Anaïs Anaïs, se objevil na trhu ještě čtrnáct let poté. Velká většina produkce včetně loni třicetiletého Anaïsu se ještě vyrábí a prodává. Něco málo už ovšem Cacharel k velké nelibosti fanoušků dotyčných vůní zkrouhl. Mimo jiné Nemo.

Flakon je, jak jistě uznáte, značně originální a výjimečný. Kdybyste ho postavili na nějaké viditelné místo, jistě se u něj nejedna návštěva zasekne a bude se ptát, co to je, protože není na první pohled zřejmé, že jde o parfém. Pánové, kteří Nemo používali, přísahají i na výjimečnost vůně. Když se mi tedy naskytla možnost koupit miniaturu a přesvědčit se na vlastní nos, neváhala jsem.

Složení, které jsem našla, je zcela jistě nekompletní a možná ani ne přesné. Chybí mi v něm především něco sladkého. Nemo začne krátkým svěžím závanem a vzápětí se usadí v podobě, kterou známe z mnoha jiných vůní - sladký ambrový základ, perníčkově kořeněné srdce. Velmi pěkné, ale zatím nic výjimečného, říkala jsem si a čekala jsem dál. Sladkého začne tak po dvaceti minutách ubývat a ukazuje se hlavní a definitivní tvář vůně. Ta už není moc sladká, určitě ne tak, jako moderní ambroxanová cukrátka, je spíš suchá, vůně by se dala zařadit mezi dřevitě (a kouřově) kořeněné.

Základ sestává z orientálních dřev, především cedrového, a kadidla, ovšem v jeho ‚přírodní‘ kostelní podobě, žádný umělý nasládlý kouř. Vůně však nijak kostelně rozhodně nepůsobí, protože kadidla je tak akorát a nevyniká. Z koření je kromě kardamomu přítomná umírněná skořice a suše štiplavý pepř. Celek dotváří špetka - skoro si jí nevšimnete - květin v čele s levandulí a snad pelargónií.

Nemo je hodně suchá, ale ne příliš teplá vůně; je mírná, slušně vychovaná, drží se velmi blízko u těla. Pokud na sobě svoji vůni rádi celý den zřetelně cítíte, asi pro vás nebude. Hodí se pro každou příležitost a co se týče ročních období, doporučila bych ji na celý rok (pokud netrváte na zimu na něčem hodně hřejivém a na léto na něčem svěžím). Vzhledem k její nevtíravosti by ji mohla nosit i žena se zálibou v suchém koření a kadidle.

Závěr? Je opravdu škoda, že se Nemo už nevyrábí. Je originální a nenápadně sexy a takových vůní není nikdy dost. Nevzpomínám si, že bych kdy cítila podobnou, ať už mezi pánskými nebo dámskými.
Co by se dalo doporučit jako možné náhrady? Určitě Lalique pour Homme Equus, suché melancholické koření, ovšem bez kadidla a pepře. Milovníkům kardamomu bych doporučila sáhnout po Blv pour Homme, budete však muset skousnout ještě nálož svěžího zázvoru. Pěkné je skořicové Opium pour Homme, kořeněně dřevitý, ale ne moc suchý - spíš sladký - je Body Kouros. Zvláštní, suchá, ale ne tak jemná (a opět bez kadidla) je Memoire d'Homme od Niny Ricci. A jestli se vám v Nemu líbil hlavně ten suchý pepř, vlezte do dámského a vyzkoušejte Oxygène nebo unisexovou Eau Parfumée au Thé Blanc.


Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek

Reklama

Mirek Holler 13.04.09 08:55

Právě v roce 1999 jsme si NEMO koupili v Paříži, kde na něj byla obrovská kampaň. Vůně je fakt luxusní, ale bohužel, jak jsem se zde dočetl se už nevyrábí. To je taková škoda - NEMO se nedá nahradit.
 Mirek

klubko 30.01.09 12:41

Pěkná recenze, vůně bude určitě zajímavá. Jen ten flakón se mi teda vůbec nelíbí :-( Ale chápu, proč je navržený právě takhle :-)

tuzezlypes 28.01.09 20:42

Hm, pár let zpátky jsem ji pořídila manželovi, byla dost levná, asi ve výprodeji. Moc pěkná, sexy. Zbytek jsem si schovala i s tím velmi originálním flakonem.

4xxx4 28.01.09 16:51

hezka recenze :Ddiky ado,,na mou smulu mi dnes parfumerka zrusila obejdnavku, takze se nema zrejme uz nikdy nedockam,,:((jojo tak alepson mne hreje doma pri srdci muj equus :D

Nejčtenější