Carla Fracci: Salome

Ač to tak na první pohled nemusí vypadat, Salome je vlastně celebrití vůně. Carla Fracci je italská baletní hvězda, která si také zahrála ve filmu o Nižinském, seriálu o Verdim a několika filmových verzích klasických baletů. Nejraději měla romantické role, proslavila se zvlášť svojí Gisellou, kterou tančila s mnoha slavnými partnery (určitě budete znát jméno Baryšnikov nebo Nurejev; Giselle byla zfilmována, v hlavních rolích s Carlou Fracci a Erikem Bruhnem, který je sice méně známý mezi baletem nedotčenou veřejností, ale o nic méně slavný).

Giselle se ostatně jmenuje i její první parfém, který byl představen v roce 2004. Chcete-li Carlu vidět v akci, koukněte na YouTube, ukázek najdete víc než dost. Dnes už je to dáma v letech a baletu se věnuje jako ředitelka Balletto dell'Opera v Římě. A prodává pod svým jménem parfémy.

Zkoušela jsem už vůni Carla Fracci, květinově vanilkový parfém, který mě celkem zaujal. Neodolala jsem proto ani zkoušce Salomé. Jméno této novinky je také odvozeno od role, kterou Carla patrně tančila. Salomé je historická postava, dcera Heroda Antipase, o které najdete zmínku v bibli; křesťané v Salomé viděli ztělesnění nebezpečné svůdné ženštiny. Její příběh se dostal do literatury, malířství, divadla, filmu a vůbec všude, a pokud vůbec netušíte, o kom je řeč, zcela jistě si vybavíte aspoň známý záběr orientálně oděné svůdnice s useknutou hlavou Jana Křtitele na podnose.

Člověk by logicky čekal, že parfém Salomé bude nějaká rána do hlavy, je to však poměrně krotká orientálka. Pěkná ano, ale když vymýšlím vůni pro ženu, která předvádí před králem vášnivý tanec a za odměnu si řekne o něčí hlavu, nedávám do ní ananas, růži a broskvičky.

Odhlédneme-li od marketingu a zhodnotíme-li samotnou vůni, je, jak už jsem napsala, docela pěkná. Velmi výraznou složkou - zvlášť na začátku a na konci - je pro orienty typická, pěkně zemitá pačuli. Doprovází ji santalové dřevo a ambra, která se zpočátku jevila spíš jako vanilka a vůně měla dost gurmánský nádech - lehce do čokoládova. Na tomto základu spočívá květinově ovocná směs, hodně je cítit růže, ovoce je na začátku výraznější, ale postupně slábne. Jasně identifikovatelná je orientálně laděná broskev.

Carlu bych nedoporučovala naslepo zvlášť těm z vás, které nemáte rády pačuli (Angel, Eau de Star, Présence d'Une Femme), santal (Samsara, Initial), sladkou broskev (Trésor) a vůbec orientální vůně. Naopak pro milovnice orientálek to bude spíš taková odlehčená zkušenost - respektive nejlépe asi Salomé padne do noty milovnicím mírnějších orientů pro běžné denní nošení.


Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek

Reklama

Myskamauska 24.09.09 18:27

Tak tak,vcelku hezká vůně,ale cena není adekvátní,takže se o parfém více nezajímám!!!

eva 08.11.08 18:28

Této vůně jsem se původně bála /díky zmiňovanému pačuli/, podobně jako naja ale nevnímám pačuli v Salomé jako smrtící /což je pro mne třeba Eau de Star apod./, naopak se mi tu proměňuje v hořkou čokoládu. Vůně je velice příjemná, má výbornou výdrž a čím častěji jsem ji zkoušela, tím víc se mi líbila, až tedy na cenu. Nemyslím, že parfém je tak kvalitní, aby za něj mohly být požadovány ony závrátné částky.

Naja 20.02.08 07:39

Jo, jo, líbila se mi, teda až na tu cenu:o)) Zajímavé je, že zde mi pačuli vůbec nevadilo i když jsem ho tam cítila, ale Angela a spol. vůbec nemůžu.

Nejčtenější