Caron: Parfum Sacré

Trochu váhám, jak se do Parfum Sacré pustit. Protože, abyste rozuměli, tohle nebude recenze, ale zaujatá oslavná óda :) Parfum Sacré je jedna z mých nejoblíbenějších vůní, přitom moje cesta k ní byla nudně nezajímavá. Četla jsem na ni spoustu pochvalných názorů, z toho jeden pilně šířila jedna z členek našeho diskuzního fóra; kdesi na Basenotes mě jiná milovnice navnadila tvrzením, že jí Parfum Sacré připomíná proužek fialového dýmu v potemnělém chrámu. Zkrátka ze všech stran jsem se dozvídala, že je to vynikající vůně. Tak jsem si ji koupila. Je to vynikající vůně. Tečka. Žádné dramatické hledání, vialka se vzácným mililitrem vzorku uchovávaná v trezoru, náhodné setkání s trýznivě krásným závanem na ulici, nic romantického; prostě jsem ji jednoho dne připleskla k nákupu něčeho úplně jiného na eBay (‚a hele, má tady lehce jetej Sacré za slušnou cenu, zkusím a když tak střelím na burze‘) a po doručení balíčku jsem zjistila, že tohle si teda zcela jistě nechám. Člověka to úplně naštve, když získá nějaký poklad tak snadno :)

Vlastním verzi EdP ve starším balení (hranatý flakon s černým víčkem v černé krabičce - novější flakon má tvar protáhlého vajíčka se zlatým víčkem, viz obrázek nahoře). Vůně je k dostání i jako čistý parfém, i když nedávno se v této koncentraci údajně přestala vyrábět a doprodávají se zbytky.
Parfum Sacré vznikl v roce 1990 a působí moderně i klasicky zároveň. Já v něm cítím i dozvuky ramenatých 80. let, kdy se ženy naučily být silné a nebát se vynikat. Jean-Pierre Béthouard, jenž Parfum Sacré stvořil, vyrobil nadčasovou kompozici, jen doufám, že si to uvědomuje i Caron a nechá vůni na trhu aspoň sto let. (Béthouard je celkem plodný parfumér, má na kontě desítky známých vůní, i když povětšinou více či méně zapomenutelných mainstreamů - Adidas, Beckham, Rubylips, Versace Red Jeans, Escada En Fleurs, Belle En Rykiel, Boucheron, Ange ou Demon nebo Trussardi Donna Fresh.)
Parfum Sacré je takový ten medový, temně sladký orient podkreslený člověčinou, díky níž hladce splývá s kůží. Nepoletuje všude kolem nositelky, jen tu a tam lehce zavane, takže si musíte jít čichnout blíž; jste-li muž, možná dopadnete jako příslovečná můra, neschopná odlepit se od světla, protože Parfum Sacré působí velmi svůdně. Je to temná hlubina, do níž spadnete a nechcete už nikdy vylézt, a zároveň líbezná zlatá záře. Je z něj cítit chrám s vysokými stropy ztrácejícími se v šeru, husté medové lokny hollywoodské hvězdy i síťované černé punčochy dámy, která je umí nosit se vkusem. Výraznou složkou vůně je kadidlo,které mu dává temný, sladce kouřový podtón - proto ten chrám a černé punčochy.
Z popisu je asi jasné, že jde o hutnou a dosti těžkou vůni, která se nehodí pro každého. Kdo medově ambrové orienty nerad, bude na tuhle recenzi koukat nechápavě, jak můžu takovou hrůzu chválit. Nevím, jestli bych ji doporučila pro každý věk, řekla bych, že přece jen potřebuje zralost, kterou patnáctiletá dívka nemá kde pobrat; povahově se nejspíš bude líbit ženám, které rády působí tajemně a místo živého vykládání o posledním výletě s kamarádkami raději vrhají na okolí tajuplné pohledy zpod ďábelsky dlouhých řas. Oblečení? Ženské, elegantní, rafinované, nic sportovního či nevinně romantického, žádná fádní kredencovitá sáčka, a pokud se nebojíte, nasaďte kombo Parfum Sacré a těžkých materiálů v tmavých barvách à la samet a brokát.

Podobné vůně k vyzkoušení:
Něco podobného Parfum Sacré se hledá těžko, přesto mám pár tipů, které vyzkoušejte, pokud se vám zalíbí ty těžké, sladké, ambrově medové tóny: Bal à Versailles, Safari (počkejte do úplného rozvonění), Rouge Hermès (přímočaře kostelní voskové myrhové tóny), Habanita.

Témata článku

Váš příspěvek
belet 18.06.11 17:44

Tak jsem si objednala spoustu vzorečků zejména značky dior, caron, guerlain.. Parfum sacre už také mám:-)Je rozhodně zajímavá, na mě až tak chrámově nepůsobí, je elegantní, vůně se drží u těla, dovedu si ji představit na denní nošení, ale stejně je neobvyklá a ještě se k ní musím trochu pročuchat:-) každopádně mi přišla ze vzorečků caron nejlepší, květinové vůně a citronové mě nezaujaly. Jinak Jicky bohužel děs.. A hypnoticu poison se omlouvám:-) zajímavé, ale začal mi hrozně vonět.. Zajímavé, po porodu jinak vnímám vůně, já snad budu na orientálky:-)

belet 03.05.11 11:30

recenze mě uchvátila, přemýšlím i o jicky guerlain dle recenze..bohužel budu mudet koupit nejspíš naslepo. V parfumerii jsem bezradná, ještě jsem nenašla svůj parfém, nesnesu bolehlavy, přeslazené, vanilka.. nelíbí se mi typ vůní Lanvin D´Arpege, Light Blue,Hypnotic Poison.. v podstatě mě snad ještě nic neuchvátilo.. hledám něco citronoveho, nebo kořeněného, možná i levandule.. něčím zajímavou vůni, která s plyne s kůží.. budu ráda, když poradíte, děkuji

Sendy 24.01.11 00:36

Pro mne jde o kostelní vůni. Silně sladká až ulepená, okolí na ni nereaguje dobře.

ijáček 14.01.11 00:41

No jo no, jsem ještě nováček a teprve se učím. Na Parfum Sacré se učím rozeznávat rodíl mezi extraktem a EdP. Jak píši výše, z extraktu nejdřív šok, ale do pár dnů jsem se zamilovala. Objednala jsem si tedy z jahody 100ml EdP - samozřejmě není špatný, ale je to velmi zkrocená varianta. Necítím tam moc to koření, o citrónu ani nemluvě. Růže ve vosku.

tarnes 12.01.11 19:05

Tak dnes mi dorazil a učaroval! Cítím kouř, nějaká suchá dřívka, koření, med a vosk…překrásná hřejivá jantarová vůně, přímo stvořená pro mé soukromé chvilky relaxace :)

Evženie 21.12.10 19:03

Pro mě je to jedna z nejlepších vůní, které jsem kdy potkala. Mám zatím jen miniaturu, a tak jej nosím jenom do postele.:-) Manžel vypadá, že souhlasí. :-)

ijáček 18.11.10 02:17

Omlouvám se, to slovo tuto tam nepatří:)

ijáček 18.11.10 02:15

Svedena recenzí, vybojovala jsem tuto 3 ml čistého parfému na Aukru od wildorchid (ahoj!). Když dorazila, zděsila mě. Hniloba, zatuchlina, hřbitov. Druhý den jsem přičichla znovu. Vybavila se mi má učitelka klavíru z dětství, tlustá ropucha oděná do krajky a perel. Třetí den jsem slabě ucítila růži. Čtvrtý den jsem nanesla vůni na kůži. Už je to asi týden a skamarádily jsme se. Ano, je úžasná, nádherná , nepopsatelná. Láska na čtvrtý počuch. Přes den používám jásavé parfémy jako Gio od Armaniho (mimochodem, už se zase objevil na internetových obchodech), nebo Love in Paris od Nina Ricci, které mě nabíjejí energií. Parfum Sacré používám na večer. Naprosto mě zklidní a svět se zastaví.

Sissinka 31.08.10 17:46

Právě zkouším ze vzorku…a je to „sakra“ parfém! Je v dobrém slova smyslu „starobylá“, prostě taková klasika, žádná vodička. Cítím med, vosk a nějaký bylinky, je to dost dobrá vůně.

Hermionka 24.03.10 18:27

Tak už mi přišel vzorek. Tahle vůně je podle mého názoru ideální pro milovníky staroby a zatuchliny. Nechápu jak si ji mohlo tolik lidí oblíbit :-)

Hermionka 07.03.10 20:01

Jestlipak budu moci P.S. používat i když jsem ateista

Eva_nem 03.02.10 15:28

Jemná vůně myrty, citrónu a vosku, možná i trochu toho kadidla by se našlo. Dohromady je možná tak trochu medová (tím kardamonem?), ale kdyby tady med nebyl tak často zmiňovaný, nenapadl by mě. Čekala jsem, že bude mnohem silnější, je dobře, že není. Díky pro mě podivné kombinaci vanilky a citrónu, která na mě působí umělohmotně, je trochu podobný Shalimaru, ten nemůžu, Sacré je ale jemnější. Jen se nesmím moc polít (díky tomu u mě skončil Shalimar, tak dlouho mi připadalo, že ho cítím málo, až se mi z něj udělalo zle a musel jít z domu). Takže ve finále mám ze Sacré pozitivní dojem, ale určitě na něj nebudu mít náladu každý den.

luciole 27.01.10 15:27

Plně se ztotožňuji s předchozím příspěvkem, včetně koupě naslepo. Taková krásná medová růže s trochou pepře a myrhy vhodná pro všechny příležitosti včetně denního nošení. Akorát s ním počkám na jaro, do mrazu to chce /alespoň pro mě/ trochu těžší kalibr.

Ariana666 26.01.10 15:31

Dnes na mne doma čekal balíček a v něm na slepo koupený Parfum Sacré, neboli mimořádně krásná medově nasládlá avšak nikoliv sladká, uhlazená, poklidná,avšak smyslná, magická, záhadná a skvěle vyvážená vůně se vznešeným nádechem kadida ve skvostném flakonu. Koupě rozhodně nelituji.

Arome lumi 08.12.09 23:02

Musím s názorem ještě chvilku počkat. Už mám PS na kůži déle než půl hodiny a stále se tam ještě odehrává hotová alchymie. Každou chvíli cítím jiné tóny, někdy ař řezavé, jindy náznak onoho kouře, těžkou sladkost… nedokážu zatím přesvědčivě cítit vše pohromadě a uvědomit si jej, jako komplexní vůni. Až to přijde, třeba se ještě pochlubím.

Bea 31.07.09 22:21

Vznešená vůně, aristokratická.Vidím urozenou bledou ženu sešněrovanou v brokátu.Dá si kapičku za ušní lalůček, sedí strnule v chladném sále, absolutní ticho,samota,jen ta vůně kolem ní …ta vůně je mi velice libá.Můžu sedět se zavřenýma očima,inhalovat a představovat si…Chrám, nebo knihovnu s paprskem světla, jak psala Novlen.Cítím tam hodně i bulharskou růži z parfémku s obalem s vyřezávaného a malovaného dřeva, které se v temné minulosti vozily z některých spřátelených soc.zemí.Připomíná mi to dětství a tátu, který měl své poklady (foťáky, dřevěné ozdobné krabičky, diapozitivy balené ve skle)ve skříňce hodně nahoře spolu s těmito parfémky, když nečasto skříňku otevřel rozprostřela se tato vůně.Je to nádherná vůně a i když sladší, není to žádný žaludek zvedající lepivý sladinec.Ale je z ní cítit taková nenápadná vznešenost,úroveň,která se dědí po staletí,která je poznat na celku a maličkých detailech,žádná laciná uřvanost zbohatlic, které pouze bez známek vkusu na sebe navěší směs toho nejkřiklavějšího luxusu, aby si nikomu neuniklo, že ony na to mají …zkrátka na mé maličkosti si parfém představiti nedokážu, neb jsem spíše vlastností opačných k těm uvedeným výše.

Jean 25.04.09 20:57

Barbucho, díky za radu. Já mám taky ráda Shalimar, tak by mi snad sedl i Sacré.Jenže teď jsem zase utrácela až hrůza, tak snad chvíli musím počkat.Ale pak asi objednám.

barbucha 22.04.09 11:58

Jean - no, mně se líbí…Jen snad teď, do teplýho počasí a mhd :-) je to už moc…ale na večer se ještě hodí! Mám ráda i Shalimar, a má pravdu evik77 - oproti němu je Sacré takový hladší…

Jean 16.04.09 19:48

barbucho: pořád se nemůžu rozhoupat, poraď, je opravdu tak skvělý?Co máš z toho, já taky pořád kupuji a pořád jsem na těchto stránkách nebo kde se co šustne o parfémech.

barbucha 15.04.09 20:05

Tyhle stránky mě zabijou :-) Už ho mám. A jak jsem si dosud myslela, že nesnáším med, tak snad už nikdy nebudu chtít nic jinýho…

Miriama 09.04.09 18:35

Mne na začiatku občas pripomenie L,Instant aj ked vone ako take si vobec nie su podobne. Mne sa paci, aj ked nie je no 1.

Ingrid 27.03.09 21:22

Počátek je pro mne silně podobný Romě,taky taková pryskyřičně balzamická složka,pak nastupuje něco co znám,co to je…už vím,Hromčíkova hořká medovina,dál kostelní závan kadidla obojí je mi nepříjemné a pak nastupuje ambrová sladkost s mírně kořeněným základem, to už je milé a libé i mému nosu.Celkově bych Sacré mohla,ale nemusím ji mít.

Jean 25.03.09 17:13

Na základě recenzí bych ji strašně chtěla.Asi koupím naslepo.

evik77 02.03.09 15:34

Citím citrónový med podbarvený trochu kouřem. Kupodivu mi nevadí tak jako v Shalimaru. Sacré je rozhodně zaoblenější. Pěkný, budu uvažovat o koupi.

Aimirin 26.02.09 09:12

Kdepak, žádný klášter - krásná medová růže s lehkým tónem pepře. Ne příliš sladká, velice elegantní.

Kleaa 25.02.09 23:07

první dojem nic moc, vybavilo se mi opium, pak se mi vybavuje kostel. Evokuje to ve mne temnotu nějakého kláštera. Stále je mi příjemnější a čichám k ruce…ale nemůžu si pomoci, podle mě se mladší věkové kategorii prostě nehodí, představím si ji na dámě kolem padesátky. Takže krásná vůně, ale podle mě pro starší. Max.někam večer na ples, na běžné nošení ani náhodou

ankaj 21.01.09 20:49

Tak se mi zdá,milá Ado,že Vaše pozitivní recenze spustila lavinu…já také -jsem zakoupila PS naslepo -na aukru
/zdravím"kolegyni"novlen/, protože jsem P.S. u nás/na Slovensku/ neviděla v žádné parfumerce, ať kamenné, nebo na netu.
Mé pocity jsou smíšené, ale v zásadě pozitivní, je těžší- ale ne bolehlav, ani sladká, jen ten kardamom mi připadá trochu neobvyklý.Mám jej mezi kořením v kuchyni -a cítím jej i z P.S. Nebude to moje jednička, ale jsem ráda, že jsem se nechala inspirovat. Zatím je to vedle Mitsuoko a No5 další z tzv. těžších vůní, které jsem se kdysi neodvážila dát na sebe - a příjemně mě překvapily - jsou to takové vůně, které se krásně rozvinou, i když na první očichnutí nejsou nijak úžasné.

chechtalka 17.01.09 22:16

no, děvčata, z vašich příspěvků jsem na větvi, mám ráda zajímavé růže, neotřelé a bohužel ve většině vůní jsou takové buď moc výrazné nebo „jdoucí kolem“, tady mám pocit, že by to mohla i být vůně pro mne,
jen tedy nevím, Rouge Hermes mi nevoní, to mi přijde jako návštěva hřbitova,tak tedy asi počkám, až pojedu do zahraničí a tam si jí vyzkouším:o))

janas 20.12.08 17:12

Evčo, to bude v pořádku. Viděla jsem ji prodávat na zahr.webech ve fialové krabičce.

Arome Evča 15.12.08 17:11

Dnes nám přišla Sacré,ale ve fialovém balení.Nikdyjsem ji takto balenou neviděla,a tak bych chtěla poprosit místní znalkyně,zda neznají tuto vůni v jiném obalu,než bílém,mám obavy,že se jedná o falsifikát.Bude někdo vědět.Dík.

Arome elen 14.11.08 18:46

Dorvala jsem se ke vzorku a nejprve byla šokována,Cítila jsem nálož drcené zeleně a bylin.Po rozležení však slastně pochrochtávám.Je nezapomenutelná,fascinující.Náročná,ale nádherná…

Míša 24.07.08 09:34

No, stalo se a já se zamilovala. Roli v tom asi sehrálo horké počasí a on mě rozmazloval svou magií.

IvKa 14.07.08 09:45

Od dubna jsem také milovnice Sacré. Z pošty jsem letěla domů, abych to stihla dřív než manžel, a chtivýma ručičkama trhala celofán. Po prvním stříknutí jsem nevěřila svému nosu. Pro mne to bylo Campari. Takže žádný proužek fialového kouře v setmělé katedrále, ale podvečer ve středomořském chrámku, kde k obloze stoupá vůně medového kadidla a vedle někdo zapomněl skleničku Campari, teď už bez ledu.

Míša 16.06.08 19:46

Sacré je temný a sladce pikantní. Naštěstí opravdu nepoletuje kolem, ale musíte nasávat tam, kde je nanesen. Chce si to na něho trochu přivyknout, ale pak je neuvěřitelně smyslný a unikátní. Moje number one to ale nebude :o).

Gep 12.05.08 19:48

Sacré se snadno převoní. Měla jsem 50ml, pak jsem si ji zopakovala a najednou to už nešlo. Pro mě především „medová“ vůně, která se stala náhle obtížnou a příliš těžkou, což ale nekorespondovalo s poměrně malou výdrží. Nicméně jednou za to stála a užila jsem ji jí.

estelle 31.01.08 14:20

Evka, mne sa Parfum Sacre nepáči. Prednosť by som dala Magie Noir od Lancome.Sú typovo podobné.

novlen 31.01.08 11:34

Musím se přiznat, že časem si na něj můj nos zvykl natolik, že mi už nestačí jedno stříknutí na ruku, ale 2-3 do vlasů… Ačkoli to někomu může připadat jako smrtelná dávka, zdá se mi, že ve větším množství voní jinak, lépe a plněji. Samozřejmě praktikuji pouze když jsem sama doma:)

anonymní 17.01.08 11:28

Sacre neni preslazena ani ruzova..je s nicim nesrovnatelna, je jina..

Arome evka 11.01.08 16:23

totiž ráda bych ho koupila sestře jako dárek nablind, má ráda neobvyklé, no spíš divné vůně, tak se mi zdálo, že by to mohlo být ono. Nosí i takové ty staré vůně jako Heure Bleue, Safari, líbí se jí Bal. Jenom vím že nesnáší Rouge Hermes a kdyby to byla moc růžová a slaďoučky roztomilá vůnička, tak by ji to asi teda nepotěšilo. Myslíte, že Sacre by se mohl líbit?

Arome evka 11.01.08 15:49

Existuje vůbec někdo, nebo vůbec možnost, že by se Parfum Sacre nelíbil?

janas 31.12.07 14:00

Tak jsem nevydržela s nervy a koupila na blind. A musím říct, že nelituju! Je to úžasná vůně, žádnou jinou takovou neznám.Sladká se mi nezdá - jen ten med a ten je příjemný.Díky za tu úžasnou recenzi.

anonymní 11.12.07 13:04

ja mam aj Safari a je to uplne odlisny typ vune..sladkost tam je citit, ale je vyvazena korenim a spis ne do vanilkova ale razi do medova a je nedusiva, neobtezujici..ta sladkost hezky zvyraznuje ruzi a je tam jeste takovy hezky ocasek, zrejme cedr..moc hezka a s nicim nesrovnatelna vune, a co je dalsi plus, drzi se u tela, tak jak je to v recenzi..urcite velmi osobni vune, pro nevsedni nositelku

anonymní 05.12.07 00:10

No zas by som ju az tak neglorifikovala. Nie je nenositelna v dnesnom svete, ale skor pre milovnicky Safari. Ak to niekto rad sladke - ako ja - tak ovela radsej Shalimar. V PS citim taky divny akord destilatu, inzulin…no musi sadnut.

Zdenali 23.11.07 11:16

Ale pozor, i P.S. je klasika, ale docela výjimečná a dle mého se k jiným moc přirovnat nedá . Nosím ho přes den a okolí ho na mně cítí jen z bezprostření blízkosti, čímž chci říci, že nezanechává těžký odér v místnosti. Takže těžký mi nepřipadá a dokonce ani ne příliš sladký, i přes ty růže. Bez vyzkoušení lze doporučit zkušenějším hazardérkám, které nezavrhnou vůni po prvním přičichnutí.

Kerze 22.11.07 08:46

Podle mně je normálně nositelný Sacré. Kdybych si na slepo objednala Narcis, určitě bych se ho chtěla zbavit. Sacré je z devadesátých let, Narcis z dvacátých - podle toho jsou i komponovány - mně připadá Narcis hodně starosvětský, takový voskový a umělý. Sacré je hladší, kořeněný, medernější.

prosímoradu 21.11.07 23:57

Která vůně je lepší nablind: Narcisse Noir nebo PArfum Sacre? Miluju těžké klasiky, s výjimkou Habanity a Rouge Hermès. Libuju si v Addictu, Bálu, Safari, naposled mě zaujal i ten divný Iris od Yves Rocher. Který z Caronů je normálně nositelnější? Narcisse Noir nebo PArfum Sacre? Ocením každou radu nebo nápad, díky moc

Zdenali 08.11.07 15:39

Musím potvrdit, tu ambru cítím taky. A kromě výrazného tónu pepře a kardamomu taky bulharské růže, jak si je pamatuji z růžového oleje, který se kdysi vozíval z Bulharska. Vlastně tuto vůni vnímám jako intenzivní vůni růží s trochou koření, které dodává pikantnosti hladké, kulaté vůni růží, to vše podbarveno ambrou. Je zajímavé, že narozdíl od Ady by mě srovnání se Safari vůbec nenapadlo, ta se mi posunuje do úplně jiné kategorie vůní.

VikiS 23.10.07 16:40

Kardamon je tu opravdu nepřehlédnutelný.A mám pocit, že cítím ambru. Ne umělou, ale pravou, přírodní. Před pár lety jsem jí získala kostičku v Africe a i když zde ve složení nefiguruje,dala bych krk na to, že tu je . A jedna příjemná vlastnost…drží se mazlivě u těla.

novlen 21.10.07 13:02

Moje cesta k Parfum Sacré byla rovněž přes recenze:-) Mě na Basenotes nejvíc navnadila mužská recenze, v níž stálo asi tolik: je to jako prožít perfektní rande s nejkrásnější a nejinteligentnější ženou na světě, přijet na něj nejvytuněnějším žihadlem a užít si jako v ráji… No řekněte, odolaly byste? Já neváhala ani minutu. Když mi balíček konečně po dlouhých 21 dnech čekání přišel, nechala jsem ho stát na poličce ještě týden. Tak jsem byla napnutá, že jsem se rozhodla nechat si to na nějakou spešl příležitost. Bohužel se napoprvé dostavilo spíše zklamání. Neříkám, že je ošklivý, zcela naopak! Z recenzí podobných té výše uvedené jsem však nabyla dojmu, že jde o průvodce krajinou zakázaných rozkoší. (Až později jsem pochopila, že od toho tu je Narcisse Noir.) Namísto toho jej tedy nosím na běžný den. Ráno, když si vůni při toaletě nanáším do vlasů (mám pocit, že ve vlasech se rozvine nejlépe a nejdéle vydrží - mně v klidu 3 dny), se přítel urychleně vzdaluje :-) Pro netrénované čumáčky je to opravdu úder (na probuzení:-)) Avšak tento skvost má zcela určitě připomínat doby, kdy se nespěchalo - na mně mu stačí půlhodinka, aby se rozvinul do nádherné, skoro tělesné vůně (souhlasím, je z něj cítit „člověčina“), která jakoby lehce klouže po kůži a kopíruje její přirozenou vůni. Dominuje mi v něm voskový tón a kadidlo, tudíž bych jej rovněž přirovnala ke vstupu do nějakého chrámu či svatyně, možná starobylé knihovny, do níž proniká onen zlatý paprsek světla. A to nemluvím o flakonku, který je ozdobou každého toaletního stolku:-) Lahůdka.

Kerze 13.10.07 20:54

Ado, snad všechny moje oblíbené vůně jsou láskou na druhý až x-tý pohled a naopak, co se mi zalíbilo hned mne většinou i rychle omrzelo…kromě toho potřebuju nutně nějaký ,pro mne, nový orient…opravdu nutně…

Přidat komentář
Stránka:  1 2 Další »

Nejčtenější