Guerlain: Jardins de Bagatelle

Bagatelle je zámeček u Paříže, nedaleko Boloňského lesíku. Zámeček byl vybudován na konci 18. století a kolem něj vznikla zahrada v tehdy módním anglo-čínském stylu. Dnes pozemky patří městu Paříž a jsou uspořádány víceméně jako muzeum zahradnických stylů a technik a speciální botanický park: proslulé je zdejší rozárium, kde můžete spatřit rozsáhlou kolekci všech možných růží.

A máme tu další Guerlainovu klasiku. Není to takový proslavený klenot jako třeba Shalimar nebo Mitsouko, ale je tu s námi už také skoro 30 let a má své ctitele.
Bagatelle je zámeček u Paříže, nedaleko Boloňského lesíku. Zámeček byl vybudován na konci 18. století a kolem něj vznikla zahrada v tehdy módním anglo-čínském stylu. Dnes pozemky patří městu Paříž a jsou uspořádány víceméně jako muzeum zahradnických stylů a technik a speciální botanický park: proslulé je zdejší rozárium, kde můžete spatřit rozsáhlou kolekci všech možných růží, převážně moderních, ale jsou zde i staré variety z prvních dvaceti let 20. století.
Možná by vás napadlo, že Jardins de Bagatelle (‚zahrady Bagatelle‘) je také o růžích, ale tentokrát ne - chcete-li růže, poohlédněte se třeba po Nahémě. Jardins je v duchu svého názvu spíš zahradou, na které voní různé květiny, ze všeho nejvíc bílé. Ze začátku v tom budete mít možná trochu zmatek, ale postupně se složky utřídí, uklidní a rozvoní a nastoupí harmonie jasmínu, tuberózy, pomerančového květu, možná i nějaké té růžičky. Základ je dřevitý, s vetiverem, trochu do chyprova, drží proto vůni při zemi - není ani ukřičená, ani přeslazená (vlastně není skoro vůbec sladká) a je hodně elegantní. Když se soustředíte, poznáte v ní typické guerlainovské tóny, celek ale není typicky opuletní a barokní, jak bývalo u Guerlainů zvykem a k tomu vůně netradičně vystrkuje aldehydové růžky - Jardins de Bagatelle vznikla v 80. letech, kdy se nosily ostřejší, ráznější parfémy. Žena osmdesátých let nebyla předválečná diva v dlouhých šatech, ale podnikavá dívka, a místo křivek se nosily dynamické hrany.
Bílé květiny jsou tu v podobě, ve které je skoro nepoznáte - není to lepkavě omamný Fracas, indolická Samsara , máslově krémová Carnal Flower a už vůbec ne moderně syntetický London. Aldehydy se stroze elegantním základem nic takového nedovolují, květiny jsou rozmlžené, slité do sebe, opravdu jako když procházíte v létě jasmínovou a tuberózovou zahradou a vnímáte všechny vůně kolem sebe, i trávu, dřevo stromů, sem tam nějaký uschlý květ, svěží poupata a teplý vzduch.
Jardins de Bagatelle se bude líbit milovnicím výraznějších, dámsky elegantních květinových vůní. Noste mírně aplikovanou do práce, ve větším množství na rozevlátou letní procházku nebo stylově na výlet do Bagatelle…

Autor: Ada

.

Témata článku

Nejčtenější