Guerlain: L'Heure Bleue

Jednoho letního večera, v tu dobu, kdy je slunce už dávno za obzorem, ale hvězdy ještě nevyšly, zvedl Jacques Guerlain zrak k obloze. Ta má v tuhle soumračnou hodinu hlubokou modrou barvu a modří je zahalená i celá krajina. Guerlain dostal geniální nápad zachytit náladu tohoto pomíjivého okamžiku ve vůni - a tak vznikla L'Heure Bleue, Modrá Hodina. Tolik legenda, která se měla odehrát na začátku 20. století, v době secese a art nouveau (L'Heure Bleue vznikla v roce 1912; a legenda se ve skutečnosti zrodila až později, ale who cares :) ). Styl té doby se odrazil i ve flakonu, v němž se parfém prodává dnes - křivky v horní části i srdíčkový uzávěr jsou ovlivněné stylem art nouveau. (Narazíte na spoustu dalších flakonů, ovšem tenhle je zcela jistě nej.)

Začátek je originální. Vévodí mu anýz, kterému sebrali skoro všechnu jeho sladkou větrovost a nechali zbytek, těžko popsatelný dřevitě-kořenitě-semínkový odér. Zpočátku je hodně silný a protivný, za chvíli se rozleží a začne mít příjemný nádech, já bych ho charakterizovala jako směs oříšků a sušených broskví - něco podobného jsem našla v Mitsouko. U anýzu se však L'Heure Bleue zdaleka nezastaví, záhy tasí sladce jemnou fialkovou vůni, podpořenou růží a nenápadnou špetkou benzoinu a vanilky (a tonky).

Máte-li fialkovou vůni spojenou s nostalgií po dobách, kdy byly naše babičky mladé, svět se točil pomalu a zamilovaní se drželi za ruce a ne za zadnice, rozprostře se před vámi melancholie modré hodiny. Zajímavé je, že někdo v L'Heure Bleue fialku vůbec necítí; zkoušela jsem se do ní začichat a musím konstatovat, že se tomu nedivím, v parfému jsou totiž dva zdroje sametově pudrové sladké nostalgie - fialka a kosatec. Jsou do sebe zaklesnuté tak perfektně, že si každý může vybrat co chce. Já už po důkladném čichovém rozboru cítím obojí, ale na první dojem to zkrátka byla fialka.

Po nějaké době (u mě to byla cca hodina a půl) se L'Heure Bleue zase lehce promění, objeví se v ní taková agresivnější špetka lehké živočišnosti, jako by se ta fialka s růží lehce zapotily. Protože je zbytek vůně jemnější a harmonický, nevyklube se z toho nic otravného a časem se to zase ztratí.

Jestli je L'Heure Bleue melancholická nechám na vás - některým povahám možná přijde naopak optimistická, co já vím - každopádně je krásná, delikátní, romantická, starodávně elegantní a hlavně a především mystická a tajemná (nemáte-li mystičnost spojenou s lopatou kadidla - L'Heure Bleue je tajemná spíš jako úsměv Mony Lisy).

Kdybych měla L'Heure Bleue k něčemu přirovnat, zmínila bych Mitsouko, v níž se vyskytne ten oříškovo-broskvový tón (zbytek vůně je už diametrálně odlišný); zmínila bych fialkovou Insolence, která je ovšem mnohem cukrovější a moderně agresivnější; a v neposlední řadě sametově kosatcový Hiris. A vůbec všechny fialkové vůně, zvlášť ty, kde je fialka kombinovaná s růží a jinými zjemňujícími složkami, např. Oh! de Moschino nebo Trussardi Jeans nebo (poněkud řídkou) Bvlgari pour Femme. Ve většině těchto vůní byste však marně hledali vznešenost a důstojnost klasiky.


Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek

Reklama

Arome Dora 01.07.11 02:02

konečně jsem ji sehnala…Ach bože, ach bože…taková krása :)

Andorra 05.02.11 21:47
;)

Příspěvek upraven 16.10.11 v 21:43

Arome Ebenka 09.12.10 16:42

Dušičko, krásně a výstižně řečeno…!

Arome Dušička 24.10.10 10:53

Naprosto souhlasím, že můj nos je nejlepší porotce… ale opravdu se mi stalo, že od té doby, co jsem poznala „staré“ Chanelky a Guerlainy, aniž bych se snažila o nějaké snobství, většina těch takzvaně moderních a trendy vůní už mně nepřijde tak zajímavá. Můj nos tam marně hledá tu harmonii, nápaditost a propracovanost, proces změn a rozvonění… Prostě do té „klasiky“ se člověk začichá a stále má co objevovat, stále ho něco překvapuje, prostě klasika nenudí… Jako muzikant mám zkušenost, že kvalitu prověří právě čas, ani ten Bach není pro každého… ale když to člověk objeví a naučí se zaposlouchat… a ze snobství to člověk stejně dlouho dělat nevydrží :-)Jen podotýkám, že slovem kvalita a klasika nemyslím nějakou nadřazenost, absolutně ctím ono „proti gustu…“

anonymní 21.10.10 18:44

Nelíbí se mi, jak se tiše předpokládá, že se musí na parfémové cestě po dlouhé době dospět k těm Samsarám, Shalimarům, No 5, L Heure bleue. Jako kdyby datum výroby bylo prvořadé a klasika byla neměnná a nejlepší. Mám dost známých, které si hrají na aristokracii, která UŽ tomu rozumí, už nosí Shalimar a ostatní tomu nerozumí a ještě nedospěli. kdyby někdo nasušil seno v anýzu a dal na to cedulku Guerlain, roky výroby 1912, půlka lidí to zbaští. Stůjte si za svým názorem, nenechte se ovlivnit psanou tradicí. Váš nos je ten nejlepší porotce.

Lenkaa 21.02.10 21:05

milá anonymní, tak se nenech prosit a napiš :-) …tu recenzi…
Modrou hodinu mám právě na zápěstí a je úžasná, i manželovi se líbí…

anonymní 10.02.10 07:06

Já jsem si tuto vůni koupila po dlouhém zvažování a naslepo. Říkala jsem si, že i kdyby se mi náhodou nelíbila, tak budu mít alespoň skvost v podobě jedné z nejstarších guerlainovských vůní ve své sbírce.
A byla jsem velice překvapena.Vůně je opravdu originální a specifická, to znamená, že je třeba jí dát čas. Jestli se od ní bude čekat, že ihned po nástřiku nás ohromí prvoplánově líbivou vůní, tak nastane nejspíš zklamání. Milovnicím takových vůní bych doporučila asi vůně typu Escady, Lolity apod. Tato vůně je MADAME vůně, takže se na ni musí pomalu. Ona je nádherně aristokratická, takže se rozvoní tak, že budete vonět nádherně celý den jemnou krémově kosatcovou vůní s nádechem fialek a vanilky. Dotváří a doprovází osobnost, takže je opravdu hodně hodně originální. Mému příteli na zkoušku na ruce nevoněla a přitom když jsme někde spolu a nakloní se ke mě, již několikrát mi řekl: „krásně voníš“, aniž by věděl, že mám na sobě právě tu vůni, která se mu nelíbila. Jak říkám, chce to dát ji čas a také umět ji nosit, vůně je to opravdu nádherná a jsem velice ráda, že ji vlastním.
Pro ADU - Ado, škoda že tu nemáš recenzi na Eau de cologne imperiale, je to nejstarší vůně od Guerlainu (z roku 1853 vytvořená pro císařovnu Eugenii). Vlastním ji ve své sbírce, je rovněž specifická, napsala bych recenzi, je to opravdu unikát…

Myskamauska 23.01.10 05:38

Nechápu ty chvalozpěvy,cítím žluklé máslo a nějakou starobu-já nikdy!!!!

Camellia 10.10.09 23:19

Je úžasná, ale chvíli mi trvalo, než jsem se k tomu poznání dopracovala. Možná je to tím začátkem, který je velice úderný. Ještě že mám vzorek, kdybych testovala jen jednou nebo dvakrát, asi bych ji odepsala. Po druhé zkoušce už jsem věděla co čekat a dokonce se na to těšila. Už jsem neovoňovala jen zápěstí, ale navoněla se celá. A je to nádhera. Ta vůně je postupem času krásnější a krásnější. Pro mě něžná a fialková (jak si představuju fialky), později se fialka vytratí, vůně ale zůstává. Voní skutečně celý den…objednala jsem a doufám, že brzy dorazí.

barbucha 16.09.09 20:12

No, nevím…spálená guma, olepená oříšky, není zrovna můj šálek čaje.

Arome Dora 28.06.09 21:29

Mně se zdá jako vůně klidně na každodenní nošení. Je nádherná - pudrovo sametovo vanilkovo krémová. A navíc je krásně teplá až vřelá a úžasně ženská. Tak to vidím alespoň já.

Luna 28.04.09 13:22

Je opravdu nádherná. Doteď mě mrzí, že jsem ji držela v ruce v Barceloně na letišti a nakonec jsem si ji nekoupila…:-( :´´´´´(

janicka24 13.04.09 00:04

Pro mě je tato vůně opravdu vůní nějaké babičky.....ka­rafiát,fialka­.....Fakt cítím trošku zatuchlou paní,co se umyla nějkým mýdlem,ale stejně to moc nepomohlo..Vlastně cítím Modrou Hodinu skoro každý den,jedna taková paní bydlí u nás v domě a když otevře dveře.....Vím,že staré Guerlainy jsou kvalitní(pro mě i ty nové a kosmetika)ale vůně jsou to zastaralé-starosvětské atd…to mě nikdo nevymluví…Je pěkné mít ji na poličce,má krásný flakon…Guerlain má dlouhosáhlou historii,parfémy se voněla i císařovna,jak bylo již zmiňováno,ale nemá smysl narážet na používání Naomy nebo Light Blue(mimochodem,proč se používání Light Blue považuje za něco děsnýho?)).....to bych zrovna mohla napsat,že se taky už nenosí oblečení,jako v době císařovny…natož parfémy.....Má spousty ctitelek,které ji milují,já je obdivuji,ale můj nos to vidí takhle…:-)Zkoušela sestra,kamarádka a přítel…názor stejný.....Takže co člověk,to názor:-)

anonym 13.03.09 08:14

modrá hodina je skvost, každou chvíli voní jinak, žádnej guerlain prostě nikdy nesmrdí. včera jsem si jí pořídila a plánuji její běžné nošení, docela mě i vystihuje, je taky taková starosvětská :)po rozvonění ale rozhodně není zatuchlá, spíš hrooozně sametová

anonym 13.03.09 08:14

modrá hodina je skvost, každou chvíli voní jinak, žádnej guerlain prostě nikdy nesmrdí. včera jsem si jí pořídila a plánuji její běžné nošení, docela mě i vystihuje, je taky taková starosvětská :)po rozvonění ale rozhodně není zatuchlá, spíš hrooozně sametová

Pegas 09.01.09 04:37

Predchádzajúci postreh som písala z odstreku, no teraz som sa príležitostne u priateľky zliala celá. Po dvoch hodinách príjemného oňuchávania som začala cítiť opaľovací krém Nubian, možno si na neho ešte pamätáte. Po dlhšom čase modrú Indulónu. Na samotný záver ľahký závan pudrovej fialky.I keď bol úvod krásny, kúpu som definitívne zavrhla.

Elena 06.01.09 21:50

Miluji kosatec a po touze vyzkoušet, jakou roli hraje v L'heure bleue, jsem si pořídila odstřik… Fakt je takový, že teď už uvažuji o celém balení… :-)Guerlainový vůně jsou skutečné zvláštní, jedinečné až divné… L'heure bleue mi v něčem připomínal Mitsouko (to bych zatím nedokázala nosit). Možná takovou tou podivnou „starobou“, která se mi ovšem na obou líbí… Spíš než parfém mi to připomíná vůni nějaké aromatizované masti, nebo vonného olejíčku… A je pravda, že když jsem ho měla ma sobě, tak hodně lidí řeklo, že cítí nějakou zvlášní mastičku… Kosatec se mi v něm nezdá tak suchý a depresivní, ale spíš takový lehce „jásavý“… Každopádně je to příjemná vůně.

anonymní 17.12.08 19:43

to neni o porozumeni, jednoduse pokud organismus urcite slozky nesnasi, tak tezko se muze presvedcovat o tom, aby se mu urcita vune libila..ja jsem asi pul roku odolavala koupi L heure bleu, a davam mu porad sanci, ale pokazde je to to same..skonci to astmatickym zachvatem..bohuzel

sLenka 11.11.08 12:33

Vůně od Guerlaina jsou jiné, než to co na nás chrlí reklamy v drahých časopisech. Ani Guerlain své vůně neprezentuje jako něco „na každý den, v každou chvíli“, ale jako „na vyjímečné chvíle, na které nechcete zaspomenout“. Je v nich něco z té staré dobré Francie na přelomu století plné básníků, malířů a nostalgie Velké Francouzské revoluce. Jeho vůně používala císařovna Eugenie, manželka Napoleona. Guerlain byl jmenován oficiálním parfumerem Její Milosti. Své parfemy nechrlí jak na běžícím pásu, ale ponechává jim potřebný čas. Kdo je zvyklý na Esprit, Naomi Campbell atd. a jako vrchol si koupí Light Blue (nic proti ní), nebo něco od CK, ten parfemům od Guerlaina asi nikdy neporozumí.

anonymní 13.10.08 11:41

tak prvni pocuch docela pecka.ja anyz nemusim, pro mne je to potencialni bolehlav, ted po rozvoneni citim vanilku a susenou ruzi, ale fialky se nekam vytratily, spise zustava aroma vanilkoveho pudinku..je to verze edp..nevim, nevim, jestli budeme spolu kamaradit..

1Miru 23.09.08 15:56

..tak takový smrad jsem ještě nezažila!

  • asfalt, pálící se guma, mast na ekzémy(znám z dětství),čer­ná mast.


A nejde ta hrůza smýt!..

Sára 31.07.08 11:07

Opravdu nádherná vůně, pro mě ale prostě je i na běžné nošení. Pokud se nemám chuť navonét ničím sladkým ani gurmánským tak zvolím L. B. a krásně voním celý deng

Pegas 27.07.08 01:43

Po všetkej tej glorifikácii Modrej hodiny na fóre a v recenzii, po dokladnom preskúmaniu na ruke a to som čuchala permanentne a niekoľko dní možem povedať, že voňa je to fakt krásna, jedinečná, dokonalá a svojská. Z recenzie je na ňu ušitý prívlastok ,,starodávne elegantní,,. Som si jej užila a vedela by som si ju užívať doma v súkromí, keby som si chcela zrovna zamelancholizovať. Toto nie je voňa na bežné nosenie, je to skvost, do ktorého sa chce človek sem tam utiahnuť a vychutnávať atmosféru doby, do ktorej bola stvorená táto voňa. Je to skor prekrásny zberateľský kúsok, spojený s prežitím a vychutnaním si jej bytia. Nie som zberateľ, keby áno, už ju mám. Možno príde čas, keď ju budem chcieť mať.

anonymní 28.06.08 15:05

Já ji chcííííííííí:-)

anonymní 28.05.08 21:47

mají ji na Jahodě:-)

anonymní 18.04.08 17:10

Jejda, ta musí být krásná…
jestlipak se ještě dnes dá vůbec někde sehnat?

VikiS 15.01.08 13:22

Dovolím si příměr.....tahle vůně je jako starožitný,bohatě gravírovaný,za­vírací přívěsek na řetízek z bílého zlata po babičce,který, když otevřete,tak v něm najdete sepiovou fotografii nádherného dragouna s fantastickým knírem a drobný usušený květ fialky.Je zkrátka zpropadeně sexy a uvnitř má nesmírně křehkou duši.

Přidat komentář

Nejčtenější