Jean Desprez: Bal à Versailles

Jean Desprez není příliš známá značka a v parfumerii se s ní nejspíš nesetkáte (možná v nějaké menší, která se nebojí mít v nabídce něco víc než současný mainstream), ale když se podíváte na název Bal à Versailles, určitě vám někde mezi mozkovými závity zahlodá nenápadná, avšak přesvědčená myšlenka, že jste ho už určitě někde viděli a že je to rozhodně nějaká klasika.
Což Bal à Versailles nepochybně je - voní klasicky, elegantně a je to těžší, poctivá vůně, kterou asi neoceníte, pokud vám imponují nekomplikované svěženky. Osobně se mi - zatím tedy po jedné zkoušce - zdá, že na ni název evokující rokokové hýření příliš nesedí. Od takové vůně bych čekala spoustu tónů, omamné květiny tryskající do všech stran a lehce nesourodý základ, prostě něco, čím by se mohla navonět rokoková slečna v přeplácaných růžových šatech s modrými květinami a žlutými stuhami a pusou umazanou od šlehačky. Bal à Versailles je spíš elegantní vévodkyně, která si s nápadníky nehraje na honěnou v zámeckém parku, ale očekává od nich diamantové šperky.
Bal à Versailles stojí na bohatém základu sestávajícím z vonných pryskyřic a živočišných podtónů. Té živočišnosti je tam tak akorát, aby zvýraznila vůni pleti, nemusíte se obávat obtěžující hory pižma. Převažující dojem je nasládlý, sametový, pudrovo-kakaově suchý, s podtóny medu a včelího vosku, zkrátka nádherná zlatohnědá hmota, která s tichým vrněním leží na kůži a vrhá svůdné pohledy po kolemjdoucích mužích. (Bal à Versailles se líbila i mému příteli, který jinak sladké a orientální vůně nesnáší, dává přednost čistě květinovým, nejlépe lehce svěžím parfémům; kombinace medu, pudru a přirozeně živočišné vůně ho zkrátka očividně zaujala). Základ je dozdobený trochou pomerančového květu, což bude zřejmě to kouzlo, které vůni nedovoluje příliš těžknout, jemným tónem růže a o něco výraznějším temným jasmínem (orientálním, těžším jasmínem, ne tím omamně bílým). Vůně dává tušit, že velkorysý dárce diamantového náhrdelníku zažije v budoáru u vévodkyně netušené rozkoše.
Bal à Versailles bych určitě volila na slavnostnější příležitosti, jeho svůdnost a opulentnost se do kanceláře nehodí. Zda ho snesete v teplejším počasí, to už si musíte zkusit sami - při rozumné aplikaci to určitě není nereálné.

Líbí se vám? Zkuste:

Parfum Sacre Review - další bohatý, orientální parfém plný sladkých balzámů, tentokrát také s poctivou náloží kadidla;
Tocade - pokud se vám líbí kakaově suché tóny, nepřehlédněte sladký Tocade;
Mira Bai - od Bal à Versailles už je hodně daleko, ale trochu toho kakaa by se našlo. Velmi sladká.
Safari - a tohle už je prakticky z úplně jiného soudku. Líbí se vám teplé vonné pryskyřice s nádechem včelího vosku, ale představovali byste si je nakombinované s něčím ostřejším?

Autor: Ada

.

Témata článku

Nejčtenější