10 nejčastějších chyb při líčení: Dámy, nedělejte ze sebe klauna

Dokonalé líčení nemusí být žádná věda. Stačí se řídit několika pravidly a nedělat zbytečné chyby. Jaké to jsou?

* Poučte se z chyb, i v líčení. Zdroj: BLACKDAY, Shutterstock, Inc.

Špatná volba make-upu

Prvním a naprosto zásadním kamenem úrazu bývá make-up. Musí mít správný odstín a vhodnou texturu i krytí. Jestli zvolíte hydratační, matující nebo fluidní, to vždy záleží na typu vaší pleti.

Při výběru myslete na to, že jeho úkolem není udělat vám masku, ale sjednotit pleť a splynout s ní. Dávejte si pozor na přechod mezi obličejem a krkem, barva by měla být v jednom tónu a dobře rozetřená do ztracena.

Konturování à la panda

Konturováním si můžete v obličeji opticky ubrat kila i roky. Stačí na to jít správně. Inspirujte se v našem článku Konturování snadno: Držte se pravidla čísla 3, kde vám poradí vizážistka Kája.

Nerozvážně vybraná rtěnka

Rtěnku obvykle vybíráme podle svého vkusu a podle toho, jaká barva se nám jednoduše líbí. Je dobré ale myslet také na to, jestli nám jde k pokožce i vlasům anebo zda je tento odstín vhodný pro náš typ rtů.

Tmavé odstíny opticky zužují, proto se doporučují spíše pro ty plné rty. Pokud vás naopak trápí rty užší, vsaďte na světlejší barvičky a zapomeňte na konturku. Před odchodem od zrcadla si také zkontrolujte, jestli nemáte rtěnku přetaženou mimo rty nebo vám nezůstala na zubech.

S konturovací tužkou opatrně

Kdo to s konturkou umí, vyhraje si se stínováním a postupně ji vymaluje až do ztracena, je na dobré cestě k dokonalým rtům na celý dlouhý den. Pozor ale na to, pokud si konturovací tužkou rty jen obtáhnete a vyplníte je rtěnkou. Tužka vám totiž často vydrží mnohem déle než samotná rtěnka, takže brzy zbývá na rtech jen ten barevný rámeček. Což samozřejmě nevypadá hezky.

Linky nejsou pro každého

Jestli se na linku necítíte, prostě ji nenoste. Linky zkrátka nesluší každému. A je úplně jedno, jestli ji jen neumíte vykreslit anebo máte pocit, že vám „zmenšuje“ oči. Černý rámeček okolo oka pochopitelně opticky zúží. Úplně špatně je pak černá dolní linka uvnitř. Nejen, že není hezká, rozmazává se a dělá žmolky v koutku oka, ale už tak 15 let není in.

Stíny mají svá pravidla

Obecně platí, že by se neměly používat stíny ve stejné barvě jako jsou líčené oči. Pohled s nimi totiž nevynikne. Další chybou je i kombinace barev. Rozhodně používejte více stínů, jen nezapomínejte na to, že světlejší patří do vnitřního koutku oka a tmavší přidávejte směrem ven. Hodně tmavý odstín oko zužuje, pokud tedy toužíte po pořádném kukuči, volte celkově světlejší tóny. Pokud vás trápí věčně slitá barva v ohybu víčka, vsaďte na podkladovou bázi pro oční stíny. Nebudou vám pak tak prášit okolo očí a víc vydrží.

Zbytečné experimenty s řasenkou

Řasenka by sama o sobě neměla být problém, stačí si uvědomit, že co vyhovuje jednomu, nemusí sedět druhému. Proto se nenechte zbytečně ovlivnit reklamou. Řasenka je dost osobní záležitost. Jakmile vám jedna sedne, není důvod ji měnit a nahrazovat. Ale i přesto, jak moc svou řasenku milujete, nenanášejte na řasy víc než dvě vrstvy barvy. Jinak se vám bude drolit, opadávat a usazovat pod okem.

Obočí a trendy?

Podobně jako s řasenkou nakládejte i s obočím. Každému bude slušet obočí jinak upravené, proto není třeba dělat si ho podle poslední módy. Obecně platí, že by jeho odstín měl ladit s barvou vlasů a mělo by být co nejvíce přirozené.

Pryč jsou doby, kdy frčelo vytrhané obočí na uzounkou čárku. Na úpravu je dobré kombinovat víc kosmetiky, například paletku s gelovým fixátorem, který zajistí tvar, dál přidat trochu barvy stínem a nepřesnosti doladit tužkou.

Třpytky v nerozumné míře

Třpytky jsou fajn, nic s nimi nezkazíte, musíte je ale používat ve správný čas, na správné místo a ve správném množství. Nepřehánějte to s nimi, ale nebojte se jich. Dopředu si vyberte, jakou část obličeje, popřípadě těla, chcete rozzářit.

Doporučujeme úzkou třpytivou oční linku nebo jemný stín pod obočí. Třpytky se určitě nesnažte rozetřít jako stíny, pouze je plochým štětcem nebo bříškem prstu vklepávejte do kůže. Pokud se necítíte, stačí lehký třpytivý rozjasňovač nad lícní kosti nebo do dekoltu. A v tom případě pak zapomeňte na třpytivou rtěnku.

Celkové ladění

Většina make-up artistů se shoduje na tom, že je vždy lepší vybrat si jednu část, na kterou chcete upozornit, a další držet trošku na uzdě. Rozhodnete-li se pro výrazné kouřové oční stíny, nechte doma tmavou rtěnku a vsaďte na jemný lesk nebo nude odstíny. Rudou rtěnku naopak dokonale podtrhne jemná černá linka na horním víčku. A poslední rada na závěr: nesnažte se sladit barvu líčení s barvou vašeho outfitu. Oboje potom společně splyne a nevynikne ani jedno.

Přečtěte si také článek Kosmetické přešlapy naší kanceláře: Poznáte se v některém z nich? »

Autor: Adriana Martinovičová

Věčný snílek, který často nahlíží na svět přes růžové brýle (a s růžovým účesem) a rád zkouší novinky dekorativní i pečující kosmetiky. Píše lifestylový blog Something Sometimes www.somethingsometimes.cz.

Nejčtenější