Pierre Balmain: La Môme

La Môme jsem vyzkoušela v Marionnaudu a měl by být údajně k mání pouze v této parfumerii.
Vůně nese název, který byl spojován se zpěvačkou Edith Piafovou - té se přezdívalo ‚la môme‘ neboli Vrabčák, i když správně by to bylo spíš Drobek; přezdívku totiž dostala od svého objevitele Louise Lepléa proto, že byla malá (měřila jen 147 cm) a před každým vystoupením extrémně nervózní. La Môme se jmenuje i film, který byl letos natočen v česko/francou­zsko/anglické koprodukci; u nás se promítá pod názvem Edith Piaf, v Americe a některých dalších zemích pak jako La Vie En Rose, což je název Edithiny nejproslulejší písničky.
Podle La Vie En Rose se zřejmě rozhodl zařídit i tvůrce La Môme, parfumér Guillaume Flavigny, a vybudoval parfém kolem vůně růže.

La Môme je charakterizována jako květinově orientální, já bych ji spíš zařadila mezi květinové, maximálně s mírným orientálním nádechem. Počáteční úder je silně květinový, bohatý, jásavý, cítila jsem směsici konvalinek, šeříků, mimóz a vlhké zeleně, nedolatelně krásnou a výraznou.

La Môme mi v tu chvíli připomínala Champs-Elysées od Guerlainu, který je o něco slunečnější a víc ‚do okolí‘ - La Môme se přece jen držela víc u mě. Postupně se květinová exploze uklidňovala, chvíli se výrazněji ozýval ten zelený tón, celek mi připomínal pro změnu 5th Avenue. Nakonec z té směsi vykvetla růže a převzala dominantní roli.

Růže v La Môme je klidná, jemnější, možná by se dalo říct, že temnější, ale zase si nepředstavujte nic dekadentního. Nemá ovocné podtóny, nepodobá se růži z Very Irrésistible nebo Miracle So Magic!.

Není ani mýdlová. Přestože ve složení je uvedená ambra, opoponax a myrha, necítila jsem z La Môme žádné výrazné pryskyřičné, kouřové či sladké tóny - kosatcové sametovosti, myrhové voskovosti a ambrové sladkosti jsou v La Môme jen špetky, které dokreslují celek.

Život Edith Piafové byl možná dramatický, v La Môme drama spíš jen tak tušíte. Máte-li rády růži v její jemnější a plnější, čistě květinové podobě, a vlastně květiny vůbec, určitě tuto vůni vyzkoušejte.


Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek

Reklama

Jana Augustinová 14.03.15 22:44

název parfému

je „děcko, holka " , ne po Edith Piaf "vrabčák“…

lucil 20.04.11 09:45

Krásná vůně, úplně mě dostala, je to krásná ženská vůně, žádná jednoduchá „růžička“. Dokáže dlouho vonět a dá se vzít jak do práce tak i na večer.

elisa 05.02.11 10:16

Je úchvatná, láska na první počuch, ženská a elegantní, dostatečně sofistikovaná, prosím, kdyby ji někdo nechtěl, koupím větší zbytek!

Bea 09.01.10 15:31

Klasická, nostalgická, starodávná, jako by byla vyrobena přesně v čase slávy Edith Piaf, jako bych tam úplně cítila „prkna která znamenají svět“.Ale současně je jemná, žádný křikloun.Není omamná, cítím maliny i čaj a něco chrámového (myrtha, kadidlo?),fakticky mi taky připomíná Caron-Sacré.Současně je jistě nositelná nyní, klidně i na den, nebude obtěžovat ani v kanceláři, či MHD.Cítím i med.Je tajemná a konejšivá (možná i meditativní) zároveň.Pro introventní,zas­něnou nekonvenční ženu s tajemstvím a charismatem,velmi ženskou,umělecké sklony a výtvarný talent vítány.Svobodné povolání podmínkou.Může být oblečena v lacláče ušpiněné od barev.

evik77 06.08.09 13:28

Hezká, příjemná, trochu „tetičkovská“. Nosit bych ji ale nemohla, ten kosatec a fialka by mi po čase začaly vadit. Stejně jako u zlatého Ferreho - líbil se mi, ale dlouho jsem ho nosit nedokázala.

jana2 03.06.09 13:08

na mě je La Mome snad výhradně kosatcová. Pěkná.

Ingrid 28.03.09 10:49

Růže,růže a zase růže,ale takové jiné.Nejsou ani pouťové ani rozjásané a hlavně nejsou přehřáté sluncem.A dál cítím čaj,slabý čajový odvar,ten je nejkrásnější,nutí mne k té vůni čichat stále znova.Kdysi jsem měla sypanou čajovou směs,kde k černému čaji byla přimíchána sušená drobounká růžová poupátka a přesně takhle to voní,můj nový favorit na koupi.

Kleaa 24.03.09 15:47

zvláštní vůně, co jen mi to připomíná…už vím svíčky, takhle přesně voní svíčky. Evokuuje to ve mně kufr s prastarými hračkami a poklady po tátovi z dětství. sice příjemná vůně, ale spíš tak do aromalampy, jako sexy parfém ani náhodou

Veru 19.03.09 16:05

Přestože nejsem příznivcem vůní s převahou květin, tahle mě nadchla. Poštěstilo se mi zkusit ve stejný den jako Champs-Elysees a musím říct, že podoba je tam značná, ale zatímco Ch-E je čistě o květinách, v LM cítím i něco moc pěkného - původně jsem myslela, že je to skořice, nakonec to bude asi ta ambra (a tu já ráda!), z čehož jasně vyplynulo, že se mi líbí mnohem víc. Odstřikem bych nepohrdla ;-)

pichjit 16.10.08 13:55

La Mome mám už více než měsíc doma a musím podotknout, že to je nejkrásnější směs růže a ambry. Ambru cítím. Celá vůně je sladká a celkem hřejivá, i když ne tak, aby se nedala nosit v teplém počasí. Je to moje nejkrásnější vůně, což jsem při jejím prvním zkoušení ani netušila.

atyzek 14.07.08 15:14

V téhle vůni cítím nějakou nostalgii, je pro mě trochu starodávná, ale určitě nositelná. Celou dobu mi krásně voněla růže, filka, šeřík i myrha ale bohužel konec je pro mě protivně sladký a nemůžu přijít na to, co to je.

pichjit 15.06.08 09:49

Včera jsem ji zkusila na papírek. Při přivonění k flakonu mi voněla úžasně, po stříknutí také, pak mi nevoněla, pak ano a tak stále na střídačku, až večer jsem cítila jakousi labužnickou vůni, jako z oříškových sušenek, pokud byste je jedli večer na rozkvetlé zahradě. Zvláštní, to zkusím i na ruce.

Mitzi 29.04.08 16:54

Včera jsem ji zkusila poprvé a těším se zase na příští setkání, to první bylo hodně příjemné.

Sára 20.04.08 11:35

Pěkná vůně, je opravdu zvláštní a na mě má tedy úžasnou výdrž, myrhu v ní cítím zřetelně, trošku mi připománá Sacre od Caronu.

Arome Šárka02 16.03.08 16:34

Pohodová vůnička. Cítím růže, růže a zase růže.

estelle 07.03.08 20:17

Pekná vôňa. Ja tam práve cítim ten opponax, ci myrhu a takú nostalgickú sladkosť, ktorá je akoby z iného časového obdobia…zrazu mám pred očami dobový toaletný stolík, na ňom fotografiu prekrásnej dámy zo začiatku minulého storočia, na ktorú vrhá tieň svetlo sviečky…a v očiach dámy sa nečakane zableskne úsmev-spomienka na krásne časy. Cítiť vo vzduchu sviečku a kvety - kyticu, ktorá nikdy nevyschla, naopak vonia aj v tejto dobe.

kateřina 02.03.08 11:14

Dneska jsem v parfumerce krom Aliena vyzkoušela ještě La Mome a můžu říct,že skutečně paráda.

Ronna 10.02.08 18:31

„cítila jsem směsici konvalinek, šeříků, mimóz a vlhké zeleně, nedolatelně krásnou a výraznou.“ Tak tohle jsi napsala tak krásně, že ji musím jít zkusit.

eva 26.07.07 12:53

Krásná vůně na zimu nebo jako večerní parfém. Cítím především lékořici a něco připomínající snad pepř :o) Champs Elysees /ani jiné květinové vůně/ mi nepřipomíná vůbec, růži jsem naštěstí moc nezaznamenala. Na papírku má krásnou výdrž, na mé kůži žel slabší :( Buď se příliš nerozvíjí nebo můj čich její rozvoj nedetekuje, ale většinu času mi voní stejně /považuji ji za orientální, ne květinovou: květiny prostě necítím - pokud jsou přítomny, přebíjí je v mém případě pepřovo-lékořicové aroma, později až ambrové/, souhlasím, že se i přes svou sílu drží docela blízko u svého nositele. Za vyzkoušení určitě stojí, z novinek velmi zajímavý objev.

Přidat komentář

Nejčtenější