6 pravidel, která vám pomůžou vyhrát boj s problematickou pletí a akné

V patnácti letech pupínky znepříjemňovaly život většině z nás. Jenže pořád existovala šance, že až s námi puberta přestane mlátit ode zdi ke zdi, problémy s pletí přejdou. Ha ha ha, chce se nám teď, těsně před třicítkou, ironicky smát. Situace se přiostřila, nedáme-li si pozor, nedokonalosti opět vyzdobí náš obličej… a v kombinaci s prvními vráskami je to skutečně skvostná paráda.

Před čtyřmi lety jsem začala chodit pravidelně ke kosmetičce. Na první návštěvě to vypadalo, že dostane infarkt. Lomila rukama a ptala se, proč jsem nepřišla dřív. Mlčky jsem zpytovala svědomí a nadávala sama sobě. Co naplat, musím přiznat, že měla pravdu. Sice jsem netrpěla akné jako takovým, ale na čele se mi sem tam objevovala dost nepříjemná krupička a na nose černé tečky. Samozřejmě i to jsou projevy problematické pleti. A čím dřív začnete stav svojí pokožky řešit (ať už jde o jakýkoliv problém), tím líp, protože se vyhnete mnohým trápením i vzniku jizviček.

Zbavte se pupínků jednou provždy

Pravidlo číslo 1: Nemačkat!

Nastal útrpný boj, v jehož rámci mi kosmetička jednou měsíčně pleť čistila. Ano, trochu to bolelo, ale za několik měsíců byl patrný velký pokrok. Sami byste si v žádném případě neměli nic mačkat. Jen tak předejdete šíření pupínků a zanícení postiženého místa. Když už nemůžete ani vylézt z domova, protože vám na obličeji září pupínek s bílou čepicí, stačí ho jemně „propíchnout“ dokonale čistým nehtem a vydezinfikovat.

Pravidlo číslo 2: Nedotýkat se

Na vašem obličeji probíhá zánětlivý proces, do kterého, když sáhnete špinavou rukou, rapidně zhoršíte jeho průběh. Další pravidlo tedy zní: Na obličej si ideálně vůbec nesahejte a když už musíte, mějte ruce perfektně umyté (ideálně antibakteriálním mýdlem). Pozor si dejte zvláště v případě, že jste v rukách drželi věci, na nichž se bakterie množí jako houby po dešti. Mezi top trojku patří mobil, ovladač a klíče.

Pravidlo číslo 3: Zvolte správnou péči

I když začnete chodit ke kosmetičce, v čase mezi návštěvami se budete muset o pleť pečlivě starat. Možná vám doporučí kosmetiku, s níž pracuje. Ta moje například používá Biologique Recherche, od které mám tonikum a krém.

S kolegyněmi v redakci jsme daly hlavy dohromady, abychom popřemýšlely, jakou kosmetiku zkoušely minimálně tři z nás. A tak jsme vybraly péči, kterou můžeme s klidným svědomím doporučit a kterou běžně koupíte v drogérii nebo na internetu.

Aby se vám dařilo držet pleť v čistotě a zamezit tomu, že se vám do pupínků a boláku dostanou nečistoty, namažte problematická místa krémem DeAkni od Dermaheal. Ten má protizánětlivé a antibakteriální účinky.

Účinným „čističem“ je také Blemish SOS od Medik8. Nejvíc se nám osvědčil v úplných počátcích, vznikající pupínek nenaroste do obřích rozměrů a mnohem dříve zmizí.

Ty z nás, které raději volí přírodní kosmetiku, sahají po SOS gelu proti akné od Manufaktury. Stejně jako u Blemish SOS stačí poťupkat místo, kde cítíte, že se něco nekalého děje. Vznikající pupínek vysuší, místo vyčistí a pleti pomůže s regenerací. Jo a taky hezky voní…

Pravidlo číslo 4: Vybírejte speciální dekorativní kosmetiku

Pro problematickou pleť vždycky volte takovou dekorativku, která je pro ni určená. Při nanášení báze, make-upu, tvářenky, brozeru apod. dbejte na hygienu. Houbičky i štětce se snadno stanou rájem bakterií, proto je udržujte v perfektní čistotě pomocí speciální dezinfekce.

Pravidlo číslo 5: Myjte obličej i ráno

Jen večerní odličování nestačí. Když v noci odpočíváte, vaše pleť pracuje. A že se u toho řádně zapotí! Ráno ji proto omývejte čisticím pleťovým mlékem. Pokud jste to doteď nedělali, možná vás překvapí, kolik špíny po spánku z pokožky umyjete.

Pravidlo číslo 6: Vyzkoušejte babské rady

Říká se, že česnek je všelék a velmi zdravá potravina. Jeho zařazení do boje s akné je logické, protože má protizánětlivé a antibakteriální účinky. Stačí na vznikající pupínek přiložit rozkrojený stroužek.

Jiným zase pomohl odvar z petržele. Prý ji stačí povařit a odvarem si denně potírat obličej. Z kuchyňských zásob si zase můžete umíchat kvasnicovo-kakaovou masku na akné.

A co vy? Máte nějaký zaručený tip, jak se zbavit pupínků, černých teček a jiných nedokonalostí? Dejte nám vědět do komentářů.

Autor: Jana

V jejím kosmetickém arzenálu hraje prim přírodní kosmetika a neobejde se bez výrazných rtěnek. Doma jich má pěknou sbírku v různých odstínech červené.

Váš příspěvek

Nejčtenější